De teleurstelling 10 viL S Ég SI <tL g 5 11 Tilburg heeft daarvoor een afdeling Media waar een mede werker belast is met het opmaken van de pagina's in HTML en het onderhouden daarvan, de zogenaamde 'webmaster'. Dat bleek nogal kortzichtig. In ons enthousiasme kwamen we in eerste instantie dan ook niet verder dan het digitaliser en van folders en ander reeds gepubliceerd materiaal. Een benadering die je op veel plaatsen tegenkomt en die onrecht doet aan het medium. In oktober 1996 was de grote dag waarop de website van de gemeente Tilburg officieel geopend zou worden. Al gauw kwamen we echter tot het inzicht dat de door ons bewandel de weg niet de goede was. De vormgever was blijven steken in het stereotype beeld van het archief: in de virtuele kelder van het virtuele stadhuis. Een situatie die absoluut niet overeenkomt met de werkelijkheid. Het Gemeentearchief Tilburg beschikt over een eigen monumentaal gebouw (het voormalige stallencomplex van de kazerne van koning Willem II) dat qua interieur en sfeer in het geheel niet strookte met het geschetste beeld. We besloten daarom al na korte tijd een nieuwe vormgeving te kiezen, die recht deed aan de werkelijkheid. Een volgende tekortkoming had te maken met de actualiteit van de site van het Gemeentearchief. Aangezien we afhan kelijk waren van een webmaster van buiten het Gemeentear chief, moesten we voor elke wijziging of aanvulling met hem contact opnemen. Dat bleek in de praktijk niet ideaal. Het leek ons daarom beter te proberen het onderhoud van de website in eigen beheer te nemen, mede vanwege de kosten. Het eerste ontwerp van de site heeft het Gemeentearchief geen geld gekost, maar de veranderingen die wij later wensten, werden wel doorberekend, conform het Tilburgs model. Ook voor het onderhouden van de site zou voortaan een rekening gepresenteerd worden. De tweede versie We besloten de nieuwe vormgeving en inhoud in overleg met de webmaster van de gemeente Tilburg te bepalen. Deze zou ook een aanzienlijk deel van de invulling voor zijn rekening nemen, maar als de site eenmaal gestalte had gekregen, zou het Gemeentearchief het verder inhoud geven. Inmiddels waren we zelf wat beter op de hoogte geraakt van wat het Internet te bieden heeft. Door het domweg bekijken van sites, zowel van Nederlands archiefdiensten als van talloze andere sites, kregen we een idee van wat er zoal mo gelijk is. Met deze kennis gingen we rond de tafel zitten en in overleg kwamen we tot een nieuwe lay-out en structuur van de site. We wilden als binnenkomer een plaatje van het gebouw waarin we gehuisvest zijn. De overige aspecten van de werkzaamheden in het archief groepeerden we rond een plaatje van de receptie (tentoonstelling, geschiedenis van Tilburg en van het kazernecomplex, publicaties, e-mail-mo- gelijkheid) en één van de studiezaal (archiefgidsen, biblio theek en documentatie, fotocollectie, microficheoverzicht en de mogelijkheden om bij ons genealogisch onderzoek te doen). De site laat als welkom het karakteristieke gebouw van het Gemeentearchief Tilburg zien (foto's: Frans van Ameyde). De gekozen werkwijze bleek vruchtbaar. We kregen precies wat we wilden en vanaf dat moment konden we inderdaad zelf de site in beheer nemen. Sindsdien zijn er vele kilobytes informatie via de site van het Gemeentearchief beschikbaar voor de geïnteresseerde surfer. De inhoud: prioriteiten De meeste archiefsites in die periode waren amper verder gekomen dan het plaatsen van een archievenoverzicht. Echte inhoud (content) ontbrak vrijwel helemaal, laat staan informatie waar een onderzoeker, hetzij wetenschappelijk, hetzij genealogisch mee aan de gang kon. Wij wilden in de site van het Gemeentearchief Tilburg de diverse aspecten van de dienstverlening naar voren laten komen. Gezien de hoeveelheid materiaal die beschikbaar is, werd het tijd om prioriteiten te stellen. We besloten in eerste instantie de archiefgidsen on-line te brengen. Daarnaast zouden de inventarissen, voorzover digitaal, een plaats moeten krijgen. Op die manier zou de site in ieder geval een inhoud met waarde voor onderzoekers hebben. Inmiddels had een aantal andere ontwikkelingen ons ingehaald. Vanaf 1 januari 1997 gingen Berkel-Enschot en Udenhout deel uitmaken van de gemeente Tilburg als gevolg van de gemeentelijke herindeling in onze regio. Mede als gevolg daarvan was ook een fusie met het Streekarchief Oisterwijk aanstaande. Dat betekende dat ook de archiefgid- sen en inventarissen van de daarbij nog aangesloten gemeen ten Goirle, Hilvarenbeek, Loon op Zand en Oisterwijk, een plaats zouden krijgen op onze site. In betrekkelijk korte tijd ging het Gemeentearchief Tilburg en dus ook de site een steeds groter gebied bedienen. De aanvankelijke planning was niet meer haalbaar en het was pas in oktober 1997 dat de archiefgidsen met inventarissen in hun geheel on-line wa ren. Daarmee was in elk geval de eerste doelstelling gehaald. t&frd Éc-i'-'.n («fe tM, Resultaten Pp***' MM» Ubix* pew Qj/tcra Hete MSWtfcMl mÊÊÊÊÊCS pp\v5_FTP% wwi'fcmgnl ^5 1022 voorzien van nieuwe computers met de mogelijkheid om de eigen website te bekijken. Het zal nog tot oktober 1998 duren voordat alle medewerkers van het Gemeentearchief Tilburg deze toegang hebben. Dat is noodzakelijk om het draagvlak in de organisatie te vergroten. Door het gebruik van de website (en Internet in het algemeen) zal het nut en het belang daarvan steeds meer onderkend worden. Voor het aanleveren van materiaal, het wijzen op fouten of tekortko mingen ben je aangewezen op de gebruikers. Het dagelijks raadplegen van de website c.q. Internet levert deze waarde volle informatie. In een later stadium zouden nadere toegangen (met name genealogische) een plaats moe ten krijgen. Het eerste onder deel daarvan is op vrijdag 13 maart jl. gerealiseerd met het plaatsen van een index van 50.000 bidprentjes on-line. Maar onze wensen reiken ver der. Uiteindelijk willen we het sinds september 1997 operatio nele Studiezaal Informatie Systeem (SIS), waarin alle genea logisch interessante indexen (in totaal zo'n 1.000.000 vermel dingen) van alle aangesloten gemeenten zijn opgenomen, via onze website de wereld aanbieden. Het zelfde zal moeten gaan gebeuren met de 100.000 foto's in onze rijke fotocollectie. De organisatie Het was de gemeenteraad van Tilburg die in 1996 besloot dat de gemeente een eigen website zou gaan bouwen. De leiding van het Gemeentearchief stond volledig achter dit initiatief maar ervaring met dit nieuwe medium ontbrak. Achteraf moeten we constateren dat dit een tekortkoming is. De website van het Gemeentearchief was eigenlijk een tweemansactie. In de eerste paar maanden had zelfs het eigen archiefpersoneel nog geen toegang tot de site vanaf de eigen werkplek. Een bizarre situatie. In het voorjaar van 1997 zijn daarom alle medewerkers in de dienstverlening De site-bezoeker kan thuis zoveel mogelijk zijn onderzoek voorbereiden: hij zit zelfs gewoon in de studiezaal en kan zijn keuzes maken (foto's: Frans van Ameyde). De website van het Gemeentearchief Tilburg staat nu zo'n 15 maanden op het Internet. Het bereiken van potentiële klanten die niet naar het archief kunnen komen op de openingstijden was één van de doelen van onze website. Pas vanaf 16 september 1997 zijn gegevens beschikbaar over de bezoekers van de website van het Gemeentearchief Tilburg. Wat vertellen deze cijfers? De website had de afgelopen zes maanden ruim 5300 bezoekers. Dat betekent een gemiddelde van ca 29 per dag; een mooi begin. Veruit de meeste bezoekers komen uit Nederland, zo'n 80 De USA is een goede tweede (4,6%), gevolgd door België (2,4%), Australië (1% samen met Nieuw-Zeeland 1,3%), Canada (0,8%) en Duitsland (0,7%). Hieruit blijkt dat de landen waar in het verleden nogal wat Nederlanders naar zijn geëmigreerd in de top van de lijst staan. In totaal kreeg de website bezoek van mensen uit 38 landen, Nederland niet meegerekend. Wanneer we kijken naar de spreiding van de bezoeken per dag blijkt het volgende: ca 57% van de bezoeken vindt plaats in kantooruren tussen 8.00 en 17.00 uur. De boven genoemde doelstelling is dus voor een belangrijk deel gehaald: 43% 2270 bezoeken/personen) van de website bezoekers komt buiten de uren dat de dienst is geopend. Bovendien zijn er nogal wat mensen die de mogelijkheid van e-mail binnen de website gebruiken. Toekomstige uitdagingen De nieuwe technologieën maken steeds meer mogelijk. Het daadwerkelijk plaatsen van bronnen op het Internet (zoals de RAD nu van plan is met de digitaliseren van huwelijksakten) is op dit moment nog nergens in Nederland gerealiseerd. 102/4 mei 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 6