K waliteitsprodukten voor uw archief Archiefnieuws mm I I M Jansen - Wijsmuller Beuns B.V. ZUURVRIJE ARCHIEFPRODUKTEN Archiefdozenarchiefcassette, overslagdozen, affichemappen en zegelberging (ca. 70 formaten in diverse modellen) Pakpapier/omslagpapier, transparant papier en akte-enveloppen Stofmappen, dossierhechtmappen, L-map en hangmap Clickbinding (t.b.v. dossierhechtmappen en hangmap) Museumkarton, fotomuseumkarton, four flaps en blotting paper VERDERE ARCHIEFPRODUKTEN Zelfklevende labels in archiefkwaliteit Portefeuilleband en keperband Wishab droogreinigingsmateriaal Ontzuringsvloeistof PTDA Aminosepf en Tego 51® ontsmettings vloeistof 20 Theseus in het labyrinth de professionaliteit en het elan van onze beroepsgroep. De Het restant van de voorgevel van de factorij groot deel onder het woestijnzand. Van veel kanten is steun toegezegd, maar zo'n archeologische expeditie kost niet niks. Een geldstroom uit de private sector is noodzakelijk. Vandaar dat nu ook al de eerste afspraken met enige koffiebranders zijn gemaakt. Mocca in zijn huidige slaat (foto's: Jan Boomgaard Verenigde Bedrijven Groothandel in Boekbinders-, Restauratie- en Conservatiematerialen en Zelfklevende Folies Postbus 166 - 1530 AD Wormer Veerdijk 44 - 1531 MS Wormer Telefoon 075-62110 01 Telefax 075-621 68 11 Ons uitgebreide leveringsprogramma zuurvrije conserverings- en restauratiematerialen sturen wij u op aanvraag gaarne toe. Jansen-Wijsmuller Beuns B.V. is een zustermaatschappij van CEKA Handelsonderneming B.V. De vraag is natuurlijk wat een passende bestemming voor het gebouw in de toekomst zou kunnen zijn. De factorij moet in ieder geval gedocumenteerd en geconserveerd; restaureren is op dit moment nog niet aan de orde, want ook dat zou een zeer kostbare aangelegenheid zijn. Bovendien moet je dan ook al de bestemming van het gebouw weten. Kortom, er is nog veel wat in een later stadium moet worden onderzocht. 1 1 In het gekleurde katern van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland wor den berichten opgenomen die de vereniging onder de aandacht van leden en vakgenoten wil brengen. Berichten voor dit katern kunt u zenden aan het Bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag; faxen kan ook: 070-382 57 90. De deadline voor aan te leveren kopij is de vijfde van de maand voor het Archievenblad dat in het begin van de daaropvolgende maand verschijnt. vraag naar een medium voor diepgravender, vakinhoudelijke Jaarrede van KV AN-voorzitter Chris Streefkerk bijdragen -de saaie kost zo u wilt- wil de vereniging beant woorden met de revitalisering van de Stichting Archief publicaties. De reeks van deze stichting zal dit najaar worden U zult wel begrijpen waar de titel van de eerste jaarrede die voortgezet met een bundel ter gelegenheid van de 100ste ik als uw voorzitter tot u mag richten op deze Algemene verjaardag van de Handleiding van Muller, Feith en Fruin. Ledenvergadering op 23 april, een toespeling op is. Ten- Over een leidraad gesproken. De handleiding moge dan al minste, als u de laatste aflevering van het Nederlands 100 jaar oud zijn, zij is nog immer waardevol en onmisbaar. Archievenblad jaargang 100, nummer 4 '100 jaargangen Op de najaarsvergadering van 23 oktober in Amsterdam Nederlands Archievenblad'1892-1996' inmiddels heeft wordt de bundel aangeboden. Een datum die samenvalt met gelezen. Dit nummer werd ons in de voorjaarsvergadering de inaugurele rede van Eric Ketelaar als hoogleraar in de vorig jaar door Bert Looper aangeboden. De redacteuren archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam, hadden zich beijverd voor een verkiezing van een artikel van de eeuw. De grote meerderheid van de daartoe ondervraag- Amsterdam zal, door deze ambtsaanvaarding en door de den koos voor de rede van Graswinckel die hij uitsprak bij verhuizing van de Archiefschool, meer dan ooit in beeld zijn het 60-jarig bestaan van de VAN in 1951 en die als titel had als onderwijs-, kennis- en informatiecentrum voor ons 'Hercules op de tweesprong'. vakgebied. Ook voor de studenten aldaar, dus de studenten nieuwe stijl, moet onze vereniging aantrekkelijk worden. De door mij gekozen titel 'Theseus in het labyrinth' is natuur- Hetzelfde geldt overigens voor de studenten aan de Hoge lijk slechts een toespeling. Anders dan Graswinckel beoog ik school Management Documentaire Informatievoorziening in niet een richting aan te geven waarheen het Nederlands Woerden en de opleiding Integraal Documentmanagement archiefwezen moet gaan. Ik wil slechts aangeven dat de aan de Hogeschool Den Haag. De sectie PROA van de Nederlandse archivarissen in 1951 nog het idee konden KV AN in in deze richting actief. De kwaliteit van het hebben uit maar twee wegen te moeten kiezen. Vandaag de Nederlands archiefwezen staat of valt met de kwaliteit van dag hebben we vaak het gevoel als een eigentijdse Theseus het onderwijs in het vakgebied. Daarom ziet het bestuur het in een doolhof te verkeren en soms bang zijn om te verdwa- als een primaire taak van onze vereniging om een rol te len. "What business are we in?" vroeg Theo Thomassen zich spelen in de kwaliteitsbewaking van dat onderwijs. Wij in 1995 af, een vraag die tenslotte nog steeds niet eenduidig willen dan ook voorstellen ontwikkelen om een systeem van is beantwoord. certificering van onderwijsinstellingen in het leven te roepen. De doolhof wordt ook nog eens bewoond door een alles- In een later stadium zullen we ook een systeem van accredi- verslindend monster, de Minotaurus. Of heeft het inmiddels tering van archivarissen moeten ontwikkelen. Voor de vak een andere naam? Heet het MLG, LIRO of MID? Is het een inhoudelijke scholing blijft onze onvolprezen Commissie bestuurder die wil bezuinigen of is 't het KNHG met zijn Permanente Educatie zich inspannen. De studiedagen en - historici die te hoop lopen tegen de archivarissen? De vraag middagen die zij organiseert zijn een wezenlijk onderdeel is hoe wij dit monster kunnen overwinnen en de uitgang van van het gezicht van onze vereniging, het labyrinth kunnen vinden. Niet alleen het onderwijs binnen onze beroepsgroep verdient Gelukkig ontbreekt het ons niet helemaal aan een leidraad. onze aandacht. Ook op het vak geschiedenis in het voortge- We hebben tenslotte het Archievenblad dat als opvolger van zet onderwijs moet de archivaris zich veel meer gaan richten, het Nederlands Archievenblad nu alweer aan zijn tweede Ik noem dan ook graag de lespaketten die een aantal archief jaargang bezig is. Wij kunnen de redactie niet dankbaar diensten ontwikkelden; zo is het pakket van het Rijksarchief genoeg zijn voor dit waardevolle product. In zijn nieuwe in Friesland een geslaagd voorbeeld van een zinvolle inte- verschijning versterkt het in de buitenwereld het beeld van gratie van de plaatselijke cultuurgeschiedenis en onderwijs. W £5 p 12. ï/i' IA n> 3 a' <5"

Archievenblad | 1998 | | pagina 11