SIGNALEMENTEN G.A.M. Beekelaar, Gelderland tussen 1840 en 1850. Rapporten, verslagen en andere stukken omtrent de toe stand in de provincie Gelderland opgemaakt door de gouverneur in de jaren 1840-1849, Verloren Hilversum, 1997, ISBN 90-6550-561-X, 250blz.fl. 69,= Data Historica. A guide tot electronic resources for historians compiled by the Nether lands Historical Data Archive. Leiden nhda/niwi, 1997, isbn 90-75051-03-4,169 pagina's, fl. 39,50 36 Marian de Haan, Een hondenhaan. Een middeleeuws misdaadverhaal. Conserve Schoorl, 1998, ISBN 90-5429-094-3; 233 pagina's, fl. 29,95 Journal of the Society of Archivists, volume 18 number 2, October 1997 37 WA. Schimmelpenninck van der Oye gouverneur van 1847-1832)Thorbecke vond hem te traag, te oppervlakkig, te veel afwezig, loslippig, iemand die slecht kon samenwerken en zorgde er voor dat hij in 1832 iverd ontslagen. Onder de auspiciën van de historische vereniging Gelre werden rapporten, jaarverslagen en brieven van de gouverneur van Gelderland over de periode 1840- 1850 uitgegeven. Aan de rapporten gaat een inleiding vooraf over de bestuurlijke organisatie van Gelderland over de periode 1814-1850. De stukken zelf zijn uitvoerig becommentarieerd. De uitgave wil een inzicht geven in het doen en laten van de gouverneurs in een belangrijke periode in de Nederlandse geschiedenis: de overgangsperiode tussen het gematigd autoritaire bewind van koning Willem I en het constitutionele-parlementaire tijdperk na 1848. De jaarverslagen van de gouverneurs aan de Koning geven niet alleen inzicht in de sociale en politieke opvattingen van de gouverneurs, maar ook in hetgeen zich afspeelde op de vele terreinen waarover de provinciale bestuurszorg zich uitstrekte: de waterstaat, armenzorg, onderwijs, verkeer en vervoer, landbouw, gezondheidszorg. Uit de bijgevoegde literatuurlijst in deze uitgave blijkt dat over de geschiedenis en de betekenis van het provinciaal bestuur en de gouverneurs tot nu toe nog niet veel geschreven is. Deze bronnenuitgave is een waardevolle aanvulling voor de provin ciale geschiedenis van Gelderland. drs. A. Meddens-van Borselen Data ffistorica Het Nederlands Historisch Data Archief (NHDA, tegenwoordig NIWI) stelde een catalogus samen van alle historische databestanden die onderzoekers bij het NHDA hebben gedeponeerd. In de catalogus staan onder andere vermeld: de titel van het databestand (original title), periode en geografische aanduiding, een korte samenvatting van de inhoud (summary), namen van personen die verantwoordelijk zijn voor de inhoud van de data, namen van de bestanden (files), het vakgebied (discipline), gebruikte bronnen (sources used for data), datum van aangeleverde informatie en toegankelijkheid, beperkingen (accessibility). Ook is opgegeven voor welke publicaties de data-bestanden gebruikt zijn. Aan de technische gegevens (software, bestandsgrootte) is eveneens aandacht besteed. In Data Historica is tevens een register opgenomen van historische databestanden, die (nog) niet zijn gedeponeerd. Het betreft zowel bestanden die in bewerking zijn als bestanden die reeds zijn afgerond. Data Historica is een gids voor historici die met digitale historische gegevens werken dan wel op zoek zijn naar informatie over historische informatie-verwerking. drs AMeddens-van Borselen De Haarlemse archivaris Marian de Haan presenteerde in de Archiefdienst voor Kennemerland haar eerste middeleeuwse detective. Een hondenbaan speelt zich af in 'Duynhaeven', een verzonnen stad tussen Haarlem en Leiden in 1377. Deze stad lijkt in een aantal opzichten op Haarlem: in het centrum is een groot plein en er loopt een rivier door de stad. Aanvankelijk was het ook de bedoeling dat het verhaal zich in Haarlem af zou spelen, maar de schrijfster vond te weinig informa tie over deze stad in de middeleeuwen en besloot toen een fictieve stad te nemen. De personen en de namen in het boek zijn ook verzonnen, maar zijn wel authen tiek middeleeuws. De hoofdpersoon in het boek is schepen Damyaen Roosvelt. Hij meent dat de schout de verkeerde verdachte heeft opgepakt van de moord op een oud-schepen. Als er nog meer oud-schepenen vermoord worden, loopt de spanning op in een door een vete verscheurde stad. Damyaen Roosvelt probeert de echte moordenaar te vinden en een bloedbad in Duynhaeven te voorkomen. Voor het boek heeft De Haan inspiratie in de Haarlemse archieven opgedaan en historisch onderzoek verricht. De vete tussen de schepenen en de moord hebben in Haarlem echt plaatsgevonden. De tekst is voor 99% (rechts)-historisch verantwoord. Inmiddels leverde De Haan het tweede deel van het middeleeuwse misdaadverhaal bij de uitgever in! Annabelle Meddens-van Borselen TIJDSCHRIFTEN Dit Britse tijdschrift verschijnt twee maal per jaar, evenals de pendanten uit de Verenigde Staten en Canada. Het bevat op 65 pagina's zeven artikelen, waarvan ik er hier drie vermeld. Het eerste, door David Robinson, verhaalt onder de titel 'Surrey History Centre: the experience of lottery application' hoe het Surrey Record Office zijn nieuwbouw grotendeels gefinacierd kreeg uit het Heritage Lottery Fund, een loterij waarvan de opbrengst bestemd is voor culturele doeleinden. De door het fonds te honoreren projecten moeten een duidelijke uitstraling hebben. Daarom stelde de aanvraag bijzondere eisen aan de architectonische kwaliteiten. Eigen promotie-activiteiten van de aanvrager zijn van groot belang, omdat bij het fonds geen vakdeskundigheid op het terrein van het historisch onderzoek en het archiefbeheer aanwezig is. Een grote moeilijkheid was, dat de procedure voor de aanvraag van het geld niet goed spoorde met de tijdstippen waarop men met de bouw zou moeten beginnen. Een praktisch probleem was ook dat men eigenlijk te weinig aanvroeg uit vrees te overvragen. Dit te meer omdat het complex het eerste grote project was, waaraan het fonds deelnam. Verder moest min of meer verdoezeld worden, dat een deel van het complex bestemd was voor een openbare archiefbewaarplaats. Onder de titel 'Archival Training at the University of Liverpool' beschrijft Caroline Williams de meest gangbare Britse archiefopleiding, een negenmaandse bovenbouwstudie. De nadruk ligt op klassieke vaardigheden en een training in manage ment met het doel deze klassieke vaardigheden in de praktijk te (doen) brengen. Voor wie betrokken is bij geautomatiseerd beheer van archiefbewaarplaatsen is een artikel van Laura M. Mitchell, 'Scottish Record Office computerised records location system' ongetwijfeld van belang. Arnold den Eenling 102/4 mei 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 21