\nte/-c Brieven aan de Toekomst Nuis schrijft Kamer enthousiast over archieven 26 Een eeuw burgerlijke stand Zwolle compleet op internet Interculturele Museale Programma's Restauratie Atelier Paul Peters 4H cT <f 27 waardering voor de gekozen aanpak: een beschrijving van het materiaal in zijn institutionele context en een duidelijke probleemstelling, een waardering van het materiaal en de afweging van de opties en een heldere conclusie, wetenschappelijk verantwoord en helder en overzichtelijk gepresenteerd. De jury vond de inzending van mw. Vos zeer geslaagd als historisch werkstuk en vernieuwend in zijn benade ring van de documentaire informatievoorziening. Tegelijkertijd speet het haar dat juist die archivistische kant, die primair het aandachtsgebied van de jury moet zijn, niet verder was uitgewerkt. Dhr. Van Oss betrad in zijn inzending weliswaar geen nieuwe onderzoekspaden, maar is er naar het oordeel van de jury wel goed in geslaagd om een casus te presenteren waarin op weten schappelijk verantwoorde wijze bestaande methoden en kriteria worden toegepast in een praktisch selectiepro bleem. Een modelvoorbeeld van een vruchtbare combi natie van theorie en praktijk. Concluderend besloot de jury tenslotte unaniem de Duparc-prijs 1997 toe te kennen aan Jeroen van Oss. Traditiegetrouw zal hem de prijs door de voorzitter van de jury, drs. F.J. Duparc, worden uitgereikt aan het einde van het middaggedeelte van de volgende vergade ring van de KVAN op 23 april a.s. De inzendingen van dit jaar doen de jury naar meer verlangen. Er zal dan ook naar nieuwe middelen worden gezocht om de prijs onder potentiële deelnemers meer bekendheid te geven". Het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, het Nederlands Openluchtmuseum en het Meertensinstituut hebben het bedacht en 15 mei moet het gebeuren: alle Nederlanders zouden die dag een brief moeten schrijven aan de toekomst. Met hun alledaagse gebeurtenissen en-belevenissen. Zo wordt 15 mei de best gedocumenteerde dag uit de Neder landse geschiedenis. De stichting 'Brieven aan de Toekomst' bracht in maart haar eerste krant uit waarin alles - onder éndèrë hét wetenschap pelijk belang - van dit bijzondere project te lezen is. Het doel ervan is dat er met al deze brieven een beeld ontstaat hoe het leven anno 1998 er voor de Nederlanders uitziet. Wat doen we op een gewone dag? Wat hebben we aan? Met wie gaan we om? Wie zijn onze collega's? Wat eten we, hoe laat en waar? Naast de krant geeft de stichting een leskrant uit, komt er een speciale postzegel (PTT Post BV is sponsor) uit en zijn er affiches met het adres waar de brieven naar toe gestuurd kunnen worden. Info: Nederlands Centrum voor Volkscultuur, Werkgroep 'Brieven aan de Toekomst', Lucasbolwerk 11, 3512 EH Utrecht, tel. (030) 231 99 97, fax. (030) 233 40 47 De brief van staatssecretaris Aad Nuis aan de Tiveede Kamer bevestigt het beleid dat de Algemene Rijksarchivaris dr. M. van Boven voor de Rijksarchiefdienst heeft ingezet. De volledige brief van de staatssecretaris over het archiefwezen aan de Tiveede Kamer is via Internet pagina http:Hwivw.archief.nllpag08a.htm beschikbaar De instellingen die archieven beheren gaan meer samen werken om een groter publiek te bedienen dat historisch geïnteresseerd is. Zij zullen de toegangen tot de archieven verbeteren, Internet beter inzetten, tentoonstellingen opzetten en lesmateriaal voor scholen gaan maken. Staatsse cretaris Aad Nuis van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap pen schrijft dat op 19 maart 1998 in een lange en enthousi aste brief aan de Tweede Kamer. De brief verschaft uitge breid informatie over de vele initiatieven tot samenwerken van de archiefinstellingen die het cultuur-historische erfgoed beter toegankelijk zullen maken voor een breed publiek. Zelf zal de bewindsman op korte termijn aandacht vragen voor het. archiefwezen in zijn geregelde overleg met de provincies en de gemeenten. De staatssecretaris stelt bij de aanvang van zijn brief vast dat archieven enerzijds een omvangrijk onderdeel uitmaken van ons culturele erfgoed, maar anderzijds een "wat bescheiden" plaats innemen in vergelijking met de musea en de monu mentenzorg. Maar omdat het zwaartepunt in de archieven wordt verlegd van het beheer naar het gebruik, komt daarin snel verandering. Het aantal bezoekers aan archieven is de laatste tien jaar meer dan verdubbeld. Internet scoort qua expansie relatief nog vele malen hoger. Tegelijkertijd blijkt uit onderzoek van Sociaal Cultureel Planbureau en Rijksar chiefdienst dat niet meer dan 3 procent van de bevolking van Nederland ooit een archief van binnen heeft gezien. Deze bezoekersgroep is bovendien zeker niet representatief, want het gaat daarbij vooral om hoog opgeleide ouderen die veel tijd willen en kunnen investeren in gecompliceerd archiefonderzoek. Voor veel mensen uit de archiefwereld bevat de brief van staatssecretaris Nuis veel bekends, zeker waar hij een beredeneerde opsomming geeft van alle samenwerkingsiniti atieven van de laatste jaren: Utrecht, Zeeland, Overijssel. Ook stipt hij de initiatieven aan die samen met sectoren buiten de discipline archieven vorm krijgen. Hij staat bijvoorbeeld stil bij de vele projecten die gemeentelijke archiefdiensten samen met scholen op stapel zetten onder de actuele noemer van cultuur en onderwijs. De Tweede Kamer wordt door de bewindsman ook bijgepraat over ambitieuze ontwikkelingen in de geautomatiseerde beheerssystemen. De voornaamste strategische uitdaging van deze jaren is om een potentieel veel grotere groep historisch geïnteresseerden te mobiliseren en het archiefwezen te transformeren tot een zichtbaar en vitaal segment van het cultuur-historisch erfgoed. Daarvoor zijn nog veel meer impulsen tot samen werking nodig dan waarvan nu al sprake is. De bewindsman toont zich in zijn brief dan ook bijzonder verheugd met de intentieverklaring eind vorig jaar van acht organisaties uit het Nederlandse archiefwezen die streven naar een koepel in de vorm van een federatie. Behalve belangenbehartiging en deskundigheidsbevordering in de sector gaat deze federatie zich met name richten op het ontwikkelen van concrete producten, bijvoorbeeld op het terrein van digitalisering. Deze digitalisering zal naar Nuis' mening het archiefmateriaal zowel voor het grote publiek als voor de professionals en het onderwijs meer toegankelijk maken. Bijna aan het slot van zijn brief stelt de staatssecre taris geestdriftig en bijna visionair vast: "naast het fysieke netwerk van archiefinstellingen zal een virtueel netwerk ontstaan." Han Mulder Projectleider: Liane van der Linden, De Nederlandse Museumvereni ging, Postbus 74683, 1070 BR Amsterdam, tel. (020) 670 1100; fax. (020) 670 11 01, e-mail lMP@museumvereniging.nl, Internet: http:llivww.museumvereniging.nl Als eerste archiefdienst in Nederland stelde het Gemeentear chief Zwolle onlangs de complete toegang op de burgerlijke stand van de gemeente Zwolle op Internet beschikbaar. In totaal omvat het bestand meer dan 15.000 records met namen uit de geboorte-, huwelijks- en overlijdensakten van de burgerlijke stand over de jaren 1811 tot 1912. Daarnaast riep het Gemeentearchief Zwolle een unieke service via Internet in het leven. Voortaan kunnen onderzoekers rechtstreeks via Internet archiefstukken reserveren en vanuit elke online toegang rechtstreeks fotokopieën bestellen. Website van het Gemeentearchief Zwolle: httpn/wivw. obd. nllgaz.htm Het is een driejarig project van de Nederlandse Museumver eniging en het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. Het wil musea en daaraan verwante culturele instellingen stimuleren een actieve bijdrage te leveren aan de vormgeving van onze multiculturele samenleving. Integratie als een wederke rig proces en ruimte voor culturele diversiteit vormen het uitgangspunt. Dat is in het kort wat het project Interculturele Museale Programma's voor ogen staat. Om dit te bereiken wil het onder andere als gesprekspartner en adviseur fungeren voor nieuwe tentoonstellingsplannen en rondetafelgesprekken en studie bijeenkomsten organiseren met deskundigen uit binnen- en buitenland. Vanuit de gedachte dat vernadering wordt gediend door discussie en cultuurbeleid door kritiek, worden musea en aanverwante culturele instellingen uitgedaagd om hun bestaande collecties vanuit een intercultureel perspectief te bezien en tot een visie te komen op intercultureel verzame len. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering «aanvezelen van papier verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten charter- en zegelrestau ratie «opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal Weverweg 9, Xs 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 58 82 x X X Z In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. 102/4 mei 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 16