Welcome to the Campaign for Freedom of Information Het enige wapenfeit van de vorige conservatieve regering bestond uit de vaststelling van een Code of Practice on Access to Government Information. Deze Code bezit geen kracht van wet, gaat uit van het principe dat alles geheim is, en geeft aan wanneer informatie verschaft mag worden 8 9 en regelmatig geactualiseerd worden. Iedere burger, elk bedrijf krijgt het recht informatie op te vragen. Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen gewone informatie of archiefdossiers frecordshetzelfde geldt voor de vorm waarin deze informatie opgeslagen ligt. De verzoeker hoeft geen belang aan te tonen. Wel moet het verzoek om informatie de openbare functies van het overheidsorgaan betreffen. Politici en bedrijven met een wettelijke taak hebben vaak naast hun officiële dossiers ook dossiers over hun kiesdistrict en overige commerciële activiteiten; deze dossiers vallen niet onder de wet en worden beschouwd als privé-archief. De Nederlandse WOB kent een onderscheid tussen openbaarheid 'uit eigen beweging' en 'op verzoek'. Ook in deze White Paper wordt een soortgelijk onderscheid gemaakt. Er komt een verplich ting voor Engelse overheden om een pro-actief informatie beleid te gaan voeren, ook al om te voorkomen dat er niets wordt vrijgegeven totdat iemand er specifiek om heeft gevraagd. Ultieme test Een wetsvoorstel over openbaarheid kun je nog zo bloemrijk aanprijzen met termen als 'volwassen democratie', de uit zonderingsregels bepalen altijd of hij ook werkelijk meer openbaarheid biedt. Nu lijkt dat in het Verenigd Koninkrijk niet zo'n groot probleem, alleen al vanwege het feit dat er geheim is, en geeft aan wanneer informatie verschaft mag worden. De vele uitzonderingen waarin dit niet hoeft, met bovendien ingewikkelde afwegingsprocessen, deed de regering-Blair besluiten om deze Code terzijde te laten en van een eigen concept uit te gaan. Deze regering gaat uit van openbaarheid. De ultieme test om iets openbaar te maken moet afhangen van de beoorde ling welke schade (substan tial harm) de openbaarmak ing kan aanrichten en van de behoefte het 'publieke belang' (public interestte beschermen. Om aan te geven waar die schade zich met name zou kunnen voordoen wees men zeven deelgebieden aan. Deze lijken op de uitzonderingen in onze WOB (zie artikel 10 WOB): nationale veiligheid, defensie en buitenlandse betrekkin gen; ordehandhaving (opsporing en vervolging van strafbare feiten); bescherming van de persoonlijke levenssfeer; vertrouwelijke bedrijfsgegevens; veiligheid en gezondheid van een individu, het publiek in het algemeen en het milieu; de integriteit van het besluitvormingsproces bij de regering (te vergelijken met onze "persoonlijke beleids opvattingen" en het "interne beraad", artikel 11 WOB). De bescherming van het publieke belang wordt onder meer bepaald door bij de beslissing om informatie vrij te geven te kijken naar de Europese regelgeving (zoals bijvoorbeeld artikel 8 Europese Verdrag over de Rechten van de Mens) en overige Britse wetgeving (zoals bijvoorbeeld de Official Secrets Act). De overheidsorganen die onder de nieuwe FOIA vallen, mogen de burger voor een verzoek om informatie een bedrag in rekening brengen, maximaal 10 pond. Een beroep op een weigering blijft gratis. tot nu toe behalve in de Public Records Act geen wetgeving op dit gebied bestaat. Het enige wapenfeit van de vorige conservatieve regering bestond uit de vaststelling van een Code of Practice on Access to Government Information. Deze Code bezit geen kracht van wet, gaat uit van het principe dat alles Beroepsmogelijkheid burgers Om een onafhankelijke beroepsmogelijkheid bij een weige ring te waarborgen wil de Britse regering een Information Commissioner aanstellen. Nadat een weigering eerst nog een keer intern bij de weigerende instantie is getoetst (een soort bezwaarschriftprocedure) kan de burger bij deze Commissioner in beroep. De Commissioner krijgt verregaande bevoegdheden; zo kan hij geweigerde stukken toch (al dan niet gedeeltelijk) openbaar maken, hij kan ambtenaren die bewust dossiers hebben vernietigd of achtergehouden voor de rechter dagen (er komt een strafartikel), hij moet jaarverslagen en rappor ten over speciale onderwerpen aan het parlement zenden en hij heeft het recht in geschillen over openbaarheid te be- middelen. Een minister kan een beslissing van de Informa tion Commissioner niet teniet doen. De Commissioner heeft al een collega op het terrein van de privacy-bescherming, de zogenaamde Data Protection Registrar. Openbaarheid en bescherming van de persoonlijke levenssfeer zijn nauw aan elkaar gelieerd. Beide functionarissen zullen, zo is de bedoe-ling, nauw moeten samenwerken wanneer aange brachte geschillen raakvlakken hebben met eikaars werkgebied. Openbaarheidsregiem archieven En wat zegt de White Paper over de archieven? Archiefdos siers worden na 30 jaar conform het bepaalde in de Engelse archiefwet in principe open baar. Jaarlijks reizen dan ook vele journalisten eind december naar het Public Record Office in Kew bij Londen om de vrij te geven dossiers te bekijken. Veel dossiers worden overigens dan nog achterge houden en zijn nog niet te raadplegen. De regering-Blair wil de openbaar- Your Right to Know The Government's proposals for a Freedom of Information Act Presented to Parliament by the Chancellor of the Duchy of Lancaster by Command of Her Majesty December 1997 'Hi e Stationery' Offi ce published by The Stationery Office as ISBN 0 10 138182 4 £9.90 [sterling] V/e welcome your comments on this site. Prepared II December 1997 heidsregels van de Public Records Act verplaatsen naar de FOIA, zodat het openbaarheidsregiem voor zowel registratuur als historisch archief in één wet (a unified Act) zal komen. De 30-jaar regel wil zij intact laten vanwege onder meer de internationale praktijk en de kosten die een verkorting met zich mee zou brengen. Zij stelt verder voor om een limiet van 100 jaar vast te stellen aan de mogelijkheid om de openbaarheid te beperken. Contents Your right to know - Your views on the White Paper Chapters Introduction 3. The right to know and the public interest 6. Public records 8. The way forward A. Access rights under overseas FOI legislation B. Response times tQ FQI access request? D. Exemptions: the Code and overseas FQ1 E. Processing an FQI access appeal welcome ynur comments on this site Prepare/l 11 Deremher 1997 Beroepen op een weigering stuk ken ter beschik king te stellen die ouder dan 30 jaar, maar nog niet openbaar zijn, zullen ook bij de Information Commissioner ingesteld kunnen worden. De regering-Blair realiseert zich dat er mooie open baarheidsrege lingen te maken zijn, maar dat ze geen enkel effect zullen sorteren wanneer het archiefbeheer niet op orde is. Ieder departement zal daarom met behulp van het Public Record Office 'records management standards' moeten ontwikkelen. Europese consequenties Met de komst van de Labour-regering lijkt er een ommezwaai te komen in het straffe openbaarheidsbeleid van haar voorgangers. Veel zal afhangen van de uiteindelijke wettekst. De ommezwaai heeft ook voor Nederland consequenties. Engeland was een van de fervente tegenstanders van een openbaarheidswetgeving voor de Europese instellingen. Nederland heeft hiervoor tevergeefs gestreden bij de totstandkoming van het Verdrag van Maastricht. De argumenten die de Nederlandse regering toen naar voren bracht, lijken erg veel op die in de hier be sproken White Paper. Wanneer nu ook nog de Bondsrepu bliek Duitsland zich achter deze argumenten stelt, zou zo'n Europese openbaarheidswet sneller te realiseren zijn dan tot voor kort verwacht a 1 Cornelis Wiebes en Bert Zeeman, Belgium, The Netherlands and Alliances. 1940-1949, s.l., s.a. (1993); stelling 13 van C. Wiebes, 'Gezien de houding van de opeenvolgende regeringen en de meerderheid van het Britse Parlement ten aanzien van de Official Secrets Act mag betwijfeld worden of het Verenigd Koninkrijk een (moderne) democratie is'. 2 De tekst van deze White Paper is te vinden op internet via: http://www.open.gov.uk/m-of-g/folhome.htm en via http://www.national- publishing.co.uk/uk/document/caboff/fol/fol.htm. Met dank aan prof. F.C.J. Ketelaar 102/3 APRIL 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 5