Wij moeten dan ook iedere laag binnen het GIS onderzoeken op het criterium op welke wijze het bestanddeel voortvloeit uit of gebonden is aan de activiteiten van de provincie 4 YQWnn/t zono van 5' uit as N37 's Hertogenbosch of de Adviesdienst Verkeer en Vervoer van Rijkswaterstaat te Rotterdam/Heerlen. Je kunt ook luchtfo to's als basis gebruiken, die eveneens in digitale vorm kunnen worden geleverd. De gegevens worden ingevoerd volgens een coderingssysteem, aangemaakt door de leveran (1) Grafische voorstelling van de lagen coveragesin een Geografisch informatiesysteem (uit: GIS-jaanverkplan 1996, provincie Drenthe) cier. Het werkt met zogenaamde vectoren die elke lijn en punt definieren. Scannen is dus niet nodig. De luchtfoto's zijn wel gescand en daar moet je zelf de interpretatie van de beelden aan toevoegen. Dat kan door bijvoorbeeld een of meer elementen uit een topografische kaart over een luchtfoto te leggen. Voor vakgenoten is het duidelijk, dat dergelijke aangekochte sets gegevens geen archiefbescheiden zijn. Tot voor kort werd het GIS bij de provincies alleen uitgebreid met aangekochte bestanden, bijvoorbeeld bevolkingscijfers per gemeente of woonkern en economisch- statistische gegevens, vaak afkomstig van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vóór het GIS-tijdperk gebruikten de beleidsontwerpers natuurlijk de papieren versies van de topografische kaart, het Statistisch Zakboek en wat er nog meer op dit gebied te beleven is. Zij gebruikten en gebrui ken ook wel eens dossiers uit het archief, maar die worden door het type beleidsvoorbereiders dat zich met ruimtelijke zaken bezig houdt toch duidelijk minder belangrijk gevon den. Laagje voor laagje De gebruikers van het GIS manipuleren de verschillende bestanden in het systeem, door ze als het ware over elkaar te leggen (1). De verschillende gegevensbestanden of datasets worden dan ook wel als lagen of covers aangeduid. Zo kun je beleidsalternatieven op het beeldscherm oproepen, en de consequenties van beslissingen op ruimtelijk gebied zicht baar maken. Voorbeeld: om te beslissen of in de buurt van een snelweg een industriegebied of een woonwijk kan worden aange legd, legt men over de topografische kaart het streek plan, een dataset met geluidscontouren, een met hoog spanningskabels en de corridors die tot een bepaalde hoogte vrij moeten blijven voor de straalverbindingen van de telecommunicatie (2). Desgewenst kunnen ook kaarten met beschermde natuur- en archeologische terreinen worden toegevoegd. Het systeem kan dus als uitkomst hebben dat er op een bepaalde plaats helemaal niet gebouwd kan worden. De beleidsvoorbereider mag T grutto kievit scholekster A tureluur watersnip wulp watersnip (2) Selectie van weidevogels met topografische ondergrond, maar zonder kilometerraster, vervaardigd door de Produktgroep landelijk gebied, in samenwerking met GlS-kartografie van de Produktgroep Ruimte en water van het Provinciaal bestuur Drenthe. De selectie wordt gemaakt in verband met de voorgenomen verdubbeling van de autoweg N34(Hoogeveen-Duitse grens). dan creatieve ideeën spuien zoals het aanleggen van geluidswallen, of het risico nemen in maatschappelijke conflicten te verzeilen. Dat zijn dus beleidbeslissingen. Het systeem is gekoppeld aan een grafisch programma waarmee je afdrukken van geselecteerde gegevensbestanden, afzonderlijk of gecombineerd, kunt gebruiken in een rapport of een ander type beleidsstuk. Er worden nog geen beslissin gen genomen louter op grond van digitale gegevens. Ter verhoging van de bruikbaarheid van het GIS voegt men er uiteraard de eigen gegevens aan toe zodra daarvoor de deskundigheid in huis is. Het invoeren van een laag digitale gegevens in het GIS is tijdrovend specialistenwerk; daarom wordt lang niet alle in deze vorm aanwezige geografische informatie in het GIS ingevoerd. In principe gebeurt dat slechts met dat deel dat voor meer dan één afdeling van het provinciaal apparaat bruikbaar is. Bijvoorbeeld de al ge noemde digitale versie van het streekplan. Eens per 10 jaar stellen provinciale staten op grond van de Wet op de Ruimtelijke Ordening het streekplan vast, onder meer ter toetsing van gemeentelijke bestemmingsplannen. De authentieke, vastgestelde versie bevindt zich in een papieren dossier, en dat is met nog veel meer gegevens in het GIS het geval. Wij zullen echter zien, dat de aanwezigheid van geheel of gedeeltelijk identieke gegevens op papier op zichzelf niet beslissend is voor de toekenning of onthouding van de status archiefstuk. bovendien in een toegankelijke staat. Dat betekent dat de provincie de voor het beheer noodzakelijke software mèt licenties eveneens gratis aan de rijksarchiefdienst zou moeten bijleverend Niet alleen de programmatuur, maar ook de aangekochte databestanden, te beginnen met de topografi sche basis van het systeem. De archiefwetgeving is alleen van toepassing op archiefbe scheiden. Wij moeten ons dus eerst verdiepen in de vraag of het GIS als geheel of één of meer van zijn onderdelen dat zijn. Wij hebben al gezien dat het GIS als basis wordt aangeschaft op de vrije markt. Als zodanig valt het dus niet onder de wettelijke definitie: bescheiden door de overheids organen ontvangen of opge maakt en naar hun aard bestemd om daaronder te berusten. De aard van de archiefbescheiden bestaat daaruit, dat ze ten eerste hun ontstaan te danken moeten hebben aan de activiteiten of werkprocessen in ruime zin van een overheidsorgaan, in dit geval de provincie. Ook eigendomsbewijzen waarmee geen werkprocessen in strikte zin zijn gemoeid, zijn archiefbe scheiden. Ten tweede moeten de bescheiden enig eindstadi um of definitieve vorm bereikt hebben; ambtelijk klad papier is nooit als archiefstuk beschouwd. Het is echter ook niet zo, dat alleen de definitieve versie van een tekst een archiefstuk is. Wij moeten dan ook iedere laag binnen het GIS onderzoeken op het criterium op welke wijze het bestanddeel voortvloeit uit of gebonden is aan de activiteiten van de provincie. Voor de status van het GIS als geheel tenslotte is van belang of de ingevoerde onderdelen bruik baar of toegankelijk zijn zonder de aangekochte basis. Gegevenslagen in het GIS Financiële consequenties Het belang van de toekenning van de status archiefbeschei den is niet alleen een kwestie van archiefwetgeving respecte ren of niet; er kunnen ook aanzienlijke financiële belangen meespelen. Het GIS als geheel en de ingevoerde gegevensbe standen afzonderlijk vertegenwoordigen een miljoeneninves tering. De eerste fase kostte in Drenthe ongeveer 1,5 miljoen gulden, waarvan de helft vanwege de samenwerking met Duitse partners in de Eems-Dollard Regio met Europees geld is gesubsidieerd. De tweede fase gaat bijna evenveel kosten.1 Wanneer dit alles onder de archiefwetgeving zou vallen, zou het provinciaal bestuur het geheel dus na twintig jaar -na ettelijke conversies en met behoud van mutaties (die thans in enkele gevallen worden gewist, maar het criterium wissen of bewaren is niet archivistisch bepaald)- aan de rijksarchiefdienst ter beschikking moeten stellen. Gratis en In het Drentse GIS bevinden zich afgezien van het Informa tiesysteem Natuur ongeveer 250 provinciedekkende lagen. De GIS-beheerders hebben voor iedere laag een beschrijving gemaakt ten behoeve van hun eigen beheer. Naar archivis- tische maatstaven is deze niet compleet. Zo hanteren zij als datering het moment van opname in het systeem, en niet de datum waarop de oorspronkelijke gegevens tot stand zijn gekomen, in digitale of papieren vorm. De medewerkers natuurbehoud hebben daarnaast een aparte set gegevens (metadata) over de circa 200 lagen die op hun verzoek in het systeem zijn ingevoerd: een laag voor iedere planten- of dierensoort waarvan de geografische verspreiding relevant genoeg is om de extra moeite voor de opname in het GIS te nemen. Ik kom hier nog op terug. De lagen zijn in zes categorieën te onderscheiden: le De topografische basis. Deze wordt aangekocht. Tot 1 maart 1998 hanteerde de provincie Drenthe de Tele- 102/4 mei 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 3