Betere ideeën - Betere oplossingen BOMEFA Papier- Boekrestauratoren Ni alleen keihard de leukste BOMEFA Meubilair waarover is nagedacht. I STERKEN Kasten voor presenteren en opbergen Bibliotheekrekken Studietafels en IT-tafels Balies Trading and control desks Stationaire archiefrekken Verrijdbare archiefrekken De totstandkoming van de nationale radio- en televisiecollectie bij het NAA Door Nicoline J. Ekama van Dorsten Industrieweg 18 Telefoon 038- 331 78 78 8263 AD Kampen Telefax 038 - 331 22 85 BOMEFA Rek 1000 on ATELIER m RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugehelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 DOC UMENTEN WACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Mobiel 06 - 53 93 93 53 Semafoon 06 - 59 28 48 55 De thans geldende ruime selectiecriteria die het NAA-Hilversum hanteert zijn eigenlijk een 'checklist' van de belangen op nationaal niveau. Voor zowel beeld- als geluidsmateriaal is het selectiebeleid gebaseerd op internationale aanbevelingen van Unesco, de Mediaraad en internationale vakorganisaties. Het NAA vormde deze om tot eigen uitgangspunten. Lange tijd echter was er geen sprake van een visie op archief vorming of een uitgewerkt selectiebeleid. In de jaren vijftig werden het Film- en Beeldbandarchief (FBA) en de Fono- theek opgericht om als centraal archief voor de Nederlandse publieke omroep te dienen. De eerste 25 jaar bestond er echter geen visie op archiefvorming of een selectiebeleid. Het archief bewaar de slechts wat er werd aangeboden; er bestond immers geen wettelijke of vrijwillig overeengekomen depotplicht voor av- materiaal in omroepland. En eigenlijk is die er nog steeds niet. Wel werd in 1990 met een procedure ge start waarbij - in ruil voor nieuwe, lege banden - omroepen de originele uit- zendbanden van Nederlandse produc ties in het archief deponeerden. Een procedure die vooral organisatorisch zo omslachtig bleek dat menige uitzend- band nooit in het archief terecht kwam. Hetzelfde gold voor de Fono- theek. Ook daar werd lange tijd uit sluitend bewaard wat programmama kers van belang achtten; meestal ging het daarbij om onderwerpen op het gebied van de actualiteit en live uitge zonden reportages van officiële gebeurtenissen. Actieve acquisitie Om verandering te brengen in deze passieve houding ging het archief in 1992 over tot het zelf (laten) regis treren van vooraf geselecteerde tv-pro- gramma's op (nieuwe) archiefbanden. In 1974 was dat trouwens al op het gebied van radioprogramma's gebeurd: volgens een eigen systematiek en eigen criteria kon het opbouwen van een collectie - die bestond uit een repre sentatieve selectie uit het totale aanbod - beginnen. De selectiecriteria houden sterk rekening met bijvoor beeld (hergebruiks)behoefte van de omroepen en producenten. Daarnaast zijn er natuurlijk budgettaire grenzen waarbinnen de collectie kan worden opgebouwd. Deze randvoorwaarden bepalen in hoge mate de hoeveelheid radio- en televisie-uren die jaarlijks kunnen binnenstromen om te worden verwerkt. Verzamelgebied en uitgangspunten Het door de publieke omroepen uitge zonden Nederlandse product èn door die omroepen uitgezonden buitenland se producties waarin Nederland of een Nederlands onderwerp voorkomt, vormt het materiaal waaruit de collec tie van het NAA Hilversum bestaat. Het selectiebeleid steunt op drie soorten algemene uitgangspunten: de voorwaarden: de collectie moet een beeld geven van de radio- en televisiecultuur op de zenders Radio 1 t/m 5 en Nederland 1, 2 en 3; binnen de collectie dienen alle landelijke, publieke zendgemachtigden vertegenwoordigd te zijn; de collectie moet voor hergebruik en/of raadple ging beschikbaar zijn voor zowel programmaproducenten als onder zoekers. de algemene selectiecriteria: de archieven selecteren opnamen van algemeen, historisch, economisch, maatschappelijk, politiek, sociologisch, cultureel, kunsthistorisch en religieus belang; opnamen die een bepaald tijdsbeeld illustreren en van personen van historisch belang in alle levenssfe ren; opnamen van voorstellingen en producties in de sector van de uitvoe rende kunsten; opnamen die een beeld geven van de omroephistorie en bijdragen van individuele personen daaraan; programma's die een beeld geven van hetgeen op radio en tv is uitgezonden gedurende een bepaald tijdvak; opnamen van geografisch belang en van belang voor de natuur lijke historie en opnamen die weten schappelijke en technische ontwikke lingen en onderzoek illustreren. overige overwegingen: Ook andere factoren zijn van belang bij het maken van een keuze, zoals uniciteit en schaarste van de opna- me(n); de samenstelling en het even- 102/6 Augustus 1998 15

Archievenblad | 1998 | | pagina 9