Men kan bij ons aankloppen met alle vragen over materieel beheer: van een collectieplan tot papieren dozen 4 weg te werken. Was restauratie en conservering vroeger uitsluitend een zaak voor de restaurator, tegenwoordig houdt het management van een archiefdienst zich hier ook mee bezig. In sommige archiefdiensten zijn restauratoren zelfs vertegenwoordigd in de directie. Het accent is verschoven van restauratie naar actieve en passieve conservering. Daarmee heeft ook een nieuwe medewerker zijn intrede in de archiefwereld gedaan: de behoudsme- dewerker. Een belangrijk onderdeel van restauratie- en conserveringswerk- zaamheden vormt tegenwoordig de kosten/batenanalyse. Binnen de Rijks archiefdienst wordt gewerkt aan een bedrijfseconomisch model dat kan worden gebruikt voor een efficiënter materieel beheer. Ook voor archief diensten die geen eigen restaurator in dienst hebben en hun werkzaamheden uitbesteden aan restauratie-ateliers is deze kosten/batenanalyse van groot belang. Naar de commerciële restaura tie-ateliers toe vertoonde het archief wezen de laatste jaren een wat ambiva lente houding. Enerzijds besteden archieven werkzaamheden aan deze ateliers uit, anderzijds zijn zij eikaars concurrenten omdat ook restauratie afdelingen van archiefdiensten op de commerciële markt zijn gaan werken. Kortom, op het gebied van materieel beheer en behoud is er veel in bewe ging in archievenland. In hoeverre speelt het ICN op deze nieuwe ont wikkelingen en behoeften in We brachten een bezoek aan het ICN aan de Gabriël Metsustraat in Amster dam en legden deze vragen voor aan drie medewerksters. Antoinette Visser en Tessa Luger zijn respektievelijk coör dinator en adviseur cultuurbeheer van de afdeling advies onderzoek. Judith Hofenk de Graaff coördineert het natuurwetenschappelijk onderzoek. Informatie op DIS Ten behoeve van collectiebeheerders verwerft en ontsluit het ICN informatie en kennis. Het is de bedoeling dat deze kennis in de toekomst raadpleegbaar wordt via het Documentair Informatie Systeem (DIS) van het instituut. Welk soort informatie is dat? Voor collega-instellingen zal DIS straks via NCN (een soort museaal Intranet) of Internet ter beschikking komen, waar een overzicht van onze documentatiebestanden te vinden zal zijn. Samen met de Koninklijke Biblio theek (KB) beheert het ICN de grootste collectie literatuur in Neder land op het gebied van materieel beheer en behoud. Nu moet je hier voor een bezoek brengen aan het instituut, straks kun je in ieder geval een overzicht via DIS krijgen. De rap porten van het ICN zullen integraal of samengevat via DIS beschikbaar zijn. NCN draait nu al, maar er staat nog niet zo veel op. Wij gaan het nu zelf vullen met kleine projecten om de mo tivatie bij andere instellingen te prik kelen: zij moeten ook met informatie komen! Kennis op maat Het ICN ziet het als een belangrijke taak collectiebeheerders te adviseren en hen kennis op maat te verstrekken. Ten behoeve van een verbeterde actieve conservering wordt kennis aangeboden over methoden en technieken van conservering en restauratie. Op het gebied van de passieve conservering geeft het ICN adviezen over onder andere bouwkun dige, bouwfysische en klimaattechnische vraagstukken en inrichting van depots. Vaak is het hiervoor noodzakelijk eerst wetenschappelijk onderzoek te verrichten. Dit gebeurt in het laboratorium van het ICN. Het team van Hofenk de Graaff verricht veel praktisch onderzoek ten behoeve van archieven en musea en werkt hierbij samen met mensen uit het veld. Deze contacten worden ook onderhouden door de samen werking in de werkgroep 'archief- en boekconservering'een iverkgroep waarin tevens archivarissenrestauratoren en natuurwetenschappers participeren Welk soort adviezen verstrekken jullie aan archiefdiensten? Men kan bij ons aankloppen met alle vragen over materieel beheer: van een collectieplan tot papieren dozen. Vaak zijn vragen uit het veld de aanleiding om een bepaald onderzoek te starten en vervolgens een wetenschappelijk onderbouwd advies te kunnen geven. Het is dus echt toegepaste wetenschap die wij bedrijven. Zo zijn we al een tijd bezig met onderzoek naar inktvraat. Inktvraat is een combinatie van verzuring en degradatie door ijzer. We wisten al hoe we ontzuring moesten aanpakken. Onlangs hebben we aangetoond dat de aantasting van papier door ijzer-galllus-inkt kan worden stopgezet. Met een door ons Cursusaanbod 1998 ICN relevant voor archiefdiensten 'basischemie', voor restauratoren (30 bijeenkomsten) 'chemie voor papierrestauratoren', voor restauratoren (15 middagen) Aanschuifonderwijs 'chemie voor papierrestauratoren, bijscholing voor reeds in de praktijk werkzame restauratoren (15 ochtenden) 'omgaan met objecten', voor behoudsmedewerkers (2 a 4 dagen) 'zorg voor de papiercollectie', voor beheerders van een papiercollectie (2 dagen) 'documentatie voor restauratoren', voor restauratoren (4 middagen) 'bedrijfsvoering', voor restauratoren (4 middagen) In-company trainingen: programma in overleg met archiefdienst op de eigen werkplek. Voor meer informatie: afdeling opleidingen, Monique de Louwere (020) 305 45 45. onlangs -in overleg met minister ke omslag van actieve naar passieve Sorgdrager- de Nederlandse musea om conservering. Aan de andere kant kan de vernieler van het schilderij van één groot restauratie-atelier problemen Newman in het Stedelijk Museum de krijgen met het bepalen van de prio- toegang tot alle musea te ontzeggen. riteiten in de werkzaamheden. Cluste- Eigenlijk kan dit niet. Het is in strijd ring van restauratie-ateliers per regio met het recht op vrije toegang tot openbare ruimtes. De minister hoopt hiermee echter een proefproces uit te lokken, waardoor er Uitleg en demonstraties tijdens de open dag van het ICN (foto's: René Gerritsen) zou een mogelijkheid zijn. De kracht jurisprudentie over dit soort zaken van regionale ateliers is dat ze nog ontstaat. relatief dicht bij de eigen collecties ontwikkeld systeem zien we in welk stadium van ijzerafbraak de stukken zich bevinden. Stukken die door inktvraat zijn aangetast zijn alleen door aktieve conservering te behan delen. Iets heel anders is het 'bedrijfsecono misch model voor archiefconservering', een project van de Rijksarchiefdienst waaraan wij meewerken. Dit wordt een soort spoorboekje met veel kengetallen over de tijd en het geld dat gemoeid is met het restaureren, verpakken en microverfilmen van archiefmateriaal. Wij hebben dit samen met de Rijksarchiefdienst ontwikkeld. Een extern bureau werkt het model nu verder uit. Verder werken we mee aan normen voor permanent houdbaar zuurvrij papier, printers en fotokopieerappa- ratuur. Binnenkort gaan we beginnen met het ontwikkelen van normen voor passepartout-karton. Soms verrichten we onderzoek naar zaken die wij zelf liever niet willen, maar waaraan een duidelijke behoefte in het veld bestaat. Zo zijn we nu bezig met richtlijnen voor etiketten en barcodes op voorwer pen, zoals originele archiefstukken. Het idee is natuurlijk vreselijk, maar toch vinden wij het beter zelf dan maar het voortouw te nemen. De vraag ligt er nu eenmaal. Management en materieel beheer Het accent bij het ICN lijkt sterk te liggen op vakinhoudelijke en minder op bedrijfs matige adviezen. Binnen het archiefwezen bestaat juist steeds meer behoefte aan expertise op dit laatste gebied. Kan het ICN deze expertise lever en? We zijn dit nog aan het ontwikkelen. Soms zijn de keuzes die je maakt op het gebied van het materieel beheer belangrijker dan hoe je het aanpakt, dat realiseren we ons wel. Nu geven we onder andere adviezen over beveiliging van collecties. Zo adviseerde onze directeur in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Nederlandse Museum Vereniging Adviseren Onlangs heeft een commercieel bureau de Rijksarchiefdienst geadviseerd over het clusteren van behoudsaktiviteiten. Dat ging over de bedrijfsmatige vraag of alle rijksarchieven een eigen restauratieatelier zouden moeten handhaven of dat er voor de hele dienst één groot atelier zou moeten komen. Zouden jullie zo'n soort advies hebben kunnen verzorgen Dat had gekund, maar we zijn niet gevraagd. De wens tot centralisatie is op zich begrijpelijk. Clustering kan een goede manier zijn voor de noodzakelij- zitten. Het zou een interessant pro bleem voor ons zijn geweest om ons in te verdiepen. Werk voor derden Er is de laatste tijd veel te doen geweest over de praktijk bij sommige restauratie-ateliers van archiefdiensten werk voor derden uit te voeren. Hoe staan jullie hier tegenover Werk is er blijkbaar genoeg, want met de commerciële restauratie-ateliers in Nederland gaat het best goed. Voor ateliers verbonden aan een archief dienst bestaat echter het risico van een 102/3 april 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 3