Digitalisering archief Het meest extreme voorbeeld is wel de fl.l 00,- per uit het archief gehaalde doos echt waar) 24 Restauratie Atelier Paul Peters van elk denkbaar origineel MMi li I i I-i H gevoerde beleid nauwgezet te recon strueren. Informatie over de lokaties waar de ondergrondse tanks onscha delijk zijn gemaakt en hoe dat is gebeurd is helaas zelden aanwezig. De actie was immers uitgevoerd en dus konden de stukken worden vernietigd. En dat is vooral jammer voor aspirant kopers van woningen die willen weten of ze een ondergrondse tank kunnen aantreffen en of deze reeds onschade lijk is gemaakt of niet. Verzoeken aan de commissie die belast is met het opstellen van de 'Lijst van voor vernietiging in aanmerking ko mende stukken etc.' om meer rekening te houden met het belang van bepaal de informatie voor onderzoek naar bodemverontreiniging, bleven voorals nog zonder resultaat. Daarom wordt, ook in samenwerking met het LOPAI, zoveel mogelijk geprobeerd individuele archiefbeheerders van het belang van v-hinderwetvergunningen en andere milieu-informatie te overtuigen en hen van het 'boekje' te laten afwijken. Ringbandjes Het belangrijkste voor een commer ciële klant is een archiefbeheerder die zich kan inleven in de vraag van de onderzoeker, weet welke bronnen van belang zijn voor het onderzoek en wat zijn archief op dat punt te bieden heeft. Het is niet nodig dat de archiva ris precies weet welk dossier de beno digde informatie bevat, maar wijzen op mogelijke bronnen voor onderzoek mag wel worden verwacht. Een goede toegang op het archief in de vorm van inventarissen is ook altijd welkom. Beschrijvende inventarissen maken en deze ook in geautomatiseerde vorm beschikbaar stellen, is niet altijd een verbetering. De ringbandjes met dos sierinventarissen volgens de basisar- chiefcode bieden soms meer houvast dan het trefwoord in de nieuwe ge bruikersvriendelijke en geautomati seerde inventaris. Tijd en geld Bij commercieel onderzoek dat in opdracht wordt verricht, spelen tijd en geld een belangrijke rol. Het bureau voert het onderzoek uit conform de offerte, dus moet dat binnen een bepaalde tijd en voor een bepaalde hoeveelheid geld. Maar archieven blijken niet echt te zijn ingesteld op klanten voor wie tijd en geld een rol spelen. Soms is het aantal stukken dat kan worden aangevraagd sterk gelimiteerd en is het ook niet mogelijk een uitzondering op de regel te maken. Dergelijke regels zijn niet meer van deze tijd. Het kan er soms wonderlijk aan toegaan bij het doorberekenen van kosten aan de gebruiker van het archief. Wanneer het onderzoek zelfstandig wordt uitgevoerd - dat wil zeggen met behulp van de beschikbare inventarissen zelf de inventarisnum mers opzoeken en de archivaris de stukken vervolgens uit het archief haalt - worden vrijwel nooit kosten in rekening gebracht. Kopieën moeten natuurlijk wel worden betaald. Er zijn echter ook archiefinstellingen en gemeenten die proberen een slaatje te slaan uit het bezoek van de commer ciële klant. Het meest extreme voor beeld is wel de fl. 100,- per uit het archief gehaalde doos (echt waar). Bij een totaal van ongeveer 500 dozen met hinderwetvergunningen wordt dat natuurlijk een aardig bedrag. Extreem is ook de fl.6.400,- die in eerste in stantie per maand voor de gedwongen huur van een kamer werd gevraagd. De huur van de kamer was verplicht, omdat de aanwezigheid van het per soneel van ReGister en de aanvoer van de dozen op de officiële studiezaal te veel onrust zouden veroorzaken. De huur was overigens conform de markt, zo had een plaatselijke makelaar verzekerd. Nadat gewezen was op het feit dat een dergelijke prijs het einde van het onderzoek kon betekenen, bleek ineens een veel lagere prijs mogelijk. In dit rijtje hoort ook de nieuwe Wet op het Handelsregister thuis, die op 1 oktober 1997 van kracht is geworden. Daarin is opgeno men dat per dossier dat wordt inge keken, fl. 10,- moet worden betaald. Onlangs opperde een opdrachtgever het plan voor het bekijken van 100.000 dossiers uit het Handelsregis ter. De plaatselijke Kamer van Koop handel sloeg aan het rekenen en kwam met een begroting van ƒ1.000.000,—, geheel conform de wet. Over een quantumkorting kon niet worden onderhandeld. Einde oefening dus; geen onderzoek voor de klant, geen omzet voor ReGister, geen verdiensten voor de Kamer van Koophandel. Gemotiveerde prijsberekening De genoemde voorbeelden zijn uitzonderingen, maar het is onmisken baar dat steeds meer archieven geld willen zien voor het gebruik van de bij hun verzamelde informatie. Op zich is dat geen probleem, wanneer in ruil daarvoor dan ook wat wordt geboden. ReGister heeft zich in haar onderzoeks- en leveringsvoorwaarden ingedekt tegen deze kosten. Wanneer een ar chiefinstelling met een rekening komt, wordt deze, voorzien van een advies, voorgelegd aan de opdrachtgever. Stelregel is dat ReGister adviseert te betalen wanneer sprake is van een hel dere en gemotiveerde prijsberekening en inderdaad aanvullende diensten worden verleend. Geld rekenen voor het halen van een normale hoeveelheid stukken uit een openbaar archief valt daar niet onder. Richtlijn Vooronderzoek NVN 5725 Met de bedoeling de kwaliteit van het historisch onderzoek te verbeteren, heeft het ministerie van VROM opdracht gegeven tot formulering van de Richtlijn Vooronderzoek NVN 5725. Samen met de Geschiedeniswin- kel van de Rijksuniversiteit Groningen en historisch onderzoeksbureau Histodata beoordeelde ReGister een conceptversie van de nieuwe richtlijn. Allereerst werd de bronnenlijst geraadpleegd, om te zien waarop de richtlijn was gebaseerd. Daaruit bleek dat in ieder geval geen ter zake deskundigen waren ingeschakeld, zoals ven om de bestaande onderzoeksprak tijk te legitimeren. Weliswaar bevat zij suggesties voor verbetering, controle- en afvinklijsten, maar nergens wekt de richtlijn de indruk dat zij in de praktijk een kwaliteitsverbetering kan bewerkstelligen. Kwaliteit blijft onlos makelijk verbonden met de capacitei ten van de onderzoeker. Treffend voor het gehalte van de richtlijn is de vol- Ondanks verkennend onderzoek in het veld kwam deze bult met afval pas tevoorschijn tijdens het graven van de bouwput. Archiefonderzoek bracht aan het licht dat het puin afkomstig was van een schuuropbouw met asbest. historici, archivarissen of projectleiders van de provinciale BIO-projecten. De rammelende inhoud van de richtlijn vormde daarvan de bevestiging. De richtlijn lijkt vooral te zijn geschre- gende passage: "Welke informatie bronnen precies dienen te worden geraadpleegd en welke inspanning hiervoor dient te worden geleverd hangt af van het te onderzoeken geval en wordt aan de ervaring van de on derzoeker overgelaten." Het is een redenering in de trant van: "Als u overlijdt als gevolg van een ernstige medische fout, gepleegd door een onervaren chirurg, zal de Inspectie van de Volksgezondheid geen stappen ondernemen". Bij de beoordeling van de vraag hoe diepgaand het historisch onderzoek moet worden uitgevoerd en welke bronnen moeten worden bestudeerd, wordt ook veel overgelaten aan het inzicht van de plaatselijke milieuamb tenaar. Of ook de archiefambtenaar iets zal merken van de invoering van de richtlijn, is maar de vraag. Wellicht zal de milieuambtenaar hem vaker vragen of hij ook iets kan vinden over de betreffende lokatie in het archief. Deze aanvullende dienst kan dan aan het daarbij betrokken onderzoeksbu reau in rekening worden gebracht. Daarmee wordt de archiefambtenaar wel mede verantwoordelijk voor de uitkomsten van het historisch onder zoek en het is maar de vraag of dat een gewenste ontwikkeling is. Vennoot Historisch Onderzoeksbureau ReGister te Groningen WEVERWEG 9, 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 58 82 In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering aanvezelen van papier •verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten charter- en zegelrestau ratie opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal PICTURA IMAGINIS de hoefsmid 13 1851 PZ Heiloo tel: 072-5320444 fax: 072-5320400 e-mail: pictura@xs4all.nl http://www.xs4a ll.nl/~pictura BI HTHIrH

Archievenblad | 1998 | | pagina 15