Een niarkt- vergunning Mensen si ft Mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen Almanak van het Nederlands Archiefwezen 1998 De Koninklijke Vereniging van Archivaris sen in Nederland is op zoek naar nieuwe leden Door Peter Hofland 4 7 7; ;"77 21 U kunt mutaties van gegevens in de Almanak schriftelijk doorgeven aan het Bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. De mutaties worden opgenomen in de rubriek 'Archiefnieuws' in het Archieven blad. 10.43 Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie/ Netherlands Institute for Art History Gewijzigd telefoonnummer: (070) 333 97 77 Gewijzigd faxnummer: (070) 333 97 89 De nieuwe editie van de Almanak van het Nederlands Archiefwezen verschijnt in mei 1998. Door de wisselingen op het Bureau van de KV AN zal de nieuwe editie wat later dan gebruikelijk verschijnen. De Almanak is een overzichtelijk naslagwerk van het archiefwezen voor iedereen die een archief raadpleegt. Per instelling wordt gegeven: adres, telefoon, fax, e-mail, openingstijden en namen van medewerkers. Leden van de KV AN en abonnees van de Almanak ontvan gen de nieuwe editie binnenkort. Anderen kunnen de Alma nak bestellen bij het bureau van de KV AN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag, tel. (070) 347 86 56, fax (070) 382 57 90. Prijs: 42,50 (en 7,50 verzendkosten). Wellicht leest u dit Archievenblad in de leeszaal van uw archief en overweegt u lid te worden van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Als lid van de KV AN ontvangt u tien keer per jaar het Archievenblad en eens per jaar de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. De volgende personen kunnen toegelaten worden als lid: a. Personen in het bezit van het diploma Archivistiek A of Archivistiek B, of daarvoor in opleiding; b. Personen verbonden aan een instelling van archiefbe heer, archiefzorg of documentatie; c. Personen die willen bijdragen aan de doelstelling en het werk van de vereniging en door het bestuur worden toegelaten. De contributie wordt vastgesteld op basis van het bruto- maandinkomen. Er zijn drie contributieklassen (variërend van 70,- tot 160,- per jaar). Leden die willen toetreden tot één van de secties kunnen dit kenbaar maken aan het verenigingsbureau. De Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archiefwezen te behartigen en de deskundigheid van archivarissen te bevorderen. De vereniging organiseert onder meer studiedagen, internationale uitwisselingen en buitenlandse oriëntatiereizen. Als lid van de KV AN kunt u ook participeren in een van de secties die actief zijn binnen de vereniging. De sectie Audiovisuele Archieven (AVA) is een ontmoetingsplaats voor mensen die zich bezig houden met het professioneel beheer van audiovisuele archieven. De sectie Platform voor Recent Opgeleide Archivarissen (PROA) biedt leden die recent het diploma archivistiek behaald hebben de gelegen heid om wegwijs te raken in de archiefwereld. De nieuwe sectie Particuliere Archieven (SPArc) wil de belangen van het particuliere archiefwezen bevorderen. Inlichtingen en aanmeldingsformulieren voor het lidmaat schap zijn te verkrijgen bij het bureau van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag, tel. 070 347 86 56, fax 070 382 57 90. Een grijze maandagochtend in maart. Een ochtend waarop ik een studiezaaldienst draai. De klanten stromen niet onmiddellijk toe en ik kan me richten op het schrijven van een 'jubileumartikel', over de eerste archiefbezoekers na de aanstelling van Piet Scheltema tot archivaris in 1848. Af en toe gaat de telefoon. Een van de telefoontjes die worden doorgeschakeld betreft een routineuze inlichting, een vraag over het archief van de Dienst Marktwezen. Mevrouw E. zegt dat ze gehoord heeft dat de vergunningen voor een standplaats op de Amster damse markten bewaard gebleven zijn. Haar vader had een vergunning voor het Waterlooplein. Ook zouden er pasfoto's If No. DIENST MARKTWEZEN. J j Legitimatiekaart voor: Naam Voornamen pf. ./j. GeboortecjMum ./"'V A - Adres '..L*. ...Óf... v Adres Artikel /j ten behoeve van een staanplaats gedurende Amsterdam, 102/,, De Directeur .van kit Starldwezen, Een door de Dienst Marktwezen afgegeven vergunning: Amsterdamse samenleving zoals het geweest moet zijn van de aanvrager op de kaart zitten. Ik bevestig haar verhaal, maar benadruk dat foto's niet altijd aanwezig zijn. Het archief behoort tot het ongeïnventariseerde deel van onze collectie. Ik stel voor de volgende dag even in de kaartenbakken te kijken of haar vader daarin voorkomt. Dan blijkt dat de gezochte naam weliswaar verschillende malen voorkomt, maar niet de vader van mevrouw E. Van een collega hoor ik echter van een recente aanvulling op het archief. Dit keer wel raak, met foto. Wanneer ze belt die t- middag deelt ze mee onmiddellijk langs te komen. Als ze onderweg is kijk ik nog even in het archief van Maatschap pelijke Steun. Vrijwel alle, op de rand van het bestaan sappelende venters en 'kooplieden' kregen van tijd tot tijd handelsgeld om te kunnen investeren in fruit, tweedehands spullen of vodden. Ook de vader van mevrouw E. zit erbij. Tientallen pagina's 'kleine' geschiedenis. In de studiezaal wil ik haar het materiaal geven, zodat ze het rustig kan doorne men. Ik merk dat ze verwacht dat ik erbij blijf. Pas nu begin ik het door te krijgen. Negenenvijftig jaar is ze, geboren in 1939. Haar ouders in 1942 'afgevoerd'. Op de vergunning ziet ze voor de allereerste maal in haar leven een foto van haar vader. Grote emotie. Ze toont me een foto van haar zoon. Treffende gelijkenis. Het dossier met daarin de levens geschiedenis van haar ouders is teveel. Ze bladert er in. Op een van de stukken een grote gestempelde J. Ze vraagt of ze later in de week mag terug komen. Ik bel een taxi voor haar. Ze gaat naar haar zoon, die opa nooit... Vergunningen. Persoonsdossiers. Voor vernietiging vatbaar. De marktvergunningen hebben nauwelijks of geen historische waarde. Misschien zal het beleid met betrekking tot de uitgifte een keer voorwerp van onderzoek zijn. Voor de twintig of dertig nabestaanden van 'verdwenen' vergunninghouders heeft dit archiefbestand echter een onvergelijkbare emotionele betekenis. Voor de steundossiers geldt dit ook, maar is er meer. In dit archief stuit je op de Amsterdamse samenleving zoals het geweest moet zijn. Gedetailleerd zijn hier de levens van havenarbeiders, diamantbewer kers, woonwagenbewoners, vluchtelingen en noem maar op, door bezoekende ambtenaren genoteerd. Microgeschiedenis, niet minder indringend dan Le Roy Ladurie in Montaillou. Het materiaal is ontdekt en inmiddels verwerkt in een proefschrift over het joodse proletariaat in het Interbellum Wij hebben als mens geleefd) en in een aan staande dissertatie over de praktijk van de armenzorg rond de eeuwwisseling. Studenten doen in werkgroepen in dit archief hun eerste historische sensatie op. Voor altijd gepakt door de geschiedenis. Het plaatselijke overheidsbeleid zal misschien ooit nog een keer voorwerp van onderzoek zijn. 102/4 mei 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 13