Archieven en Internet: wens en werkelijk heid Prijs: 50, - Archiefschool verhuist naar Amsterdam Onderzoek naar het digitaliseren van archieven Limburgs Museum dicht maar toch open Verbouwing studiezaal ARA 1" Dag van het Document: samenwerking met ae KVAN Voer voor vakgenoten Naast het onderwijs bieden zoals altijd jubilea gelegenheid aan archivarissen om hun bestaansrecht tegenover de buitenwereld te rechtvaardigen. 1998 is dan ook een echt archivarissenjaar met herdenkingen en daaruit voortvloeien de publicaties. Het 150-jarig bestaan van het Gemeente archief Amsterdam wil ik als eerste noemen en daaraan meteen vanuit de vereniging een hartelijke gelukwens koppelen. De biografie van Koningin Wilhelmina door Fasseur, verschenen 100 jaar na haar troonsbestijging, is verplichte en goede kost voor archivarissen. Hetzelfde geldt overigens voor de biografie van Colijn, geschreven door Langeveld. Weliswaar niet naar aanleiding van een jubileum of zelfs maar van iets feestelijks, maar toch noemenswaard. Naar mijn mening is een treffender bewijs van het belang van archiefmateriaal nauwelijks te leveren. Beide publicaties onderstrepen het belang van de categoriale archiefbeherende instellingen waarvan het Koninklijk Huisarchief en het Historisch Documentatiecentrum voor het Nederlands Protestantisme voorbeelden zijn. Andere te herdenken jaartallen zijn natuurlijk 1648 en 1848, beide gekoppeld aan archiefstukken: het Vredes traktaat van Münster en de Grondwet van Thorbecke. Ook wil ik niet vergeten te noemen dat dit jaar in Spanje de 400ste sterfdag van Philips II wordt herdacht. Een jaartal dat naar mijn smaak te weinig aandacht krijgt is 1798, een jaar dat onze eenheidsstaat werd geboren. Op 22 januari 1798 werd Den Haag door Franse troepen omsingeld. De Nationale Vergadering was daar al twee jaar doende een staatsregeling te ontwerpen maar slaagde daar maar niet in. Haar opdracht was dat het een staatsregeling naar Frans voorbeeld moest zijn waarin geen spoor van het tot dan toe heersende federalisme -de basis van het staatsbestel van de Republiek- mocht voorkomen. De vergadering werd gezuiverd van federalisten en in een plechtige verklaring keerde men zich af van het stadhouderlijk bestuur, de aristocratie, de regeringloosheid en het federalisme. Een tweede staatsgreep, 12 juni 1798 en onder leiding van Daendels, was nog nodig om de unitarische staatsregeling ingevoerd te krijgen. Sindsdien is er niet meer getornd aan de eenheid van de Nederlandse staat en heeft het federalis me hier te lande voorgoed afgedaan. De reden dat ik bij dit jaartal langer stilsta is omdat ik wil overgaan tot de federalisten die er nog wel zijn. En wel in de kringen van uw bestuur. Zoals u in de vorige ledenvergade ring kon horen en in het maartnummer van het Archieven blad kon lezen, werken wij momenteel samen met de Rijksarchiefdienst, de KALO, het Lopai, de SOD, de Archiefschool, de NVBA en Cannet aan de totstandkoming van een federatie voor het Nederlands archiefwezen. Op 3 december van het vorig jaar tekenden wij daartoe een intentieverklaring. Genoemde partijen willen zich voorna melijk inspannen om producten waar behoefte aan is te ontwikkelen. Als alles volgens plan verloopt krijgt deze federatie in juni gestalte; ik hoop u er dan ook in de najaars vergadering bericht van te kunnen doen. Ik vertrouw er op dat de federale gedachte vruchtbaar zal zijn, want alleen samenwerking zal ons de weg uit het labyrinth wijzen. Samenwerking is dus het motto voor de komende tijd, niet alleen nationaal. Vanouds speelt het Nederlands archief wezen ook op het internationale toneel een belangrijke rol. Tot de meest recente vrucht daarvan behoort de totstand koming van de 'code of ethics', waar wij in de vergadering nog op terug zullen komen. Ook voor en in de vereniging zelf blijft er nog genoeg te doen. Daarvan getuigt onder andere de oprichting van de sectie particuliere archieven, zeer dynamisch afgekort tot 'Sparc'. Van alle verdere verenigingsactiviteiten vindt u een overzicht in het jaarverslag over 1997 en het activiteitenplan voor 1998-2001. Alleen dankzij de onbaatzuchtige inzet van de leden waren al deze activiteiten mogelijk; vandaar dat ik mijn jaarrede besluit met iedereen die zich inzet voor de KV AN, waar dan ook, heel hartelijk te danken. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken organiseert in samenwerking met de Koninklijke Vereniging van Archiva rissen in Nederland een seminar voor archiefpersoneel dat op 16 juni 1998 zal plaatsvinden. U krijgt de unieke kans om in één dag alles over Internet en uw archiefinstelling te leren. Workshops en presentaties worden verzorgd door uw colle ga's. Zij delen hun praktijkervaring met u. Het programma is zodanig samengesteld dat u de voor u meest interessante onderdelen kunt kiezen uit een breed pakket. In de folder die is bijgevoegd in dit Archievenblad vindt u het gehele programma. Aanmelding: met het aanmeldingsformulier in de folder Organisatie: dhr. P. Bervoets (Ministerie van Binnenlandse Zaken), (070) 302 68 12 Datum: dinsdag 16 juni 1998 Tijd: 9-30 uur 16.00 uur Plaats: Jaarbeurs in Utrecht Op vrijdag 26 juni 1998 vindt in de aula van de Koninklijke Bibliotheek een groots evenement plaats met verschillende sprekers, een forum en feestelijke activiteiten. Dit evenement wordt georganiseerd ter gelegenheid van: De afsluiting van de archivistische opleidingen 'oude stijl' De verhuizing van de Archiefschool naar Amsterdam De ontwikkeling van de Archiefschool als onderzoeks instituut Noteert u de datum alvast in uw agenda! Dat digitaliseren een hot issue is in de archiefwereld, mag alleen al blijken uit alle aandacht die op deze pagina's te vinden is over dat onderwerp. Twee studenten HEAO Communicatie, Wendy Horsten en Simone Kerstens, be merkten dit ook en onderzochten in samenwerking met Mailprofs de voortgang van het digitaal archiveren. Zij maakten daarbij gebruik van een enquête en interviews met betrokkenen. Circa eenderde van de aangeschreven archief instellingen heeft medewerking verleend aan hun afstudeer opdracht. Voor meer informatie over het onderzoek kunt u contact opnemen met Wendy Horsten, tel. (070) 334 37 65 of Simone Kerstens, tel. (070) 334 37 63. Het museum is tot in de zomer van 2000 gesloten, maar toch open via de digitale snelweg. De site van het Limburgs Museum kan een voorbeeld zijn voor archieven die hun eerste schreden op het digitale pad nog moeten zetten. De site is de grootste museumsite in Nederland en uniek omdat fragmenten van video's te zien zijn en de bezoekers on-line met interactieve computerprogramma's aan de slag kunnen. In het interactieve programma 'Wie vermoordde Hermken Dirickx?' kunt u de mysterieuze dood van een 17c-eeuwse ste deling oplossen. Op een aantrekkelijke manier kan allerlei in formatie ingewonnen worden over Romeinen in Limburg, mid deleeuwse kastelen en kaartmateriaal van Limburgse steden. De site gunt u ook een kijkje achter de schermen van het museum. Wat verzamelt het Limburgs Museum en waarom? Welke objecten staan er op het verlanglijstje van de conser vatoren? De site biedt gastvrijheid aan het Limburgse Film- en Video Archief met veel gegevens over historisch filmmateriaal en schitterende filmfragmenten. Info: Limburgs Museum, Sef Derkx of Wim Hupperetz, tel. (077) 352 21 12 e-mail: limburgsmuseum@wxs.nl website: http://www.limburgsmuseum.ab-c.nl Het Algemeen Rijksarchief zal tot eind juli 1998 een beperkte dienstverlening invoeren vanwege een ingrijpende verbouwing van de studiezaal. De studiezaal wordt aange past aan de actuele en toekomstige eisen van dienstverlening en informatie-behandeling. In de voormalige bibliotheekruimte zijn 60 zitplaatsen ge realiseerd waar originele archiefbestanden kunnen worden geraadpleegd. Gedurende de verbouwing kunt u elke maand voor maximaal drie achtereenvolgende dagen een zitplaats reserveren. Reservering zitplaatsen: registratiebalie, tel. (070) 331 55 64. Nadere informatie: projectleider Front Office, Saskia de Graaff, tel. (070) 331 55 07. Op 19 en 20 mei 1998 zal De Reehorst in Ede voor de zevende keer haar deuren openen voor vele archivarissen, mediathecarissen, bibliothecarissen, information managers, documentalisten, uitgevers en webmasters. Ook dit jaar zal de Dag van het Document de nieuwste ontwikkelingen in het vakgebied laten horen én laten zien in de vorm van een congres, beurs, workshops, productpresentaties en voor het eerst de zogenaamde Proeftuin. In deze ruimte toont TNO enkele bijzondere, soms zelfs baanbrekende innovaties van bedrijven en onderzoeksinstellingen. De Dag van het Document is uitgegroeid tot één van de belangrijkste evenementen op gebied van document- en informatiebeheer. Een intensievere samenwerking met een aantal belangrijke brancheverenigingen, zoals de KVAN, lag dan ook voor de hand. Voor leden van de KVAN betekent dit een korting op de congresprijs. De KVAN zal zelf ook aanwezig zijn op de 7e Dag van het Document. Een greep uit het programma van de 1° Dag van het Document: Project Digitale Volkstellingen 1795-1971 Digitale archivering, een technisch of een organisato risch probleem Openbaarheid krijg je niet cadeau Voor meer informatie: projectbureau Creutzberg, tel. (050) 318 99 50, fax (050) 313 25 00, e-mail: proiectbureau.creutzberg@wxs.nl Voor de ware archieftijgers is gratis af te halen van het Bureau van de KVAN (Algemeen Rijksarchief) Insar, Information Summary on Archives, number 4, winter 1997- 1998. Insar is een uitgave van het European Archives News. Graag van tevoren even contact opnemen met het Bureau van de KVAN: tel. (070) 347 86 56.

Archievenblad | 1998 | | pagina 12