raJBBBBBmEB I1 I" h i "Wa ii 11 .1 - waigiara 16 17 archiefstuk te geven. Met behulp van het veld "Name" is het mogelijk series en reeksen alfabetisch te sorteren op andere woorden binnen de beschrijving dan het eerste. Bijvoorbeeld: de beschrijving "stukken betreffende het vernieuwen van het wegdek aan de Maliebaan" kan door het invullen van het begrip "Maliebaan" in het veld "Name" op dit begrip gesorteerd worden. Verwijzingen kunnen in een speciaal veld worden ingevoerd; bij hernummering moet je de gegevens in dit veld echter met de hand aanpassen. Als een inventarisnummer nog niet openbaar is, kun je door het invoeren van een datum het stuk blokkeren. De bezoeker krijgt bij het zoeken de beschrijving van dit stuk dan niet op het scherm. Zinvoller lijkt mij dat hij de beschrijving wel te zien krijgt met de vermelding dat het stuk nog niet openbaar is. In het veld "Erhaltung" is ruimte voor opmerkingen over de materiële toestand. De archiefmedewerker kan een lijst van alle beschadigde stukken met een paar commando's uitdraaien. In het "Verzeichnungsprotokoll" kan de inventarisator opmerkingen voor intern gebruik kwijt. De mogelijkheid die Mais biedt om verzamelbeschrijvin- gen in te voeren, heeft Augias-Archiv niet. Daarin moeten bij reeksen en series gegevens, die eigenlijk achter wege gelaten kunnen worden, worden herhaald. Er is wel een truc (bijvoor beeld het aanleggen van een rubriek "notulen" of "brievenboeken"), maar aangezien iedere beschrijving buiten ieder verband op het scherm gepresen teerd kan worden (zie verderop), is het toch beter de gegevens te herhalen. Nut voor de bezoeker Het programma is niet simpelweg een hulpmiddel om inventarissen te vervaardigen. Dit blijft natuurlijk mogelijk maar het programma biedt volop zoekmogelijkheden op de studiezaal. Indien de archiefmedewer kers de ingevoerde gegevens na afloop van de inventarisatie niet wissen (en waarom zou hij ook?), dan bouwt men gaandeweg een grandioos zoeksysteem op Maar wat kan de bezoeker nu met Augias-Archiv? Hij kan zich in het systeem als gast aanmelden en heeft daarmee toegang tot het zoekscherm. Hij heeft de keuze tussen zoeken in alle bestanden of in een enkel. Na het invoeren van een zoekterm en eventueel een datumsaandui ding komen alle beschrijvingen die beantwoorden aan het zoekcriterium op het scherm. Woorden uit de rubriektitels worden bij het zoeken meege- te vervaardigen. Wie dit echter wil, kan ruim uit de voeten. Het program ma beschikt over een meegeleverde layout voor de te printen uitvoer, die tot op zekere hoogte aan te passen is. Interessanter is de aanschaf van een extra layout-module Herakles, die geleverd wordt door de firma InterAr- -|g|x| («sa [SS~r~ Meun Dr. Paul Peuckor August.Bebel-Stias 02747 Hminhut Sehr geehrler Hon Dl Peuckei, Boiuf Archival Telefon Telefax 035873-42284 er MfgUederrahlen li A. Ingevuld inventarisatieformulier B. Formulier voor de beschrijving op bestandsniveau C. Formulier voor bezoekersgegevens nomen en de rubriek wordt ook bij het zoekresultaat aangegeven. Echt gestruc tureerd zoeken is dit natuurlijk niet. Daarvoor blijft de inventaris en in ieder geval het archiefschema noodzakelijk. Een groot voordeel is evenwel dat bij deze zoek methode de bezoeker werkelijk alles voor geschoteld krijgt dat aan zijn zoekopdracht voldoet. Zo wordt hij op bestanden en verzamelingen gewezen die hij anders misschien zou laten liggen. De inventarisa tor moet dus wel beseffen dat de beschrij vingen buiten het verband van de inven taris op het scherm gepresenteerd kunnen worden en daarom ook afzonderlijk vol doende inhoud moeten hebben. De bezoe ker kan zijn zoekresultaat afdrukken. De ingebouwde paginabegrenzer houdt daar bij de omvang van de uitdraai in de hand. Lay-out inventarissen Augias-Archiv is dus meer dan een hulpmiddel om inventarissen op papier ia Bip. EKweth 0i. Walbaud uchausschuss 1960 lalbuchausschuss steilte üas dcutsche1 Nachfolgei Abgebende Stelle EischlIeOungszustand VeiOITentllchungen chiv software in Zierenberg. De layoutmodule maakt een verbinding met Wordperfect 6.1 of Word 6.0/7.0. Binnen deze programma's staan alle tekstverwerkingsfuncties ter beschik king. En wie niet tevreden is met de standaard-layout kan met enige handigheid zijn eigen layout maken. Daarvoor is wel kennis nodig van de WordPerfect commando's. Ik werk met een eigen layout die overeenkomt met de indeling zoals die in Nederland gebruikelijk is. Een beknopte inventa ris met de basisgegevens voor bezoe kers of een uitvoerige inventaris met alle gegevens voor de studiezaalmede werkers zijn, als eenmaal de layout is vastgesteld, met een paar muisklikken te printen. Naast inventarissen is het mogelijk etiketten (met een korte beschrijving van het archiefstuk indien gewenst), een lijst van beschadigde stukken, een concordantie, een lijst van niet vergeven nummers of een overzicht van nog uit te voeren werkzaamheden te maken. Ook deze zijn geheel aan de eigen wensen aan te passen. Aan de titelbeschrijvingen kun je grafische afbeeldingen koppelen. Nu de schilde rijenverzameling van het Uniteitsar- chief met Augias is geïnventariseerd, hopen we in de toekomst afbeeldingen van de schilderijen aan de beschrijvin gen te verbinden, om zodoende via het beeldscherm een eerste indruk van het schilderij te krijgen. Voor een fotover zameling of voor een collectie kaarten en tekeningen is dit eveneens een interessante mogelijkheid. Augias-BBV beheert bestand en bezoekers Behalve Augias-Archiv is er Augias- BBV voor bestands- en bezoekersbe- heer. Deze kan onafhankelijk van Augias-Archiv aangeschaft worden (en omgekeerd), maar wie besluit tot het volledige pakket is niet veel duurder uit. De Bestandsverwaltung geeft de mogelijkheid gegevens over ieder bestand op te nemen. Dat kunnen gegevens over de context zijn (inhoud, korte beschrijving, rechtsvoorganger of -opvolger), over de fysieke toestand van het bestand en andere relevante administratieve gegevens (omvang, standplaats, datum van overdracht, wijze van citeren, toegankelijkheid, naam van de voor het bestand deskun dige archiefmedewerker en voor gedeponeerde archieven gegevens over de eigenaar van het bestand). Het bestandsbeheer is gekoppeld aan een Tektonikeen archiefschema op be standsniveau. Het maken van systema tisch geordende bestandsoverzichten is mogelijk door aan ieder bestand een plaats binnen de Tektonik toe te kennen. Bij de invoer van bestanden kun je teruggrijpen op hetgeen tijdens het inventariseren al in Augias-Archiv is ingevoerd. Augias-BBV staat echter geen gastge bruik toe. Een bezoeker kan zich zonder wachtwoord dus niet aan melden en op zoek gaan naar een bestand. Dit is zeker een gemis hij zal weer naar het gedrukte bestands overzicht moeten grijpen. Onder begeleiding van een studiezaalmede werker kan hij overigens wel zoeken. Evenmin heeft Augias-BBV een functie voor depotbeheer. Dit is voor een klein archief als het onze (800 m) geen gemis, voor een groter misschien wel. De Benutzerverwaltung is ook een onderdeel van Augias-BBV en registreert bezoekersgegevens die verbonden zijn met het doel van het onderzoek. Indien het onderwerp niet is ingevoerd telt Augias de bezoeker in de statistiek niet mee. Hoewel Augias- BBV aanvraagbriefjes kan afdrukken, is er niet echt sprake van geautomati seerde aanvraag van stukken, zoals bij Archeion. Wel is er de optie hand matig uitgifte en teruggave van archiefstukken in te voeren zodat er altijd een overzicht van de stukken is, die niet in het depot zijn. Aan de hand van deze gegevens stelt Augias-BBV een frequentielijst van geraadpleegde bestanden samen. Met Augias-BBV is het dus heel eenvoudig om lijsten van bezoekers, aangevraagde archiefstuk ken, onderzochte thema's etc. op te stellen. Helaas heeft de archivaris niet de mogelijkheid zelf lijsten te definië ren. Ik zou bijvoorbeeld graag aan het einde van het jaar een lijst willen hebben met de herkomstlanden van de bezoekers of met standplaatsen van de archiefbestanden. De mogelijkheid tot het zelf formuleren van lijsten is zeer welkom. Navraag bij Augias Data leerde mij dat zij op verzoek en zonder extra kosten bijzondere lijsten kunnen leveren. U niteitsarchief Het Uniteitsarchief is sinds 1764 het centrale archief van de Herrnhutter Broedergemeente en de Europees-Continentale Broederuniteit. Het beheert het familiearchief van de Graaf von Zinzendorf, de archieven van de centrale kerkbesturen en synodes, het archief van de zendingsdirectie en verschillende persoonsarchieven (800 strekkende meter). Bovendien is hier een bibliotheek van 100.000 banden ondergebracht, een schilderijencollectie (600 stuks), kaarten, tekeningen en voorwerpen uit de geschiedenis van de Broederge meente. Capaciteit van de depots 1000 m. In het Uniteitsarchief werken 11 personen, sinds 1997 onder leiding van de Nederlander Paul Peucker. De bezoekersaantallen waren na de val van de Muur eerst gedaald, maar vertonen nu weer een stijgende tendens: 1996: 1997: bezoeken in 275 446. bezoekers 120; 137 In 1997 nam het aantal bezoeken ten opzichte van het voorgaande jaar met 62% toe. 102/3 april 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 9