9 Decos Post %30 Professional Restauratie-Atelier Helmond B.V. Documentbeheer Relatiebeheer Archiefbeheer Decos 071 -3640700 Het document management systeem biedt onder andere: Documentbeheer Postregistratie Relatiebeheer Archiefbeheer Scanning Voortgangsbewaking Workflow Bel voor gratis informatieset of een demonstratie: A.F.M. Reichgelt, Inventaris van de archieven van de gemeente Soest 1812-1928Gemeentearchief Soest, 1997 34 voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Vrijblijvende offertes Vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenwea 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55 39 90 Fax: 0492 - 55 24 42 Bonnikeplein 24-26, 2201 XA Noordwijk ook een sterk verlangen wekte naar meer. En er is nog zoveel verborgen in de archieven. Ik denk daarbij aan de duistere levensloop van H.G. Nahuijs van Burgst die aan zijn Indische periode in elk geval een vreemde relatie overhield met Koning Willem I van wie hij op onduidelijke gronden jarenlang aanzienlijke bedragen ontving. Ik denk daarbij ook aan de vastgelopen carrières van vader en zoon Valck en aan die van zovele andere veelbelovende ambtenaren waarvan de dikke dossiers in het archief van het Ministerie van Kolo niën te vinden zijn, dossiers vol van de ondergane frustraties en tegelijk ook overborrelend van informatie over le ven in de Indische wereld van toen. Dossiers die schijnen te wachten op de bekwame hand van iemand als Fasseur om ze aan de vergetelheid te ontrukken. M.G.H.A. de Graaff Inventaris van de archieven VAN DE GEMEENTE SOEST 1812-1928 -A.F.M. Reichgelt- In het begin van de negentiende eeuw was Soest een dorp met 1.500 inwo ners die allen van de landbouw beston den. Het grootste gedeelte van de gemeente bestond uit zandgrond, in het Soesterveen werd tot rond 1920 turf gestoken. Tot 1869 kon de burge meester het secretariaat erbij doen; waarschijnlijk was hij de enige echte bestuurder. Het is tekenend dat de notulen van het college van burge meester en wethouders pas in 1851 aanvangen. Het apparaat bestond, afgezien van de schoolmeester en de gemeentegeneesheer en dito vroed vrouw, uit een ontvanger en een veldwachter-bode. De gemeente was wel vermogend, want zij had veel woeste gronden in eigendom. In de tweede helft van de negentiende eeuw begonnen welgestelden uit Amsterdam en elders zich hier te vestigen. Evenals de dorpen in het Gooi ontwikkelde Soest zich tot een welvarende forenzen- gemeente. De overheid diende haar voorzieningen dus aan te passen. Rond 1900 begon men nieuw personeel aan te nemen en in 1920 werd de secreta rie in drie afdelingen opgesplitst. Daarnaast ontstonden ook tamelijk autonome gemeentelijke bedrijven zoals Gemeentewerken en een Electri- citeitsbedrijf. Het oud archief van Soest werd al lang geleden geïnventariseerd, een mede werker van het rijksarchief in' Utrecht maakte ooit in een paar weken tijds een plaatsingslijst op het archief uit de periode 1814-1914. Wat hij selecteer de voor vernietiging bleef echter liggen, gelukkig aldus Reichgelt, want een deel van deze stukken komt nu voor bewaring in aanmerking, wat overigens nog eens laat zien hoe de opvattingen over selectie voortdurend veranderen. Hoewel er tot diep in deze eeuw geen sprake was van iets wat je zorg mag noemen, is het archief desondanks goed bewaard. Er is nog veel corres pondentie en veel interessant statis tisch materiaal uit het eind van de negentiende eeuw over. De inventarisator die onder auspiciën van de gemeentearchivaris van Amersfoort drie dagen in de week het archief van de gemeente beheert, maakte een klassieke inventaris van het archief over de periode 1812 tot 1928, het jaar waarin men overging op de basisarchiefcode van de VNG. Onder de gedeponeerde archieven valt het archief op van een Commissie van Weldadigheid. Deze werd in 1818 opgericht met steun van de toenmalige kroonprins Willem en diens vrouw Anna Paulowna. Zij vonden dat de inwoners van hun domein Soestdijk niets te kort mochten komen. De nog steeds bestaande commisie verschafte kleding, voeding, werk en onderwijs aan arme Soestenaren en beschikte dankzij een royaal subsidie van het koninklijk huis over veel financiële middelen. Een bijzonder stuk dat strict genomen niet in deze inventaris thuishoort is een door de plaatselijke predikant ds. Bos geschreven manu script over de geschiedenis van Soest uit 1907. De maker vermeldt niet hoe omvang rijk het archief is, zijn inventaris telt 1316 nummers. Het indelingsschema is van het gebruikelijke type met een hoofdindeling 'algemeen - bijzonder', het laatste deel is weer onderverdeeld in de groepen 'organisatie' en 'taken' Achterin geeft hij een handig overzicht van de belangrijkste series met hun toegangen en een nadere toegang op verleende ontheffingen van bouwver gunningen. Intrigerend blijft de vermelding dat de O AT oorspron kelijk aanwijzende tafel) en zijn broertje de SAT suppletoire aan wijzende tafel) doorschoten zijn met hagel. Werd er zelfs in het gemeente huis gejaagd en op wat dan? De inleiding op deze degelijke toegang had van mij wel wat uitgebreider gemogen. Het proces van omvorming van een arm heidorp tot een wat deftig door veel oud-kolonialen bewoond villadorp wordt alleen maar even gememoreerd. De institutionele gevolgen van dit proces, waarbij ik denk aan de beginnende bureaucrati sering en de spanningen die daarbij wellicht zijn opgetreden komen helemaal niet aan bod. Ik miste een overzicht van de structuur van het apparaat vanaf ca. 1900 met een opgave van taken en bevoegdheden (daarvóór deden enkele mensen alles en was er dus geen structuur). Wel is er het gebruikelijke lijstje van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Wellicht kan Reichgelt dit aspect aan bod laten komen in zijn inleiding op de inventaris van het code-archief waaraan hij nu werkt. Het 128 pagina's tellende boek is voorzien van goed gekozen illustraties. Ton Kappelhof Stadsarchiefs-Hertogenhosch V

Archievenblad | 1998 | | pagina 20