Cinema Br Een speurtocht naar Brabants filmmateriaal Door Frank van der Maden*) Uitgaande van de gedachte zien doet laten zien vertoont het Brabants Film Archief (BFA) sinds 1 september vorig jaar in het programma Cinema Brabantia van Brabant TV wekelijks een aantal historische Brabantse filmfragmenten. Het BFA wil hiermee onder de aandacht komen van de bezitters van nog onbekend Brabants filmmateriaal. Dit in de verwachting dat het zien van andermans oude films een aansporing is om ook het eigen filmbezit bij het BFA te melden. Simpel, doch effectief, zoals één seizoen Cinema Brabantia ondertussen bewezen heeft. In het najaar van 1996 werd met een drie dagen de bijna vanzelfsprekende naam 'Cinema Bra- durende manifestatie in het Provinciehuis te 's- bantia'. Deels begeleid door live-pianomuziek, Hertogenbosch het 200-jarig bestaan van de pro- deels met explicatie wisselden zes programma 's vincie Noord-Brabant herdacht. Tijdens deze 'Drie met historisch filmmateriaal elkaar af. Eén van de Historische Dagen'vond ook het eerste openbare films vertoonde de kinderoptocht die in het ka der van de missiefeesten op 27 juni 1922 te 's-Hertogenbosch had plaatsgevonden, een andere de 'Lustwarande in het hart van Brabant' (Heeswijk, eind jaren der tig en veertig) en 'Het land van ernst en leut' (West-Brabant, 1953). Cinema Bra bantia werd een groot succes: in 3 da gen trok het een kleine 2000 bezoekers. Toen een halfjaar later Omroep Brabant van de politiek het groene licht kreeg om met publieke regionale televisie te star ten, lag het voor de hand de hergebruiks- mogelijkheden van historisch filmmate riaal langs deze weg nader te onderzoe ken. Per slot van rekening waren er nog enkele honderdduizenden inwoners van Het filmbusje waarmee Adoifi in de beginjaren van de Filmactie (1950- Brabant die niet hadden deelgenomen aan de Drie 1970) door Nederland en België trok (foto: Brabants Film Archief) Historische Dagen en die nOg niet hadden gehoo- rd van het Brabants Film Archief en zijn streven optreden sinds de overgang van zelfstandige stich- om zoveel mogelijk oud filmmateriaal op het ting naar de Brabant-Collectie van de Katholieke spoor te komen en op te nemen in de centrale Universiteit Brabant te Tilburg van het Brabants databank van het BFA. Film Archief plaats. De gesprekken tussen Brabant TV en het Brabants Film Archief verliepen voorspoedig en leidden al snel tot resultaat. Het Brabants Film Archief zou Groot succes de inhoudelijke voorbereiding voor zijn rekening nemen, Brabant TV de technische en organisatori- Voor die gelegenheid was een van de zalen van sche. Tevens zou het BFA viewingkopieën ontvan- het Provinciehuis omgedoopt tot bioscoop met gen van het geleverde materiaal en zou er tot slot van iedere uitzending een oproep worden gedaan om de kijkers aan te sporen om hun filmmate riaal te melden bij het Brabants Film Archief. Woensdag filmdag Zo ging met ingang van 1 september 1997 het tv- programma Cinema Brabantia van start. Iedere woensdag konden de inwoners van Brabant voor- Tot slot van iedere uitzending zou een oproep worden gedaan om de kijkers aan te sporen hun filmmateriaal aan te melden bij het Brabants Film Archief taan een nieuwe aflevering zien, die op de dag erna zou worden herhaald. Doorgaans bestond een aflevering, die ongeveer 20 minuten duurde, uit 2 items: een dorpsfilm uit de Adolfs-Collectie, genoemd naar de Enschedese zakenman J. Adolfs. Deze maakte in de periode 1950-1970 enkele duizenden dorpsfilms in Nederland en het Bel gische en Duitse grensgebied. Daar hoorden ook meer dan 150 Brabantse stadjes en dorpen bij. Hiervan kwamen er in het afgelopen televisie-sei zoen ongeveer 35 aan bod, waaronder Ravenstein, Geertruidenberg, Hoogerheide en Budel-Schoot. Als tweede item werd de Vondst van de Week vertoond. Deze aanduiding was bedoeld om aan te geven dat er op het terrein van oud filmmate riaal nog heel wat te vinden was. Bovendien bood het de mogelijkheid een scala aan onderwerpen en gebeurtenissen de revue te laten passeren. Zo waren er filmfragmenten te zien van schietwed strijden van de Bijzonder Vrijwillige Landstorm in West-Brabant eind jaren dertig, van een Neder landse coöperatie in Zuid-Amerika begin jaren vijf- tig en van de heropening van zuivelfabriek Sint Isido- ris in Udenhout begin jaren zestig. Enkele afleveringen waren geheel gewijd aan een bepaald onderwerp. Dat betrof de afleveringen die voorafgingen aan de herdenking van de watersnoodramp van 1953 (eind januari) en aan de bevrijding (eind april). In deze laat ste waren onder andere beelden te zien van de klokkenroof in 1943 te Waalwijk. De films waren bijna allemaal zonder geluid en werden van tekst en uitleg voorzien door studiogasten. Het programma werd ge presenteerd door André van Dongen, in Brabant een vertrouwd stemgeluid vanwege zijn veelvuldig op treden op Omroep Brabant. Onlangs is aflevering 38 van Cinema Brabantia uitgezonden. Het was de laatste van het afgelo pen televisie-seizoen. Gedurende die 38 afleve ringen zijn er fragmenten te zien geweest van meer dan 80 films die allen direct of indirect verband hielden met het verleden van Brabant. Alles bij elkaar kwamen er naar aanleiding van de uitzen dingen ongeveer 200 reacties binnen bij het Bra bants Film Archief. Ongeveer een derde hiervan betrof filmmateriaal waarvan tot nu toe niets of nauwelijks iets bekend was. Voor het eerste £2 seizoen een prachtig resultaat. 22 23 Adolfs (L) en zijn cameraman aan hel werk op een onbekende locatie (foto: Brabants Film Archief) Meer dan 150 Brabantse stadjes en dorpjes in de Adolfs Collectie (foto: Brabants Film Archief) Coördinator Brabants Film Archief 102/6 Augustus 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 13