Lite ratuur Utera- fosvesel docR neri Afc«i£f7 Delegatie naar China heeft nog plaats voor deelnemers Archief Delft in 2000 vol Ö5M 30 Bart van den Hooff, Incorporating Electronic Mail, Adoptions, Use and Effects of Electronic Mail in Orgnaizations. Otto Cramwinckel, 1997, ISBN 90-15727-72-0 Incorporating Electronic Mail 31 bijbehorende ladenkastjes met foto's, geschriften en andere bronnen. Film- en geluidsfragmenten verbeelden de vrouwen die toen hun werk demonstreerden. Niet alleen in het IIAV het hele jaar te bezichtigen; op Internet kunt u een verrassende, virtuele rondgang door de oorspronkelijke tentoonstelling maken. Nicotine J. Ekama van Dorsten IIAV, Obiplein 4 (bij Muiderpoortstation)1094 RB Amsterdam. Tel. (020) 665 08 20, Fax. (020) 665 58 12. E-mail: info@iiav.nl. Website: httpd/unvw.iiav.nl Lezing 'uit de achterhoede van de geschiedenis' over vrouwen in 17de-eeuws Haarlem door Gabrielle Dorren; 6 april, 20.00 uur, Teylersmuseum, Spaarne 16. 100 Jaar vrouw en arbeid in Haarlem organiseert in dit kader tentoonstellingen, lezingen etcetera en geeft een boek uit. Info: Vrouwenknooppunt, tel. (023)531 19 23 Commissie Vrouwengeschiedenis van de VGN, lespakket met als titel 'Vrouw-man-werk 1898-1998' bedoeld voor leraren opleidingen. Voor het voortgezet onderwijs een lespakket over verdeling van betaalde/onbetaalde arbeid tussen vrouwen en mannen. Hoeveel veranderde er de laatste 100 jaar? Honderd jaar vrouwen- en mannenwerk over de Nationale Tentoonstelling Vrouwenarbeid; continuïteit en verandering. Info: Marianne Zewald, tel. (023) 528 33 25; J. Riksen, e-mail Riksen@ido.vu.nl Belle van Zuylen Instituut/Gemeente Amsterdam e.a. Studiedag en boekje 'Honder jaar vrouwen in overheidsdienst'; 25 juni. Info: Barbara van Balen, e-mail vanbalen@mail.uva.nl Vereniging voor Vrouwengeschiedenis. Congres 'Een vader land voor vrouwen' over thema's die tijdens de Tentoonstelling 1898 centraal stonden; IIAV, 24 oktober. Info: Maria Grever, tel. (024) 361 57 6l/Anneke Linders, tel. (020) 672 32 63 Een volledig overzicht van de evenementen op de Website van het IIAV: http://www.iiav.nl Op uitnodiging van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking vindt in september een werkbezoek plaats aan Peking. Het doel is het verstevigen van de bestaande contacten en leggen van nieuwe contacten met Chinese functionarissen. Op het programa staat het bezoek aan een aantal instellingen zoals het Centraal Archief, de Nationale Bibliotheek, het Plistorisch Archief, een districtskantoor en een onderneming. Deze bezoeken staan in het teken van uitwisseling van kennis op het gebied van document management in de ruimste zin. Het programma laat ook ruimte over voor enkele excursies. De Nederlandse delegatie heeft nog plaats voor enige deelnemers. Heeft u als bedrijf of instelling belangstelling voor dit werkbezoek, bijvoorbeeld omdat u twee jaar geleden het congres in Peking niet kon bezoeken, dan kunt u contact opnemen met F. Schoonheim van Archiefservice Nederland, Obbinklaan 13, 3571 NC Utrecht, tel. (030) 272 42 35, fax. (030) 271 69 00. Het programma vindt u op Internet, http://biz.inter.NL.net/Archiefservice.Ned Meereizende partners zijn welkom; voor hen is een geheel eigen programma samengesteld Beheer van archieven en collecties. Dat is het aandachtsge bied voor de komende jaren van de Gemeentelijke Archief dienst in Delft. Onderzoekers en medewerkers moeten efficiënt hun werk kunnen doen en dus moet het archief toegankelijker worden. Het probleem is de ruimtecapaciteit: in het jaar 2000 zitten de depots tjokvol. De Gemeentelijke archiefdienst is dus op zoek naar tijdelijke huisvesting totdat er een definitieve nieuwe behuizing is gevonden. Als nood scenario's voor de komende periode denkt men ten eerste aan stoppen met opnemen van materiaal. Particuliere archieven kunnen hiermee verloren gaan of elders terecht komen. Ook moeten gemeentelijke diensten voorlopig hun eigen archief gaan beheren. Alternatief is wel materiaal opnemen, maar elders, bijvoor beeld bij collega archiefdiensten en tegen betaling, plaatsen. Niet alleen kost dat, maar het archief raakt ook verpreid en bestuurders en burgers moeten naar een andere stad voor informatie over hun eigen stad. Dat is eigenlijk niet verkoop baar. In ieder geval moeten wegens dit huisvestingsprobleem enkele projecten met spoed worden afgerond zodat ze in 2001 in plaats van enige jaren later voltooid zijn. Dat gaat de gemeente veel extra geld kosten. Uit: Delftse Post, 4 februari 1998. Cartoon: J.H. Körver Een kleine selectie van andere evenementen dit jaar: Radioprogramma Onvoltooid Verleden Tijd, 19 en 26 april, 11.25 uur, Radio 1. Amsterdams Historisch Museum, Tentoonstelling 'Beroep huisvrouw'; 8 maart - 28 juni. Hiermee in samenhang verscheen het boek 'Schoon Genoeg. Huisvrouwen en huishoudtechnologie in Nederland 1898-1998'. Federatie van Musea in de provincie Groningen: lezingen, tentoonstellingen, video's en publicaties. Informatie: M. Alberts, provinciaal museumconsulent, tel. (050) 313 00 52 48, fax. (050) 318 83 48. RECENSIES Stel dat u hoofd DIV (Documentaire Informatie Voorziening) bent van een kleine gemeente. Op zaterdagochtend slaat u de weekendeditie van de plaatselijke krant open en leest tot uw grote verbazing de volgende kop: "Wethouders krijgen E-mail postbus". U bent niet op de hoogte van dit voornemen en besluit maandagoch tend hier gelijk werk van te maken. Om goed beslagen ten ijs te komen besluit u nog even bij de boekhandel langs te gaan. Daar ligt het boek "Incorporating Electronic Mail. Adoption, Use and Effects of Electron ic Mail in Organizations" van B. van Adoption, Use and Effects of Electronic Mail in Organizations Bart van den Hooff den Hooff. U koopt het boek in de verwachting hierin informatie te vinden over opzet, implementatie en administratieve verankering van elektronische post. Bovenstaand voorbeeld is gebaseerd op de praktijk. Ook anderen dan direct betrokkenen, zoals archivarissen en DIV-medewerkers, is het opgevallen dat de invoering van elektronische post meer is dan het toepassen van tech niek, software en het geven van voor lichting. De redacteur van de rubriek tot U" van het blad Binnenlands Bestuur vroeg zich in mei 1997 het volgende af: "Is er, zoals dat in grotere organisaties gebruikelijk is, ook een postkamer' die zorgt dat ook de elektronische post netjes en op tijd wordt afgehandeld?" De reactie van de D66 fractievoorzitter in de gemeente 's-Graveland wil ik u niet onthouden. Hij meent dat de postkamer overbodig wordt als de elektronische post gestructureerd (bijvoorbeeld via een formulier op een webpagina) binnenkomt". In geen enkele reactie werd gemeld dat de implementatie van E-mail probleemloos was verlopen omdat goed was nagedacht over de administratieve verankering. Als u het boek met deze vraagstelling in het hoofd heeft gekocht zult u na lezing teleurgesteld zijn. Het boek biedt geen concrete oplossing voor bovenstaand probleem. Het onderzoek waarop de dissertatie is gebaseerd behelst: "So, what is studied here is the whole process of organiza- tionel innovation concerning electronic mail - the organizationel decision to adopt such a system, the actual implementation of it in the organiza tion, the extent to which and ways in which the system is used by members of the organization, and the effects this is perceived to have on task perform ance and communication in the organization." De centrale onderzoeks vraag daarbij is: "Welke factoren beïnvloeden de organisationele adoptie van elektronische post en het feitelijk gebruik van dit medium in organisa ties, en welke taakgerelateerde en communicatie-gerelateerde effecten heeft dit gebruik?" Achtereenvolgens worden de volgende zaken in het boek behandeld: definitie van elektronische post; op basis van de huidige organisa tie- en communicatiewetenschappelij- ke theorieën is gekeken welke factoren de adoptie en het gebruik van elektro nische post in organisaties beïnvloeden en welke effecten dit tot gevolg heeft volgens deze theorieën; de beantwoor ding van deze vraag resulteert in een theoretisch model. Dit model wordt gebruik voor een meta-analyse van eerder onderzoek op dit terrein. Welke factoren en relaties ten aanzien van adoptie, gebruik en effecten van e-mail in organisaties zijn in eerder onderzoek geconstateerd; in de case studies worden zes organisaties onderzocht: de ministeries van VROM en Buiten landse Zaken, de Europese commissie, Greenpeace International, NOVIB en een onderdeel van de Nijmeegse universiteit. De factoren die de adoptie en het gebruik van e-mail in de prak tijk beïnvloeden worden onderzocht evenals de effecten van elektronische post op de taakuitvoering en de communicatie van deze organisaties. In het boek wordt een ontwikkeling in het gebruik van elektronische post geconstateerd. Als e-mail op grote schaal is geaccepteerd en wordt gebruikt in een organisatie komt een "leerproces" op gang. Dit resulteert in het gebruik van elektronische post voor geavanceerdere toepassingen waardoor het medium van steeds groter belang wordt voor de organisa tie. Ook de technologie ontwikkelt zich verder waardoor meer functiona liteit beschikbaar komt. Deze ontwik keling heeft eveneens tot gevolg dat het strategisch belang van elektroni- 102/3 april 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 18