rDeze advertentie is voor uw archief. Papier- Boekrestauratoren Een Geografisch Informatiesysteem geïnspecteerd} Juridische N door Arnold den Teuling Zij gebruikten en gebruiken ook wel eens dossiers uit het archief maar die worden door het type beleidsvoorbereiders dat zich met ruimtelijke zaken bezighoudt toch duidelijk minder belangrijk gevonden Hamag Magazijninrichting Detachering- en uitzendbureau Wie zijn wij? Documentatie Postkamer Kantoor Repro I STERKEN 73 I m Een archiefsysteem leveren is de kunst niet. Adviseren en meeden ken over efficiënte oplossingen is veel moeilijker. Hamag Magazijninrichting is gespecialiseerd in opti male benutting van elke ruimte, groot en klein. Hamag is onder andere exclusief vertegenwoordiger van Tixit, een archiefsysteem dat zich in de praktijk méér dan bewe zen heeft. Montage is in handen van vakmensen met jarenlange ervaring. Met geld- en ruimtebesparende oplossingen van Hamag haalt u meer uit uw archief. Vraag vrijblijvend advies. GEEF ONS DE RUIMTE EN WIJ MAKEN ER MEER VAN. Hamag Magazijninrichting b.v., Govert van Wijnkade 43, 3144 EG Maassluis. 520, 3140 AM Maassluis. Telefoon (010) 592 76 39, Telefax (010) 592 91 ArchiFlex is een landelijk werkende organisatie. Wij bieden per direct ervaren en enthousiaste medewerkers door geheel Nederland. Voor wie werken wij? Wij werken overwegend voor gemeenten, de rijks overheid, waterschappen, provincie en bedrijven. Wat bieden wij u? Wij zijn gespecialiseerd in de volgende sectoren: Archief Bibliotheek Meer informatie? Bel voor nadere informatie of een vrijblijvende afspraak met onze intercedent IJsbrand Oost. ArchiFlex, Postbus 10065, 9400 CB ASSEN Tel: 0592 - 341079 Cr, I I 1 ATELIER m RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 3147 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Mobiel 06 - 53 93 93 53 Semafoon 06 - 59 28 48 55 Het afgelopen jaar had in het kader van mijn gewone werk als provinciaal archiefinspecteur het informa tiebeheer van de provincie Drenthe mijn aandacht. Vooral dat deel van de informatie dat in de Archiefwet 1995 als archiefbescheiden wordt gedefinieerd, dus ook het beheer van digitale archiefbescheiden. In 1995 was op dezelfde manier het archiefbeheer van de provincie Groningen aan de beurt en in het ko mende jaar dat van de provincie Friesland. Ook onder de oude archiefwet kon digitale informatie als archiefbescheiden worden aangemerkt, vandaar dat er al bij de inspectie in Groningen de nodige aandacht aan werd besteed. De provincie Groningen had op dat moment echter het Geografisch Informatiesysteem nog niet zo ver opera tioneel dat er vanuit het ambtelijk apparaat gecreëerde gegevens aan konden worden toegevoegd. In Drenthe is dat nu wel het geval, evenals in bijna alle andere provincies. In de rest van dit artikel wordt het Geografisch Informatiesys teem aangeduid met de magische afkorting GIS. Iedere overheidsdienst of andere rechtspersoon schaft zich een eigen GIS aan, met de componenten die iedere afnemer nodig denkt te hebben. Waarom inspectie nu? Er is een belangrijke reden waarom er beter nu dan in 1995 geïnspecteerd en dus ook gepubliceerd kan worden. Dat is de in de Archiefwet 1995 vervatte eis dat archiefbescheiden niet meer alleen in goede en geordende staat moeten worden bewaard, maar ook in een nodig nadere toegangen. Voor digitale archiefbescheiden komt daar tenminste bij dat in deze vorm opgeslagen archiefbescheiden door archiefonderzoekers opgeroepen moeten kunnen worden op een wijze die overeenkomt met de oorspronkelijke vorm. In détail moeten de eisen daarvoor nog worden uitgewerkt; daarmee houdt onder meer het Programmabureau Digitale Duurzaamheid zich bezig. Wat is het GIS? De definitie luidt: een hulpmiddel voor het invoeren, be werken, analyseren en presenteren van ruimtelijke gegevens, ter ondersteuning van beleidsprocessen.2 Dit zegt dus niets over de herkomst of de status van die gegevens, maar wel dat deze evenals archiefbescheiden iets te maken hebben met beleidsprocessen. Dat is de aanleiding om mij als inspecteur in dit systeem te verdiepen. Dat het digitaal werkt is, ook zonder dat het in de naam voorkomt, vanzelfsprekend. Eenvoudig gezegd ziet het GIS er als volgt uit: Na installatie van de systeem-software wordt er een geografische basis toegankelijke. Permanent te bewaren archiefbescheiden moeten mettertijd bovendien in deze goede, geordende en toegankelijke staat worden overgebracht naar de archief bewaarplaats. In het geval van provinciale archiefbescheiden is dat het Rijksarchief in de provinciehoofdstad. Dat betekent voor conventionele archiefbescheiden dat zij op permanent houdbare dragers moeten zijn gesteld in deug delijke verpakking en voorzien van een inventaris en zo (topografische hoofdstructuur) ingevoerd in het computer systeem. Deze is te koop bij de Topografische Dienst in Emmen of een andere leverancier, bijvoorbeeld Teleatlas te 102/4 mei 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 2