Digitalisering Content over de inhoud? Werk in lithografie archief Door Luud de Brouwer en Ronald Peeters In ons enthousiasme kwamen we in eerste instan tie dan ook niet verder dan het digitaliseren van folders en ander reeds gepubliceerd materiaal. Een benadering die je op veel plaatsen tegenkomt en die onrecht doet aan het medium van elk denkbaar origineel 8 onderzoek hecht sluit ik niet uit dat de provincie dergelijke subsidie ook zal geven, mocht de rijksdienst er tegen die tijd al niet zelf over beschikken. Het kan ook anders Ik zou graag argumenten vernemen op grond waarvan de provincie verplicht zou zijn méér, of gerechtigd om minder over te brengen dan wat hier is betoogd. Dat het inderdaad anders kan blijkt uit een rapport van Donald Waters en John Garrett uit 19967. Ik citeer: "Aan het eind van de jaren 60 ondernam het New York State Department of Commerce en de Cornell University het Land Use and Natural Resour ces Inventory Project (LUNR). Dit project resulteerde in een computerkaart van de staat New York, die de vormen van het grondgebruik weergaf en natuurlijke hulpbronnen aangaf. Het leverde een primitief geografisch informatiesys teem door een matrix die men met een codering van elk element naar zijn voornaamste kenmerk over luchtfoto's van de gehele staat kon leggen. De gegevens werden gebruikt voor verscheidene samenvattende studies van vormen van grondgebruik die informatie gaven voor stadsplanning, economische ontwikkeling en milieupolitiek. In het midden van de jaren tachtig verwierven de New York State Archives kopieën van de banden met gegevens van de LUNR-inven- tarisatie met de oorspronkelijke luchtfoto's en enkele duizenden transparante kaarten op polyester. Medewerkers van de State Archives hebben geprobeerd de banden te conserveren, maar de problemen bleken onoverkomelijk. Voor het LUNR-project was speciale software ontwikkeld om de data weer te geven en te analyseren; deze program matuur was echter niet met de data opgeslagen. Maar zelfs als deze wel bewaard was gebleven, dan ontbraken de hard ware en het besturingssysteem, benodigd om de software te laten draaien. Bijgevolg moeten onderzoekers, die de veran deringen in de vormen van bodemgebruik willen bestuderen de gegevens opnieuw digitaliseren vanaf de papieren kaarten en transparanten in de State Archives, of de data opnieuw invoeren vanaf uitdraaien van het Department of Manu script University Archives van de Cornell University." Zo kan het natuurlijk ook. Het lijkt mij echter in strijd met onze archiefwetgeving om de onderzoeker het archief te laten reconstrueren. 1 De collega's bij het GIS-beheer in Drenthe en Noonl-Brabant zijn mij behtdpzaam geweest bij het selecteren van de afbeeldingen. Ook overigens heb ik vele nuttige adviezen van hen kunnen verwerken. Hiervoor dank ik hen van harte. Eveneens is dank verschuldig aan de Topografische Dienst te Emmen voor de toestemming om het kaartmateriaal van de Dienst als basis voor de afbeeldingen te kunnen gebruiken. 2 Ruimtelijke informatievoorziening bij de provincie Groningen, Einclnotitie werkgroep GIS (Groningen 1997), pagina 9. 3 Provincie Drenthe, Stinfo, GIS-jaarwerkplan 1996 Beleid, projecten en planning, (Assen) 1996. 4 Wanneer gemeenten deelnemen aan een streekarchiefdienst, die als zelfstandige rechtspersoon op kan treden, kan men overigens overeenkomstige complicaties bij overbrenging venvachten. Bij overbrenging binnen één gemeentelijk apparaat verandert er niets aan de eigendomssituatie, al kan het feit dat er een pc voor het publiek beschikbaar komt consequenties hebben voor de licenties en de prijs die ervoor betaald moet worden. 3 De oorsprong van dit coördinatiestelsel (snijpunt van de x- en de y-as) is zo gekozen, dat het eerste en het tweede getal van de coördinaten van een bepaald punt nooit met elkaar verward kunnen worden: het eerste getal is altijd lager dan het tweede, en bovendien zijn beide positief. 4 Uit de nieuwsbrief van het NHDA/NIW1, Historia en Informatica jaargang 4 nr 4 blijkt dat ook de historische wetenschap bruikbaarheid van het GIS al heeft ontdekt en inderdaad als historisch kaartmateriaal heeft kunnen invoeren. 5 Ned. Stcrt. 14-6-1994 nr 10. Punt lal eist in principe van gelijkluidende stukken alleen de bewaring verplicht van de exemplaren die rechtskracht hebben, ook buiten het provinciaal apparaat. Onder Ibl zijn vernietigbaar 1 jaar tia vaststelling van een samenvattend stuk: 'stukken opgemaakt ten behoeve van de samenstelling van verslagen, adviezen, rapporten, plannen en begrotingen, voor zover de gegevens daarin zijn opgenomen, daarbij inbegrepen primair statistisch materiaal waarvan hergebruik niet te verwachten is.Een nieuwe selectielijst is in voorbereiding, maar het concept voorziet niet of nog niet in ivijzigingen op dit punt. 6 Preserving digital information, Report of the task force on archiving of digital information, (z.pl.) 1996, pag. 3- Vertaling door auteur. a I STtDRQ PICTURA IMAGINIS de hoefsmid 13 1851 PZ Heiloo tel: 072-5320444 fax: 072-5320400 e-mail: pictura@xs4all.nl http://www.xs4all.nl/~pictura De website van het Gemeentearchief Tilburg* r J- Archiefdiensten op de digitale snelweg, het prille begin is er. Een groeiend aantal archiefdiensten in binnen- en buitenland presenteert zich inmiddels op Internet. Voor de instellingen is dat even wennen, want waarmee gaat een archief de grote web-wereld in? Een etalage is te karig, een 'virtuele' bezoeker wil wel wat meer te weten komen dan enkel de openingstijden. Informatie, daar draait het om. Het is een open deur om te zeggen dat we de mogelijkheden die dit medium in de toekomst kan bieden niet kunnen overzien. Onbekendheid met het medium speelt echter ook in de huidige fase menigeen parten en vormt nog steeds een barrière om de eerste stap te zetten. Het levert toch alleen maar extra werk op, om over de kosten nog maar te zwij gen? Waarom gaat een archiefdienst Internet op? Met Tilburg als voorbeeld volgt hier het verhaal van een enthousiaste begin neling over de manier waarop de website van het Gemeen tearchief Tilburg tot stand kwam. De kosten van een web site en alle technische aspecten blijven buiten beschouwing omdat het Gemeentearchief Tilburg daar (tot nu toe) niets mee van doen had. Wat eraan vooraf ging In 1996 ontstond binnen de Gemeente Tilburg het idee Internet te gaan gebruiken als middel om in contact te treden met de burgers van de stad en andere geïnteresseer den. Het Gemeentearchief werd benaderd met de vraag of er interesse bestond om een deel van de site te gaan vullen. Die interesse was er volop. Het buiten, interessant genoeg zijn om eens virtueel te bezoeken. Dat voorkomt heel wat nodeloos reizen. Bovendien is er een groeiend aantal genealogen dat inmiddels het Internet heeft ontdekt als medium om gegevens uit te wisselen door middel van het plaatsen van genealogieën, stamreeksen en wat dies meer zij op homepages. Met name in de Verenigde Staten en Australië bestaat er een grote groep mensen die zich hiermee bezighoudt. Kortom, er was genoeg aanleiding om de stap te zetten via de digitale snelweg een nieuwe, in potentie grote bron van bezoekers aan te boren. De inhoud: gedigitaliseerde folders De stap van het Gemeentearchief betekende dat wij een deel van de gemeentelijke website inhoud moesten gaan geven. Het bleek niet zo eenvoudig op korte termijn een visie te ontwikkelen over de functie en inhoud van een website. Men moet daarbij bedenken dat we op dat moment nog niet eens zelf, vanuit onze werkplek, kennis konden maken met dit nieuwe medium. Wat we ervan wisten was voor een groot deel 'van horen zeggen'. Met die bescheiden kennis als sloot mooi aan bij onze veranderende visie op de dienstverlenende taak van het Gemeentearchief. Met het Internet breng je informatie buiten de studiezaal, waardoor onderzoekers niet langer meer verplicht zijn een (fysiek) bezoek aan ons te brengen om toch de relevante informatie te verkrijgen. We hadden eerder zelf al gestoeid met het idee om Internet te gaan gebruiken. Een archiefdienst kan voor onderzoekers vanuit heel Nederland, en in nogal wat gevallen ook van daar- bagage gingen we aan de slag. Voor een leek lijkt het een eenvoudige zaak: je levert teksten aan die vervolgens door een ander in de juiste vorm en vormgeving worden omgezet naar de taal die het Internet spreekt: HTML. De gemeente 102/4 mei 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 5