De onmisbare skills van de av-documentalist De toekomst is digitaal "Digits have no nameshad een van de spre kers al vastgesteld. Juist dat kenmerk be moeilijkt het identificeren van digitale data Het archief als spin in het web van de digitale produktie Door Annemieke de Jong*) 24 2f> De wereld wordt digitaal en ook audiovisuele archieven merken dit, vooral als ze in de buurt zitten van een productieproces. De stroom enen en nullen in en om archiefinstellingen die opereren in een av- omgeving neemt verontrustende proporties aan. Hoe denken omroeporganisaties en andere grote produ centen de explosie van digitale multimedia te gaan beheersen? Welke technieken worden er ontwikkeld om 'mediaobjecten' op te slaan, te verzenden en vooral: weer terug te kunnen vinden? En - heel belangrijk welke rol gaan de archieven spelen? gri'ntegmertje NAA-catttogiis. Via datalijnen kunnen - -verspreid ovei hel hele land me<8acentra, unwrsiteitsbitjltotheken en zendgemachtigden op deze catalogi» «orden aangesloten. Het NAA is zich ten 2ee»ste bewust van de enorme mogelijkheden die de mode me Informatietechnologie ons biedt De collecties worden langzamerhand overgezet op digitate dragers. Zowel voor opslag als voor distributie ("video on demand*) Iteeft da grote consequenties. toegang tot eikaars bestanden. De ontwikkeling van een geautomatiseerd gemeenschappelijk informatiesysteem zat de basis vormen voor een Op let moment van de fusie werkt bet NAA vanuit zes locaties. Amsterdam, Hilversum (drie locaties), Oen Haag en Rijswijk krijgen via netwerkverbindingen Het wordt steeds duidelijker dat het in de digitale wereld niet alleen meer gaat om technologische problemen, maar vooral om complexe documenta tie vraagstukken. Deze raken recht streeks aan de specifieke kennis en kunde die is opgebouwd binnen een av-archief. De Documentatiecommissie van de FIAT/IFTA (de Internationale Federatie van Omroeparchieven) wijd de onlangs in Londen een speciaal seminar aan dit onderwerp Informa tiemanagement in een audiovisuele productieomgeving oftewel 'Digital Workflow through Production and Documentation'. Het (eerste) Documentatieseminar ontstond uit de Open Commission Meetings, een populair onderdeel van de grote jaarlijkse FIAT-conferentie. Deze Open Meetings groeiden uit tot drukbezochte platforms waarop de Commissie vakgenoten - via informele presentaties en discussies - aanmoedigt om zich te bezinnen op de veranderen de positie van de av-archieven. Ruim 100 av-archivarissen, documentalisten en informatiespecialisten uit 12 Euro pese landen en de VS, hadden hun weg naar het BBC Conference Centre weten te vinden. Opvallend was de vertegenwoordiging van zowel nationale av-archieven als publieke, commerciële en regionale omroepar chieven. Ook meer gespecialiseerde av- archieven bleken geïnteresseerd. Productieketen Als het bij een productieproces gaat om grotendeels digitaliseerde docu menten is het logisch om te zoeken naar een koppeling van de losse scha kels in de produktieketen. Door het verbinden van de technische-, de re gistratie- en documentatiesystemen en de archiefcatalogi kan een virtueel 'totaalsysteem' ontstaan. Iedere informatie over een programma wordt in dit systeem maar één keer inge bracht of (automatisch) gegenereerd en dit gebeurt op alle 'locaties' volgens een uniforme systematiek. Dit concept is een vorm van 'digitale workflow'. Idealiter bestaat deze vloeiende stroom bits uit allerlei soorten multimedia informatie, afkomstig uit talloze in- en externe bronnen. Via een netwerk zijn ze voor de hele organisatie (en daar buiten) toegankelijk. Alle stukjes data zijn losgewikkeld uit hun oorspronke lijke context en worden als 'media- object' gestructureerd opgeslagen om in flexibele samenstellingen steeds weer opnieuw te kunnen worden opgevraagd en (her)gebruikt. Supervisie en beheersbaarheid Het archief van de Zweedse publieke omroeporganisatie SVT presenteerde een eerste case study over dit onder werp: het plan voor een 'Coordination System'. Een groot aantal bestaande eilandsystemen binnen de organisatie zal hierbij middels een omvangrijk netwerk aan elkaar worden gekoppeld. De bestaande informatie over de SVT- programma's wordt deels opnieuw gestructureerd, waarbij het de bedoe ling is de ontsluiting te laten verlopen volgens hetzelfde format en een uniforme terminologie. Ook het archief droeg bij aan de ontwikkeling van de informatiestrategie die aan dit ontwerp ten grondslag ligt. Na de implementatie blijft het de algehele supervisie houden over de regelgeving en de kwaliteit van de invoer. De BBC toonde maar liefst drie ver schillende benaderingen van datama- nagement binnen een organisatie. In het Media Data Exchange Project ligt de nadruk niet alleen op het integreren •"en stroomlijnen van informatie uit ver schillende bronnen, maar vooral op het beheersbaar maken van het digitaal geproduceerde BBC-radio en televisie materiaal zelf. Speciale 'labels' moeten alle soorten opgeslagen digitale 'me dia-objecten' terugvindbaar maken. Invoer geschiedt uniform, volgens een 'Standard Media Exchange Format' en een uitgekiend datamodel brengt de programma-onderdelen (shots, items, geluid, tekst, stills en graphics) terug tot losse, herkenbare elementen. Een initiatief dat de systeemverbindingen op een andere manier gebruikt is het 'BBC Digital Media Asset Manage ment Centre Project', dat alle digitale archiefcatalogi (muziek, beeld en geluid) linkt aan de systemen die managmentinformatie verschaffen over conserverings- en overschrijfprojecten. Geïntegreerd zoeken kan via een web- browser op het BBC Intranet. Zoeken en vinden was ook het voornaamste doel waarmee BBC journalisten het geavanceerde 'Electronic News Pro duction System' (ENPS) ontwikkelden. Dit informatiesysteem verschaft ver bluffend snel en overzichtelijk toegang tot allerlei interne en externe multime diale informatiebronnen. Standaardisatie voorkomt chaos "Digits have no names" had een van de sprekers al vastgesteld. Juist dat ken merk bemoeilijkt het identificeren van digitale data. Vandaar dat alom het belang van eenduidige afspraken over de registratie van contextinformatie rond een digitaal document erkend wordt. Ook buiten de archief- en bibliotheekwereld. De techniek, de industrie en de producenten doen - al dan niet in Europees en mondiaal verband - serieuze pogingen om te voorkomen dat we in chaos ten onder gaan. Standaardisatie is hierbij het sleutelwoord, want de 'key condition' voor een zinvolle uitwisseling van opgeslagen data, binnen welke infra structuur dan ook. We hebben het niet over de informatie zelf, maar over de informatie over de informatie: de meta data. Tijdens het seminar - waar meer- Over het onderwerp. Veel av-archieven maken direct of indirect deel uit van een productieproces, bijvoorbeeld van radio- en televisieprogramma's. Tij dens dit proces worden stapsgewijs (clusters van) documenten vervaar digd, die kunnen bestaan uit video, audio, graphics, foto's, tekst of een combinatie daarvan. Simpel voorge steld: ergens ontstaat een programma idee dat vervolgens zijn weg vindt langs redactieleden en journalisten, producers, technici, planning- en pro ductie-afdelingen, vertalers, newsedi- ting systemen, documentatiediensten, bandendepots en boekhoudsystemen. In elke fase wordt nieuwe informatie rond het programma gegenereerd en vastgelegd in gedistribueerde databa ses of gewoon op papier. Het fysieke en/of digitale eindprodukt tenslotte, belandt - inclusief bijlagen - in het ar chief, waar nog weer meer informatie ontstaat: de catalogusbeschrijving. De archiefdata wordt vaak ook weer 'te ruggepompt' in het systeem, namelijk bij hergebruik van een programma of een fragment in een nieuwe produktie. 102/6 Augustus 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 14