JAARBOEK 1996 Jaarboek Stichting Film en Wetenschap Audiovisueel Arcl hief1996. Stichting Nederlands Audiovisueel Archief Amsterdam, 199!ISBN 90-70-224-29-1, 137 blz. 66 Limburgse steden in kaart en prent, cd-rom. Limburgs museum Venio, Gemeentearchief Maastricht, Rijksarchief in Limburg Maastricht, 1997, fl. 35,= TMG, tijdschrift voor mediageschiedenis, jaar gang 1, nummer 0, 1998. Het Spinhuis Amsterdam, Abonne ment fl. 60, per jaar voor particulieren, fl. 145,= voor instellingen; losse nummers fl. 35,= 67 waarover gesproken is door Drees. De toespraken behandelen onder andere de Indonesische kwestie, de kwestie Nieuw Guinea, de watersnoodramp in 1953, stakingen, verkiezingen en de opstand in Hongarije in 1956. Veel van zijn teksten zijn overigens ook in verkorte vorm opgenomen in het Keesings Historisch archief. Bij dit overzicht van geluidsopnamen zijn een aantal bijlagen gevoegd zoals een biografisch overzicht van Willem Drees en een literatuurlijst over deze politicus. Achterin is een persoonsna menregister opgenomen. In de uitgave De interviewcollecties van Stichting Film en Wetenschap, een audiografïsch overzicht deel 1 (werk- uitgave no 8) staan interviews met Willem Drees beschreven uit de jaren 1968-1972. Het NAA hoopt dat door deze publicatie meer onderzoekers dit materiaal gebruiken. Annabelle Meddens-van Borselen Stichting Film en Wetenschap Eddy Appels Missie naar Flores Pater Simon Bui»SVD en rijn Ftores-films, 1915-1934 Paul Koedijk Radionieuws in het spanningsveld tussen pers en omroep Bert Hogenkamp 'De onderwijsfilm is geen Duitsche uitvinding' A.A. Schoevers, Ph.A. Kohnstnnini en dc Nederlandsche Onderwijs Film, 1941-1949 Susan Top Politieke uitzending of commercieel reclamespotje? Het bestaansrecht van de zendtijd voor politieke partijen Jaarverslag 1996 Naast het jaarverslag en een overzicht van alle publicaties van de Stichting Film en Wetenschap bevat het jaarboek vier artikelen van Eddy Appels, Paul Koedijk, Bert Hogenkamp en Susan Top. Eddy Appels schreef een stuk getiteld Missie naar Flores, Pater Simon Buis en zijn Flores-films 1925-1934Voor zijn onderzoek naar de missiefilms van pater Buis (1892-1960) las Appels de ongepubliceerde dagboeken en brieven van pater Buis en van diens cameraman pater Piet Beltjens die aanwezig in het Provinciaal Archief van de SVD (Societas Verbi Divini) in Teteringen, Noord-Brabant. Pater Buis maakte een aantal missiefilms over de bevolking van Flores, die hij in Nederland vertoon de. Bij de vertoning van zijn laatste film in 1934 aan Hilversumse kinderen vloog de filmprojector in brand. Bij de brand kwamen drie kinderen om het leven en raakten 23 mensen, inclusief Pater Buis, zwaar gewond. Dit betekende het einde van zijn filmcarrièrre. Paul Koedijk schreef een artikel over de geschiedenis van het radio nieuws van het persbureau Vaz Dias (1922), in 1935 overgenomen door het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Van Bert Hogenkamp is een publicatie opgenomen over de geschiede nis van onderwijsfilms en de Stichting Nederlandse Onderwijsfilm in de periode 1941-1949. Het artikel is grotendeels gebaseerd op stuk ken uit het archief van de Stichting Nederlandse Onderwijsfilm (NOF), dat zich in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag bevindt. Tot slot schreef Susan Top een verhaal over het bestaansrecht van de zendtijd voor politieke partijen. Annabelle Meddens-van Borselen CD-ROM in Kaart Prent Wam De cd-rom over de historie van Limburgse steden bevat 130 prenten en kaarten in kleur van de gemeenten Gennep, Venlo, Weert, Roermond, Stevensweert, Sittard, Maastricht en Valkenburg. Kaarten en tekeningen van onder andere de gemeenten Thorn, Heerlen en Kerkrade ontbreken op deze cd-rom. In het programma kan gezocht worden op stad, eeuw, maker, collectie en trefwoord. Alle kaarten zijn voorzien van een beschrijving en kunnen worden vergroot. Naast dit overzicht van prenten en stadsplattegronden biedt de cd-rom nog twee extra mogelijkheden. Via gidsen krijgt de gebruiker een korte, interessante gesproken rondleiding aan de hand van de kaarten en prenten in de steden Venlo, Roermond en Maastricht. De gidsen geven een toelichting op de gebouwen die op de prenten voorkomen en op de stadsplattegrond wordt met stippen aangegeven waar de gebouwen zich bevinden. Ook is een korte gesproken presentatie opgenomen van de cartografie in Limburg door Régis de la Haye van het Rijksarchief in Limburg. De cd-rom is overzichtelijk gepresenteerd en eenvoudig en snel te bedienen. Limburgse steden in prent en kaart is een gezamenlijke productie van het Gemeentearchief Maastricht, het Limburgs Museum te Venlo en het Rijksarchief in Limburg, die navolging verdient. Annabelle Meddens-van Borselen TIJDSCHRIFTEN Onlangs verscheen de eerste aflevering (O-nummer) van het nieuwe tijdschrift voor mediageschiedenis. De redactie van het tijdschrift wil het mediahistorisch onderzoek stimuleren en discussies op dit terrein bevorderen. Het Tijdschrift voor Mediageschiedenis wil alle aspecten van de Nederlandse mediageschiedenis bestrijken, met sterke nadruk op film, radio en televisie. Andere mediavormen zoals fotografie, prent kunst, schrijvende pers en nieuwe media kunnen een plaats krijgen wanneer de historische invalshoek centraal staat. Het tijdschrift zal twee maal per kalenderjaar verschijnen. Dit eerste nummer bevat zeven artikelen, een rubriek recensies en signalementen. Bert Hogen kamp schreef over de films die verschenen ter gelegenheid van het veertigjarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina in 1938. Centraal stond niet zozeer de geschiedenis van Wilhelmina en de andere leden van het koningshuis, als wel die van de Nederlandse samenleving in de periode 1898-1938. Hogenkamp analyseert twee films, een Polygoon-documentaire Veertig jaren koningin en de speelfilm Veertig jaren en vertelt hoe ze tot stand zijn gekomen. Sonja de Leeuw geeft een overzicht van twintig jaar televisiedrama en de geschiedenis. Documentaire-maker Hans Keiler beschrijft de rol van het toeval in de totstandkoming van zijn werk. Hij beschrijft hoe hij keuzes maakt en hoe de selectie van het gevonden materiaal plaats vindt. In het komend nummer (nummer 1) van het tijdschrift voor mediageschiedenis verschijnt onder andere een artikel over vrouwenwerk, een bedrijfsfilm van Philips. Annabelle Meddens-van Borselen 102/6 Augustus 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 39