Vader en zoon Natio fiaalPOP Instituut: Mediacentrum in beeld Door Agnes Jonker "I'm just an ordinary guy who's lived an ordinary life. I was in the army, I got married, I raised a family - worked hard. I had my own business. That's all. That's nothing to make a picture about. Met de documentaire Nobody's business maakte regisseur Alan Berliner een zeer persoonlijke film die op intrigerende wijze de familiegeschiedenis van vaders' kant ontrafelt. Hoofdpersoon is zijn vader, Oscar Berliner, een man van tegen de tach tig die in eenzaamheid zijn oude dag slijt. Als kind van joodse immigranten die begin deze eeuw in de Verenigde Staten arriveerden kan Oscar terug zien op een geslaagde maatschappelijke loop baan, zijn privéleven is echter uitgelopen op een teleurstelling. Zo eindigde zijn huwelijk na zeven tien jaar in een scheiding. Berliner sr vindt praten over vroeger maar onzin en weigert om zich voor de camera bloot te geven als ooggetuige van zijn eigen verleden. De hele onderneming van zijn zoon Alan om een documentaire te maken over zijn herkomst en levensverhaal, voorziet hij onop- houdelijk van sarcastisch commentaar. "You're wasting your time", daar korrit het op neer. Alan toont zijn vader foto's van het Poolse dorp waar zijn grootouders zijn geboren, maar het laat pa volstrekt onverschillig. Alan: "Uw voorouders liepen hier rond." Oscar: "Werkelijk. Wat maakt dat nou uit?" De gesprekken tussen vader en zoon zijn gemonteerd als verbale bokswedstrijden, compleet met bel voor de volgende ronde, die als verhalende achtergrond bij de getoonde beel den vaak tot ontroerende en komische effecten leiden. Nog bij de aftiteling horen we pa moppe ren over zijn zoon Alan: die had verdorie zijn ta lenten beter kunnen benutten, hij had accoun tant of advocaat kunnen worden, maar filmer? De zoon probeert hardnekkig meer te weten komen over zijn ouders en zijn voorouders maar komt er met al zijn vragen bij Oscar niet door heen. Om toch het verhaal te achterhalen dat zijn vader niet wil, of kan, vertellen, ging de filmer in bibliotheken, archieven en musea graven. Hij raad pleegde onder meer microfilms in de Family His tory Library in Salt Lake City, bracht een bezoek aan Polen en interviewde familieleden. Het re sultaat van zijn zoektocht is bijzonder, vooral door de inventieve verbinding van beelden, geluid en commentaar. Zo kan het gebeuren dat de getoon de momentopnamen uit de huiselijke kring, vast gelegd op foto's en filmpjes, los raken van hun oorspronkelijke betekenis. De rozegeurige herin neringen aan gezellig samenzijn en vakantieplezier spatten uiteen voor de kijker die bij stukjes en beetjes de familiegeschiedenis te horen heeft gekregen en zodoende de hele levensloop van Oscar Berliner kan overzien. Alan duizelt het wan neer hij oppert dat alle mensen op aarde ergens in de vijftigste graad toch familie van elkaar moeten zijn, Oscar geeft geen krimp wanneer hem gevraagd wordt naar zijn naaste bloedverwanten. Nobody's business is meer dan een documentaire over een doorsnee Amerikaan, het is een film over joodse immigranten, over de Tweede Wereldoor log en over het gezinsleven in de Verenigde Sta ten in de twintigste eeuw. Oscar's biografie ver bindt genealogie met geschiedenis. Het is min of meer toevallig dat ik de film heb gezien, de verto ning op televisie stond niet aangekondigd in de gids. De NPS zond deze documentaire eind no vember 1997 uit in het programma Het uur van de wolf, als een 'geheime voorvertoning' van het Internationale Documentaire Festival Amsterdam (IDFA). Een prachtige film. 44 Door R.C. Hol*) 45 Alan: This is a drawing of what the town of Raigrod looked like in 1913. Oscar: What does it matter? Alan: Your ancestors walked on that block. Oscar: Really, what does it matter? Nobody's Business (USA, 1996) Regisseur: Alan Berliner Duur: 60 min. Première: 8 oktober 1996 New York Film Festival Distributie: Jane Balfour Films, Burghley House, 35 For tress Road, London NW5 IAD, Gr.Brit. Het Nationaal Pop Instituut is ontstaan uit de Stichting Popmuziek Nederland (SPN, 1975). De afgelopen decennia stak deze stichting veel energie in de introductie en acceptatie van de popmuziek in het cultuurbeleid van de verschillende overheden. Concrete resultaten hiervan zijn de subsidiere geling het Podiumplan en het buiten landbeleid. Het Podiumplan droeg in belangrijke mate bij aan het financiële en inhoudelijke gezondmaken van het unieke Nederlandse clubcircuit. Met de verschillende promotie-cd's en de re geling Toursupport zorgde de SPN bo vendien voor een aanzienlijk grotere bekendheid van de Nederlandse pop muziek in het buitenland. De stichting wordt gesubsideerd door het ministe rie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen. Niet alleen was de naamsverandering van stichting naar instituut in 1997 een feit, ook de behuizing veranderde. Van het (te krappe) onderkomen in de Amsterdamse Wibautstraat verhuisde het Nationaal Popinstituut (NPI) naar het gebouw Zeemanshoop aan de Prins Hendrikkade, wellicht beter bekend Met de komst van het Kunstenplan van het ministerie van OC&W voor de periode 1997-2001 wilde de Stichting Popmuziek Nederland (SPN) zich ontwikkelen tot een breder opgezette en meer publieks- georiënteerde instelling. Ter markering hiervan achtte de SPN een naamsverandering nodig: van een min of meer beleidsmatige naamgeving naar een publieksgericht imago. Het Nationaal Pop Instituut was geboren. landse Poppodia een onderkomen. De doelstelling van het NPI is het bevor deren van de ontwikkeling en kwaliteit van de Nederlandse popmuziek en popmuziekcultuur in en buiten Neder land. Dit zal zich in de periode 1997- 2001 op drie terreinen manifesteren: *Mediacentrum *Support en Subsidie *Promotie en Projecten De taakgroep Support en Subsidie blijft belast met de regeling Podium plan, waarmee Nederlandse (semi-)- professionele popgroepen tegen een regeling en sluit nu aan bij het werk van de taakgroep Promotie en Projec ten, in het bijzonder het Unsigned Project. De taakgroep Promotie en Pro jecten is onder andere belast met de Nederlandse inbreng bij buitenlandse muziekbeurzen en het verspreiden van de compilatie-cd's in het buitenland. Het Unsigned Project heeft tot doel het uitbrengen van verzamel-cd's van amateurbands. In 1997 verscheen de eerste cd onder de titel No Siveat, Dutch R&B Flava, datzelfde jaar nog gevolgd door de cd Characters-singers and songs, De Dijk en Doe Maar: exponenten van de Nederlandse popcultuur als De Kosmos en Fantasio. Hier vonden ook de Stichting Nederlands Jazz Archief en de Vereniging Neder- 102/6 Augustus 1998 redelijke gage kunnen spelen in een circuit van poppodia. In 1997 is deze regeling uitgebreid met een amateur met tien onbekende singer/songwri ters. Beide cd's werden begeleid door een tournee. De derde cd zal het the-

Archievenblad | 1998 | | pagina 28