Een verfrissende kjjk op werkplekinrichting KARDEX Uit deVROM- archieven gelicht Door Theo Siraa en Arnold van der Valk* Werk in Oq De werkgroep PSVA hangt incidenten die haar ter ore komen niet aan de grote klok. Er wordt steeds gepoogd om via een netwerk van praktiserende vakgenoten en archivarissen op discrete wijze actie te ondernemen Meer doen met minder ruimte Hoe efficiënt is de opslag van uw dossiers, ordners en kan toorbenodigdheden? Bent u klaar voor de toekomst als het gaat om optimale benut ting van kostbare vierkante meters en productiviteit van uw medewerkers? Bekijk deze zaken eens door de bril van Kardex en ontdek dat u wellicht op minder vierkante meters meer én efficiënter op kunt slaan. Onze kracht is het leveren van uitgekiende, uiterst gebruikersvriendelijke opslagsystemen. De Lektriever: een opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Opslag vindt verticaal plaats. De elek tronische besturing, al dan niet aangesloten op een com puternetwerk, brengt het gevraagde binnen enkele seconden op werkhoogte. Frontale en laterale hang- en sta-mappen, ordners, tapes, kaartbestanden enz., voor ieder op te bergen product heeft Kardex het juiste interieur. De Lektriever is uiterst bedrijfszeker en gebruikersvriendelijk. Uit ergono misch én economisch oogpunt een hoogstandje! Verrijdbare stellin gen: een ingenieus opbergsysteem op maat met verrijdbare kasten. Het voordeel schuilt in het aantal loopgangen. Bij vaste stellingen heeft ieder rek een loopruimte, of deze wordt gebruikt of niet. Met Kardex verrijdbare archiefstel lingen heeft u steeds maar één loopgang, meer heeft u niet nodig. Uw winst: vele vierkante meters! Ruimtewinner: een standaard verrijdbare stellin- genkast. Toepasbaar in elke kantoorruimte. In vergelijking met een traditionele kasten- opstelling heeft u met de Ruimtewinner slechts 50% van de oppervlakte nodig voor dezelfde opslagcapaci teit. Kan op iedere vloer geplaatst worden. Times Two: Een kast die zowel aan de voor- als achterzijde bruikbaar is. Dit levert al snel een ruimtebe sparing op van meer dan 50%. Plaatsing door de muur, tegen de muur, als schei dingswand, alles is mogelijk. Times Two geeft uw kantoor een ordelijk en efficiënt aanzicht. Vele bedrijven en organisaties gingen u al voor. Zij kozen voor ruimtebesparing en tijdwinst, dus voor Kardex-syste- men. Stuk voor stuk kwali teitsproducten van een professionele organisatie. Wilt u exact weten wat de voordelen voor u zijn, bel dan 0348 - 41 75 54. Wij informeren u graag. Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 41 75 54 Telefax 0348 - 41 43 91 11 LEKTRIEVER" RUIMTEWINNER TIMES TWO® VERRIJDBARE STELLINGEN A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Voorlopig wordt in de publieke opinie de beeld vorming over archiefbeheer bij de rijksoverheid bepaald door de 'vondst' van het LiRo-archief en de illegale vernietiging van dossiers uit de archie ven van de voormalige veiligheidsdiensten. Zijn er meer van dergelijke incidenten te verwachten? Welke wegen kunnen er worden bewandeld om de noodzaak van selectie en vernietiging te rijmen met de behoefte aan informatie van de archiefvor mende organisatie, rechtzoekende burgers en historici? Deze vragen werden veelvuldig gesteld na afloop van een seminar over de zorg voor kaarten en tekeningen in de archieven van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer (VROM). Aanleiding was de opening van een tentoonstelling van kaarten en tekeningen uit de archieven van organen voor de Wederopbouw en de Ruimtelijke Ordening. De bijeenkomst was op 3 december 1997 en georganiseerd door de Dienst Documen taire Informatie van VROM in samenwer king met de Werk groep tot behoud van archieven op het gebied van planologie, stedebouw en volkshuisvesting (werkgroep PSVA) van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting. De archieven van VROM zijn momenteel voorwerp van selectie in het kader van de PIVOT-operatie. Het ministerie wint bij de voorbereiding van het institutioneel onderzoek en de opstelling van selectielijsten met enige regelmaat het advies in van de werkgroep PSVA. I 1982 waken over het papieren planologische erfgoed. De leden van de werkgroep worden geselecteerd op basis van hun kennis van bronnenonderzoek en/of ervaring in het archiefwezen. Aanleiding voor de oprichting van de PSVA was de ontdekking dat er regelmatig belangwekkende particuliere archieven op de terreinen van planologie, stedenbouwkunde en volkshuisvesting integraal werden vernietigd. Veel archieven van particuliere instellingen waren bedreigd of verkeerden in een chaotische toestand. Academische onderzoekers in de planologie zagen de bronnen voor de kennis van de oorsprong en ontwikkeling van hun jonge vakgebied in hoog tempo verloren gaan. De PSVA is opgericht om een bemiddelende rol te spelen tussen de bezitters en beheerders van particuliere archieven ener zijds en erkende archiefbewaarplaatsen anderzijds. In de vijftien jaren van haar bestaan heeft de PSVA een goede werkrelatie opgebouwd met het Algemeen Rijksarchief, het Centrale Register van Particuliere Archieven, het Gemeente archief Amsterdam, het Nederlands Architectuurinstituut, het Nederlands Historisch Genootschap en de beroepsorga nisaties voor planologen en stedenbouwkundigen. Er wordt nauw samengewerkt met diverse universitaire onderzoeks instellingen op het gebied van planologie, stedenbouwkun de, volkshuisvesting, kunstgeschiedenis en sociale geografie. Er bestaat een goed ontwikkeld netwerk van contacten binnen de vakwereld en hiervan maken vele hoge ambte naren en bestuurders deel uit. Waakhond en bemiddelaar De PSVA is een samenwerkingsverband tussen historici, archivarissen, planologen en stedenbouwkundigen die sedert Discreet aan de bel trekken Eind jaren tachtig breidde de werkgroep haar activiteiten uit naar de overheidsarchieven. Hoewel de zorg voor overheids- 102/3 april 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 6