Grote met Augias schoonmaak Buren- RESTAURATIE ATELIER STERKEN w 14 Detachering- en uitzendbureau Wie zijn wij? ArchiFlex is een landelijk werkende organisatie. Wij bieden per direct ervaren en enthousiaste medewerkers door geheel Nederland. Voor wie werken wij? Wij werken overwegend voor gemeenten, de rijks overheid, waterschappen, provincie en bedrijven. Wat bieden wij u? Wij zijn gespecialiseerd in de volgende sectoren: Archief Bibliotheek Documentatie Postkamer Kantoor Repro Meer informatie? Bel voor nadere informatie of een vrijblijvende afspraak met onze intercedent IJsbrand Oost. ArchiFlexPostbus 10065, 9400 CB ASSEN Tel: 0592 - 341079 Door PM. Peucker Conclusies en aanbevelingen 1. De kaarten bij de wederopbouwplannen moeten worden geïnterpreteerd in het licht van de besluit vormingsprocessen waarbinnen ze een rol hebben gespeeld. Het zou van een grenzeloze naïeviteit getuigen indien men ze zonder meer zou gebruiken als weergave van de werkelijkheid in de gebouwde omgeving. Elke kaart, elke tekening representeert een momentopname in een proces van gedachten vorming, overleg en handelen. Om dit proces te kunnen begrijpen, moet men grondige kennis hebben van de spanning tussen architectuur en stedebouw in de periode van de wederopbouw. Derhalve moet het verband tussen de kaarten en de dossiers waar ze oorspronkelijk deel van hebben uit gemaakt, worden gehandhaafd en waar nodig her steld. 2. De gang van zaken rond de kaartencollectie van de RPD leert dat de praktijk van het gescheiden opber gen van kaarten en tekeningen deze documenten buiten het gezichtsveld van de archivarissen plaatst. Vanuit historisch-wetenschappelijk gezichtspunt is dit problematisch. Voor de ontwerpgerichte disci plines zoals de stedenbouwkunde, de architectuur en de planologie dreigt een kaalslag in het bronnenbe- stand voor de geschiedenis van deze vakken. Het onderscheid tussen beleidsvorming en -uitvoering - zoals gehanteerd in de PIVOT-operatie- en de daar aan gekoppelde selectiecriteria, is tot op heden wei nig vruchtbaar gebleken in het domein van de ruim telijke ordening. 3- De grote vlucht welke de digitalisering van over heidsdocumenten heeft genomen, stelt ongekende eisen aan de archivaris. Kennis en het gebruik van nieuwe technologie voor de opslag en verwerking van informatie is daar slechts een onderdeel van. De digitale revolutie vraagt om een herbezinning op het gebied van de traditionele concepten in de archivis- tiek. De archivaris wordt een records manager. Hij of zij moet beschikbare kennis 'vertalen' in voor het systeem van recordkeeping begrijpelijke structuren. In tegenstelling tot andere informatiedeskundigen dient de archivaris zich vooral druk te maken over de authenticiteit en betrouwbaarheid van het digi tale archief dat aan zijn of haar zorg is toevertrouwd. De ambtelijke leiding, de archivarissen en documen talisten van het ministerie van VROM mogen dit opvatten als een aansporing om zich druk te maken over, bijvoorbeeld, de digitale archieven van de Af deling Gebiedsgerichte Plan- en Beeldvorming van de Rijksplanologische Dienst. Dat geld daarbij een rol speelt, behoeft geen nader betoog. :f,0 Restauratie, conservering, preservering en reconditionering van papier en perkament. Altijd vooraf een uitvoerig restauratieplan en zeer gedetailleerde prijsopgave. Aanvezelen en conserveren van papier, in- en herbinden van boeken in oorspronkelijke en nieuwe technieken, reinigen en conserveren van prenten en grafiek, verdoeken van grote (wand)kaarten, restaureren, conserveren en bergen van charters zegels, etc. De Cloese 7 - 9 7339 CM Ugchelen (Apeldoorn) Telefoon: 055 - 5 42 31 47 Fax:055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Calamiteitennummer: 06 - 59 28 48 55 E-mailadres: sterrest@pi.net Software voor inventarisatie en bestandsbeheer Volgens de Duitse makers van de Augiasprogramma's doet de toestand van veel archieven denken aan de bijna niet te redderen boel in de stal van koning Elis, die werd schoongemaakt door Hercules. Een derge lijke zwijnenstal trof ik aan toen ik in 1996 in Herrnhut kwam werken. Ervaring met archiefsoftware had ik in Nederland opgedaan met Mais 4 bij het Rijksarchief in Friesland en de IKON. Na een eerste kennis making viel de keuze vanwege de overzichtelijkheid en mogelijkheden op Augias. Ook voor de Nederland se situatie een optie? Augias biedt verschillende programmapakketten aan: behalve de DOS-versie van Augias-Archiv zijn er nog het bibliotheeksprogramma Augias-Biblio, Augias-Museum, Augias-Zeitungsausschnittsammlung en Augias-Zwischenarchiv. In Duitsland zijn verschillende pakketten in de handel: Augias, Pro-Archiv en Goliath. Wij werken met Augias-Archiv 6.1 voor Windows (inventarisatie) en Augias-Bestands- und Benutzerverwaltung 6.1 (bestands-beheer en uitgebreide bezoekersregistratie). Een netwerkversie is op vier computers geïnstalleerd. In een archief waar niemand van de medewerkers geschoold is in in ventariseren en waar niemand een overdreven grote handigheid in de omgang met computers heeft, was de overzichtelijkheid en het bedieningsge mak van de Augiassoftware een belangrijk argument voor de keuze. Augias-Archiv Het inventarisatiescherm is opgebouwd als een formulier dat veel weg heeft van een systeemkaart. Om bij dit scherm te komen, zijn echter wel enige handelingen en voorkennis nodig. Je moet een archiefschema en een inventarisatieformulier kiezen. Je kunt het schema ook gaandeweg maken; dan voert de inventarisator veranderin gen en toevoegingen vanuit het inventarisatiescherm in. Indien een reeds geformuleerd archiefschema voldoet, is dit ook voor andere bestanden bruikbaar. Wat betreft de te gebruiken inventarisatieformulieren bestaat er enige vrijheid. Behalve een formulier voor gewone bestanden zijn formulieren meegeleverd voor foto's, kaarten en tekeningen, posters, oorkonden en krantenknipsels. Zij zijn tot op zekere hoogte aan de eigen wensen aan te passen. Aan het AUGIAS-ARCHIV 6.1 Openingsscherm van Augisa-archiv en een leeg formulier voor inventarisatie formulier "akten" (in de betekenis van archiefstukken) bijvoorbeeld voegde ik een veld "ontwikkelingsstadium" toe. En voor onze schilderijencollectie (ruim 600 stuks) maakte ik, uitgaande van het formulier voor kaarten en tekenin gen, een nieuw formulier. Invullen en corrigeren Tijdens het inventariseren kun je het formulier in willekeurige volgorde invullen en corrigeren. Dit is een groot voordeel ten opzichte van de versie van Mais. Augias geeft voorlopige num mers, die later als definitieve nummers kunnen worden overgenomen. Omnummeren in de volgorde van het archiefschema is ook mogelijk. Typisch voor een Duits programma is het "Enthaltvermerk", waarin je de inhoud van een dossier nader kunt specifice ren. Hoewel de Nederlandse methode nier blindelings de Aktentitel wil overnemen maar probeert een ade quate beschrijving te geven, kan het in sommige gevallen zinnig zijn nadere gegevens over de inhoud van een 102/3 april 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 8