Decos Post Professional Documentbeheer Relatiebeheer Archiefbeheer Decos 071 -3640700 De sectie Audiovisuele archieven Het document management systeem biedt onder andere: Documentbeheer Postregistratie Relatiebeheer Archiefbeheer Scanning Voortgangsbewaking Workflow Bel voor gratis informatieset of een demonstratie: Bonnikeplein 24-26, 2201 XA Noordwijk 12 Door Frank van der Maden 13 Cultuurbeheer al suggereerde. De concept-projectbeschrij ving is reeds bij de directie van het NAA ingediend; na de verwerking van enkele aanpassingen en een akkoord, verschijnt een samenvatting voor externe informatie. Het is belangrijk te onderstrepen dat het project niet een verkapt acquisitiebureau van het NAA is! Of, wanneer en in welke mate en vorm materialen fysiek naar het NAA gaan, of alleen geregistreerd worden, is een zaak die ad hoc met de rechthebbenden besproken zal worden.. Geluidsdragers in centrale collectie Op het gebied van geluidsconservering startte het NAA, meer in het bijzonder zijn Fonotheek, in januari 1998 een samenwerkingsproject met de Nederlandse Vereniging van Producenten en Importeurs van beeld- en geluidsdragers Ooi het geluid van het typische Nederlandse draaiorgel past in de collectie Geluidsdragers (foto: NAA) (NVPI) voor de vorming van de (Nederlandse Collectie Geluids dragers. Het doel hiervan is één centrale collectie Nederland se cd's, platen en singles te creëren van Nederlandse uitvoer enden, componisten, typisch Nederlandse instrumenten (als draaiorgel, carillon, orgel), in Nederland uitgevoerde concerten en ander materiaal dat belangrijk wordt geacht voor de Nederlandse (muziek)cultuur. Sinds enkele jaren kent de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN), ruim honderd jaar geleden opgericht als belangenvereniging voor archivarissen in Nederland, ook afzonderlijke secties. De waardering die er in de twintiger jaren in kringen van historici en archivarissen bestond voor met name documentaire films, leidde er niet toe dat audiovisuele documenten met de bijbehorende archiefbeherende instellingen al tot het werkterrein van de KVAN was gaan behoren. Dat de eerste sectie die door de KVAN werd opgericht betrekking had op de av-archieven mag dan ook beschouwd worden als een eerste stap in de emancipatie van de av-archivering. Als laatste stap mag overigens de opheffing van de sectie gelden, en wel op het moment dat av-archivering een integraal en vanzelfsprekend onderdeel uitmaakt van de kennis en vaardigheiden van iedere archivaris. Collectieve belangenbehartiging van allen die werkzaam zijn op het gebied van av-archivering is het voor naamste doel van de sectie, die zij tracht te verwezenlijken door: 1het initiëren en stimuleren van activiteiten die gericht zijn op de ontwikkeling en de verbetering van vorming, beheer en organisatie van av-collecties en, voortvloeiend daaruit, de samenwer king met anderen in aanverwante gebieden; 2. het stimuleren van onderzoek betreffende de technische en inhoudelijke aspecten van av-ar- chivering; 3. de uitwisseling van informatie betreffende het vakgebied; 4. het op enigerlei wijze stimuleren van de veiligstelling en registratie van av-collecties. De sectie richt zich daarbij op alle typen av-documenten - zowel bewegend beeld als geluid - en op alle medewerkers van archiefdiensten en archiefbeherende instellingen die zich bezighouden met av-archiver- ing. Momenteel heeft de sectie een kleine 50 leden, werkzaam bij diverse archiefbeherende instellingen. Jaar lijks organiseert de sectie enkele bijeenkomsten. Naast de gebruikelijke ledenvergaderingen wordt op studiebijeenkomsten aandacht besteed aan relevante thema s op het gebied van av-archivering. Zo vond er vorig jaar bij het Omroepmuseum in Hilversum een themamiddag plaats over het hergebruik van av- materiaal en de problemen die zich daarbij voordoen (rechten, tarieven e.d.). Afgelopen maanden legde het bestuur enkele plannen aan de leden voor om hun betrokkenheid bij de activiteiten van de sectie te vergroten. Plannen op het gebied van publiciteit, communicatie, ledenwerving en het organiseren van themadagen. Op die manier verwacht het bestuur meer leden te bereiken en aan te spreken, met als uiteindelijke resultaat een versterking van de sectie. Een belangrijke factor speelt hierbij de informatieverschaffing naar de (potentiële) leden. Momenteel zijn op dit punt twee voorzieningen in voorbereiding: een nieuwsbrief, die tweemaal per jaar zal verschijnen en een eigen plek op Internet via de website van de KVAN. Deze laatste zal, zoals het er nu naar uitziet, iedere 3 weken worden ververst met nieuwe informatie. Voor nadere informatie over de sectie en het lidmaatschap kunt u contact opnemen met Klaas Gert Lugten- borg, secretaris van de sectie, tel: (050) 363 70 48, e-mail: lugten@let.rug.nl U kunt zich ook aanmelden voor de sectie via het Bureau van de KVAN. Afgezien van de lidmaatschapskosten van de KVAN, is het lidmaatschap van de sectie gratis. Mochten deze kosten voor u een belemmering zijn om lid te worden van de sectie, wilt u dat dan doorgeven aan onze secretaris (zie hierboven)? Dat geldt ook voor andere belemmerende factoren. Graag hopen wij u als lid van onze sectie te mogen begroeten. namens de sectie Audiovisuele Archieven KVAN 102/6 Augustus 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 8