Digi thing Historical Pictorial Collections for the Internet Cursus GO Schat van een Atlas Opleiding Behoudsmedewerker papier/ musea 54 Oprichting Jan Wagenaar Stichting De speld in de hooiberg, GenLias, een landelijke database op Internet Onderzoek naar herkomst Nederlandse kunstcollectie Presentatie nieuwe Onderzoeksgids tijdens de Genealogische Dag Brabant 'The Preservation Map of Europe' van het ECPA Inmiddels zijn ook de leden van de implementatiewerkgroep een eind op dreef. Zij bereiden een conversie-handleiding voor, stellen formulieren voor de gegevensverzameling op en een lijstje met aanbevelingen van organisatorische en logistieke aard. Daarnaast buigt Frans van Rooijen (RAD) zich naarstig over de op de stellen Gebruikershandleiding. Binnen de Rijksarchiefdienst is een werkgroep ingericht die zich onder andere bezig houdt met het bepalen van een eenduidige set van systematische rubrieken. Deze set gaat door de hele Rijksarchiefdienst gebruikt worden. Inmiddels is de werkgroep behoorlijk uitgebreid en nemen ook de ABS/ Archeion partners deel aan de besprekingen. Op deze manier hopen de deelnemers te komen tot een landelijk stelsel van systematische rubrieken. Met de Stichting Archiefschool wordt momenteel overlegd om cursussen te organiseren voor functionele kennis over het nieuwe archiefbeheersysteem. We denken aan een cursus voor applicatiebeheerders en een voor overige gebruikers. Over het cursusaanbod, de kosten en de organisatorische aspecten volgen te zijner tijd nadere mededelingen. Eind juni verscheen het rapport met bovengenoemde titel, dat werd uitgegeven door de Council on Library and Information Recources in Washington en geschreven door Stephen E. Ostrow, die van 1984 tot 1996 hoofd was van de Prints and Photographs Division van de Library of Congress. Ostrow doet aanbevelingen over digitalisering van grote collecties foto's en andere afbeeldingen voor gebruik op In ternet. Het rapport richt zich met name op de mogelijkhe den en beperkingen die hierbij kunnen optreden en die van een andere soort zijn dan die bij digitalisering voor cd-rom. Het rapport is gratis. U kunt het bestellen bij de European Commision on Preservation and Access, Postbus 19121, 1000 GC Amsterdam, tel. (020) 551 08 39, fax 020) 620 49 41, email ecpa@bureau.knaw.nl. Het gebruik van visuele documenten in het kader van infor matie-overdracht staat volop in de belangstelling. De ontwik kelingen op het gebied van informatietechnologie zoals Inter net en multimedia, maken het meer dan ooit mogelijk om collecties voorwerpen en beeldmateriaal voor een breed publiek toegankelijk te maken. In de cursus 'beschrijven van visuele documenten en museale voorwerpen; catalogusbouw en ont sluiting' verwerft u inzicht in het vastleggen en ontsluiten van beheersgegevens en inhoudelijke gegevens van museale voor werpen, tekeningen, prenten, kaarten, foto's, audiovisuele middelen enzovoort. De cursus vormt een onderdeel van de Opleiding Beheer van visuele documenten GO-H. Voor de folder en verdere inlichtingen kunt u contact opnemen met Stichting GO, Celebesstraat 89, 2585 TG Den Haag. Tel (070) 351 23 89, Fax (070) 354 97 89 Ter gelegenheid van het 75-jarige beheer van de Provinciale Atlas door het Rijksarchief in Noord-Holland heeft het Rijksarchief in samenwerking met het Historisch Museum Zuid-Kennemerland en de Stichting Provinciale atlas een tentoonstelling gemaakt. Er zijn veertig topstukken geselec teerd uit de kostbare collectie topografische tekeningen, kaarten, prenten, foto's en kaartboeken. Historisch Museum Zuid-Kennemerland, Groot Heiligland 47, Haarlem. Toegang gratis. Samen met OnderwijsGroep Haaglanden Den Haag/Delft en Noorderpoort College in Groningen start de begelei dingscommissie BMP/BMM eind september weer met een nieuwe cursus voor minimaal 20 deelnemers die belang hechten aan het behoud van ons papieren erfgoed en museale objecten. Het is een erkende opleiding in het leerlingwezen, dat wil zeggen dat de cursisten de praktijk op de werkplek leren. De theorielessen vinden plaats op school en wel 1 dag per week. Voor uitgebreide informatie kunt u terecht bij Onderwijs Groep Haaglanden Den Haag/Delft: (015) 256 34 19 of Noorderpoort College Groningen: (050) 547 09 17 Onlangs besloot een aantal vooraanstaande historici tot de oprichting van de 'Jan Wagenaar Stichting tot bevordering van onderzoek naar de geschiedenis van Amsterdam. De stichting is vernoemd naar de befaamde 18de eeuwse stads- historicus, gevestigd in het Gemeentearchief Amsterdam en streeft een aantal doelen na: het coördineren van het onderzoek naar de geschiedenis van Amsterdam; het zelf initiëren en helpen financieren van onderzoeks projecten; het voorbereiden van historische publicaties; de instelling van een bijzonder hoogleraarschap aan de UvA; de voorbereiding van een nieuwe Algemene Geschiedenis van Amsterdam. Als eerste activiteit organiseert de stichting een symposium op vrijdag 13 november 1998 onder de titel 'De stad van Rembrandt: hedendaagse visies op de gouden eeuw van Amsterdam'. De aanleiding hiertoe is het 150-jarig bestaan van het Gemeentearchief Amsterdam, waar in de maanden oktober en november door een tentoonstelling ook aandacht aan Rembrandt wordt geschonken Op het symposium komen de volgende thema's aan de orde: de economische ontwikkeling; de sociale verhoudingen; het geloofsleven; de kunstmarkt; de gebouwde omgeving. Voor een volledig programma en een aanmeldingsformulier kunt u contact opnemen met Ad Knotter van de Jan Wage naar Stichting, p/a Gemeentearchief Amsterdam. Veel genealogen maakten in de studiezaal van het rijksar chief al kennis met Lias bij stamboomonderzoek. GenLias is de nieuwe landelijke versie van de digitale index Lias, die het zoeken naar gegevens een stuk eenvoudiger maakt. Onder zoekers die niet gewend zijn met Internet te werken zullen er wel even moeite mee hebben en ook zijn sommige functies van het systeem in deze fase van het project nog niet vol maakt. Zolang dit nog het geval is, zal in ieder geval de gewone versie van Lias nog in de studiezalen van de rijksar chieven beschikbaar zijn. Op dit moment zijn uit de huwelijksakten de belangrijkste gegevens opgenomen uit de beschikbare gegevens uit de provincies waar het proefproject draait: 100% van de hu- welijksgegevens van Drenthe, Flevoland en Friesland, 30% van Noord-Brabant en 25% van Utrecht. Daarnaast bieden deze proefprovincies de bestanden aan die ze al digitaal hadden. U kunt het proefproject bereiken via 'Geschiedenis on line' (uww.archief.nl). Na de keuze 'Genealogie op internet/GenLias' verschijnt het beginscherm. Dit is tevens het beginscherm voor de bezoekers in de studiezalen. Het kabinet wil een onderzoek naar de herkomst van de collectie van de vroegere Stichting Nederlands Kunstbezit (de NK-collectie) uitbreiden. Dit is nodig om claims en verzoeken om informatie van potentiële eigenaren, optimaal te kunnen behandelen. Het gaat om vierduizend schilderij en, tekeningen en andere kunstvoorwerpen die na 1945 uit Duitsland zijn teruggekomen naar Nederland en zich nu in rijksbezit bevinden. Het kabinet reageert hiermee in een brief aan de Tweede Kamer op de aanbevelingen van de commissie-Ekkart in het rapport 'Herkomst gezocht'. Tijdens de Genealogische Dag Brabant zal de gedeputeerde voor Financiën van de provincie Noord-Brabant, de heer drs. P.A. Van Vugt het eerste exemplaar van de onderzoeksgids voor bronnen uit de begintijd van de grondbelasting (ca. 1812-1833) in ontvangst nemen. Met deze gids, getiteld 'Van meters en schatters. Bronnengids voor grondbelasting en kadaster in Noord-Brabant, ca. 1820-1833' wil het Rijksarchief in Noord-Brabant een hulpmiddel bieden voor onderzoek in één groep onderling samenhangende bronnen. De gids wijst specifiek de weg in de Brabantse bronnen van grondbelasting en kadaster, maar veel ervan is ook landelijk van toepassing. Hij is tijdens de Genealogische Dag Brabant te koop en daarna bij het Rijksarchief. U kunt de gids ook bestel len door fl. 24,50 (incl. portokosten) over te maken op giro nummer 1076790 t.a.v. de afdeling boekhouding, Rijksarchief Noord-Brabant in Den-Bosch, o.v.v. 'gids grondbelasting'. Voor meer informatie over de Genealogische Dag Brabant, kunt u contact opnemen met M. Bruggeman of M. America van het Rijksarchief Noord-Brabant, tel. (073) 681 85 00. Het European Commission on Preservation and Access (het ECPA) biedt "The Preservation Map of Europe" aan. Dit is een virtueel bestand dat gevonden kan worden op de Internetsite van het ECPA (http://www.knaw.nl/ecpa/ ecpatex/map). Het bestand bevat gedetailleerde informatie over Europese organisaties die werkzaam zijn op het gebied van conservatie, zoals adressen, telefoonnummers en email 102/6 Augustus 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 33