Ute ratuur Litera- Holland America Line in Rotterdam Het wonderbaarlijk alfabet in de Nieuwe Kerk Amsterdam E uroarchievengids 50.000ste Brief aan de Toekomst een feit 56 Mieke Lauwers. De interviewcollecties van Stichting Film en Wetenschap. Een audiografisch overzicht. Mieke Lauwers, De interviews van Stichting Film en Wetenschap. Een collectie-overzicht. SFW-werkmtgaveno. li; 123 bh. adressen. Ook informatie over belangrijke projecten en cur sussen voor personeel staan in dit bestand vermeld. Op dit moment zijn de volgende landen opgenomen in de 'Map': Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland, Estland, Litouwen, Duitsland, Nederland, Engeland, Ierland, België, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Portugal, Andorra, Italië, Zwitserland, Slovenië, Kroatië, Albanië, Bulgarije, Mace donië, Hongarije en Tsjechië. Er wordt hard gewerkt om ook de niet vermeldde landen in het bestand op te nemen. Ter gelegenheid van het 125 jarig bestaan van de Holland America Line (tot 1989 de Holland Amerika Lijn) zijn er in Het café van het landverhuizershotel, ca. 1920, te zien in het Maritiem Museum Prins Hendrik (foto: Gemeentelijke Archiefdienst Rotterdam Rotterdam twee tentoonstellingen ingericht in zowel Het Maritiem Museum Prins Hendrik als in de archiefwinkel in Bank Mees Pierson. Het museum laat in een expositie onder de naam 'Holland Amerika Lijn 125 jaar' een groot aantal histo rische informatiedragers, zoals affiches, meubels, filmpjes en foto's zien. Heel verrassend hierbij is de muziek die op de dans vloer van de passagiersschepen werd gespeeld en de originele monsterboekjes en werkkleding van ex-werknemers die de persoonlijke geschiedenis van de 'gewone mensen' laten zien. De archiefwinkel in bank Mees Pierson vertoont de expositie 'Holland Amerika Lijn, Thuishaven Rotterdam'. Deze expositie geeft een overzicht van de historische ontwikkelingen in de cruiserederij. Ook de andere kant van de lijn, de kades en de huisvestiging van het kantoor in New York wordt in deze expositie belicht. 'Holland Amerika Lijn, Thuishaven Rotter dam' is nog tot 15 augustus te bezichtigen. De expositie in het Maritiem Museum loopt nog tot 20 september. Op 15 en 16 augustus en op 19 en 20 september vertoont het Maritiem Museum Prins Hendrik in het kader van de tentoonstelling (archief)films. Van boekenkasten een wonderlijke 'stad' van 26 bouwwer ken, voor elke letter van het alfabet één: van 'Alles' tot 'Zoek', zo zal de tentoonstelling waarmee de Koninklijke Bibliotheek haar 200-jarig bestaan viert er uitzien. Een centrale plek neemt de grootste boekenkast van Nederland in, een ruimte met een lengte van 40 en een hoogte van 9 meter. Bij de opening van deze tentoonstelling op 19 augus- hetT I wonderbaarl 1 alfabet tus wordt tevens een zeldzaam geschenk officieel aan de KB aangeboden. Dit geschenk, een middeleeuws getijdenboek is een verlucht handschrift en wordt de KB geschonken door de heer P. Fentener van Vlissingen namens de directie van SHV Holding NV. Het wonderbaarlijk alfabet, van 19 augustus tot 18 oktober in de Nieuwe Kerk Amsterdam Mei was de maand dat in Europees verband werd herdacht dat het Congres van Den Haag op 8 mei 1948 de eerste daadwerkelijke stap naar een verenigd Europa betekende. In dat kader vond 18 mei bijeenkomst plaats waarbij de Euro- archievengids van het ARA werd geprestenteerd. De gids is samengesteld door Liesbeth Strasser en Victor van den Bergh en omvat particuliere instellingen en personen die zich vanaf 1945 hebben ingezet voor de Europese eenwording en samenwerking. Het gaat hierbij niet alleen om archieven die al in het ARA zijn opgenomen, maar ook die bij andere archiefinstellingen berusten of bij de personen en instel lingen zelf. Dankzij een verruiming van de inzendtermijn heeft het project Brieven aan de Toekomst toch nog zijn doelstelling van 50.000 brieven bereikt. De brieven worden nu opgesla gen in het Archief van de Toekomst bij het Meertensinsti- tuut te Amsterdam, waar het lezen kan beginnen om ze uiteindelijk toegankelijk te maken voor toekomstig onder zoek naar de geschiedenis van het dagelijks leven. De bedoeling is om een jaar na dato, in mei 1999, een selectie van de brieven in boekvorm te publiceren en er een tentoon stelling in het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem aan te wijden. Ook de rubriek Literatuur en signalementen is in deze Special natuurlijk geheel gewijd aan publicaties over av-archieven, zoals enkele uitgaven van de Stichting voor Film en Wetenschap (sinds juni 1997 Nederlands Audiovisueel Archief). In de toekomst wil het Archievenblad meer aandacht besteden aan publicaties over dit onderwerp en uitgaven van gespeciali seerde instellingen op dit terrein. Graag ontvangen wij uw aanbevelingen. Publicaties en signaleringen van boeken en web-sites kunt u zenden aan: Annabelle Meddens-van Borselen, redactie literatuur, p/a Rijksarchief in Noord-HollandKleine Houtweg 18, 2012 CH Haarlem. RECENSIES Deel 1. SFW-werkuitgave no. 8; 61 biz. fl. 17,50 In dit audiografisch overzicht van een deel van de interviewcollecties van de Stichting Film en Wetenschap (SFW) is het oudste gedeelte van de collectie opgenomen. Het betreft interviews die voor het merendeel zijn verzameld in de periode dat de geluidscollectie werd gevormd bij het Instituut voor Geschiedenis van de Rijks Universiteit Utrecht. De audiografie beslaat de periode 1962-1972 (1976). In 53 lemma's zijn 72 interviews met 49 personen beschreven. Het betreft complete vraaggesprekken, zonder coupures. Vaak zijn de interviews gehouden voor het maken van films en het schrijven van boeken en historische artikelen. Er zijn interviews met bekende Nederlanders en minder bekende personen. De samensteller van deze audiografie deed onderzoek naar deze personen en het betreffende onderwerp. In principe is per persoon een lemma gereserveerd. Deze zijn gerangschikt op alfabetische volgorde van de namen van de ondervraagde personen. Elk lemma is opgebouwd uit vaste categorieën onder andere: de naam van de geïnterviewde en van de interviewer, lengte van het gesprek, datum, aanwezigheid van een tran scriptie. Tevens worden biografische gegevens over de persoon met wie gesproken is gegeven en wordt informatie verstrekt over de onderwer pen die besproken zijn in het vraagge sprek. Tot slot is bij elk lemma aangegeven in welk boek of welke film het interview is verwerkt. De collectie bestaat uit vraagge sprekken met onder andere bekende Nederlanders als minister Cals, prof.Geyl, de Amsterdamse burge meester G. van Hall, de journalist G.B.J. Hiltermann, minister van buitenlandse zaken JosefLuns, de VVD-politicus H. van Riel, PvdA- politicus Anne Vondeling en Simon Wiesenthal. De werkuitgave wordt afgesloten met een personenregister, een zakenregister en een lijst van interviewers. U kunt de uitgaven van de SFW bestellen bij het Nederlands Audiovisueel archief, Zeeburgerkade 8, 1019 HA Amsterdam (020-6652966). Annabelle Meddens-van Borselen fl. 17,50 views opgenomen met daarbij de beschrijvingen op collectie-niveau. De vorming van de interviewcollectie startte in 1962 bij het Historisch Geluidsarchief van de Rijks Univer siteit Utrecht. In 1970 werd dit aan SFW overgedragen en deze heeft de collectie verder uitgebreid; eind 1996 bevatte hij ruim 1100 interviews. Onder collectie wordt verstaan een In deze uitgave van de Stichting Film en Wetenschap is een complete inventarisatie van de interviewcollec ties van de stichting opgenomen. In de hierboven beschreven SFW-werkuit- gave no.8 zijn alleen de interviews uit de eerste tien jaar van de collectie, per document (vraaggesprek) beschreven. In de uitgave no. 11 zijn alle inter- Interviews met Jacques Preiser (1899-1970) over de Tweede Wereldoorlog zijn ook in het NAA Amsterdam aanwezig. 102/6 Augustus 1998 51

Archievenblad | 1998 | | pagina 34