Brieven aan de toekomst Antwoordformulier AANMELDINGSFORMULIER LEDENVERGADERING EN/OF STUDIEMIDDAG 23 OKTOBER 1998 TE AMSTERDAM Column: Theo Thomassen Beste Maarten, C/G Xsd/LS jater een prachtige 37 PORTRET BIBLIOGRAFIE Peter Paul de Baar, De Miss Marple van de Amsterdamse Jenneke Quast en Ron Berkepeis. Vrouwengeschiedenis in geschiedschrijving. Isa van Eeghen (1913-1996) het vaktijdschrift. Een bibliografisch overzicht over het jaar 1997. Retourneren aan: Uitgeverij Stichting beheer IISG, Cruquiusweg 31, 1019 AT Amsterdam O Zend mij een acceptgirokaart, zodat ik Jaarboek 18 (1998) voor 37,50 (incl. porto) kan verwerven. O Ik teken in op Jaarboek 19 voor 37,50 (incl. porto), dat voorjaar 1999 verschijnt. O Ik word abonnee voor 29,50 (per aflevering incl. porto) m.i.v. deel Naam:- Adres: Postcode plaats:- Werkzaam bij: Formulier (vóór 10 oktober 1998) verzenden aan: Bureau Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP DEN HAAG, fax: 070-382 57 90; e-mailbureau&kvan.nl Naam: Adres: Postcode plaats: Werkzaam bij: Ondergetekende meldt zich aan als deelnemer voor: O uitsluitend ledenvergadering (kostenloos) O ledenvergadering en studiemiddag (incl. koffie, thee en lunch 30, -). O oratie van prof.dr. F.C.J. Ketelaar (kostenloos) Het verschuldigde bedrag heb ik overgemaakt naar girorekening 84767 ter name van KVAN Bureaurekening te Den Haag onder vermelding van ledenvergadering en/of studiedag 1998 Datum:Handtekening: Was 15 mei voor jou ook zo'n gewone dag, waarop je gewone dingen meemaakte en ook wel gewone dingen voelde? Je hebt het allemaal opgeschreven, begrijp ik, en je brief net als duizenden andere gewone mensen opgestuurd aan het actiecomité? Leuk idee, dat jouw brief deel uitmaakt van het nationale archief van Brieven aan de TOEKOMST. Je levert zo met al die anderen een bijdrage aan de VADERLANDSE GESCHIEDENIS en je zult niet na jaren in vergetelheid raken, als we de folder mogen geloven. Het is natuurlijk hartstikke leuk als de toekomst straks alles weet over wat een archivaris op zo'n gewone dag nou allemaal deed en hoe het er zo aan toeging op zo'n gewone dag bij de Rijksarchiefdienst. En als je familie s Jl en de fietsclub hebben ^7 V J? JAa? ..■iHL meegedaan, is daar f I familie- of verenigingsge- s* jr I/V} y Wf schiedenis van te schrijven. f f 7 De folder heeft denk ik gelijk, dat je veel van je gewoonten zo vanzelfsprekend vindt, dat je er niet meer bij nadenkt, laat staan dat je ze opschrijft. Maar door jouw brief weet de toekomst straks dat ze in St. Michielsgestel in 1998 de nageboorte van een paard nog in de boom hingen. Toch had niemand het je kwalijk genomen als je medewerking aan de actie had geweigerd. Want de tekst van die folder die liegt er niet om. "Archieven hebben heel veel documenten bewaard", staat er, "maar die gaan vaak over officiële gebeurtenissen en bekende mensen. Over bakerpraatjes, bijgeloof, taboes en emoties vind je bijvoorbeeld nauwe lijks iets opgetekend." Die kun je als beheerder van het nationale geheugen in je zak steken! Alsof je aan de reconstructie van het overheidshandelen op hoofdlijnen al niet je handen vol hebt! Maar goed, voor de goede zaak moet je wat over hebben. Want je bent natuurlijk niet voor niks in dat comité van aanbeveling gaan zitten. Je haalt er een prachtig archief mee binnen. Als ik jou was, zou ik het zo gauw mogelijk op de beeldplaat gooien en dan meteen zo'n sexy full text retrieval programma eroverheen. Gooi die moeilijke handschriften, de brailleteksten, de e- mailtjes en de geluidsbandjes er maar gewoon uit en de Marokkaanse en Turkse teksten ook. Niemand die er last van heeft. In dit 'archief is vorm onbelangrijk, ontbreekt de structuur en is context iets wat de gebruiker er zelfbij zal moeten verzinnen. Verder zijn er brieven genoeg en het bestand is toch al aselect. Maarten, ik vind het hartstikke leuk dat je die brief geschreven hebt, over de dingen die je elke dag doet, zoals wakker worden, kopje koffie drinken, in de file staan, eten koken en 's avonds op de bank voor het slapen gaan nog even naar het Journaal of naar Paul de Leeuw kijken. Laten we ervan uitgaan dat hij nooit gelezen wordt en laten we daar blij om zijn. Archieven zijn voor ons gewone mensenkinderen hoogstens footprints on the sands of time en dat lijkt me al mooi genoeg. Groeten, Theo. 102/6 Augustus 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 24