Milieu 22 Bodemonderzoek, archieven en een commercieel bureau De Praktijk: door Drs Sible Harmsma*) onderzoeksvragen. Het bevat verder verwerkings- en ver gelijkingsopdrachten en aanwijzingen voor een presentatie. De werkwijze De leerlingen krijgen per tweetal de beschikking over kopieën van 10 huwelijksakten uit één jaar. Ieder tweetal onderzoekt huwelijksakten uit een ander jaar. Een klas met 15 tweetallen kan op deze manier de huwelijksakten betreffende gemeente-, streek- of rijksarchief. Dit is in tijd en kosten een niet onbelangrijke bijdrage. In overleg kunnen school en archief natuurlijk afspraken maken over mogelijke samenwerking. Zo kan de afsluiting van het project worden benut om in aanwezigheid van de pers de onderzoeksre sultaten te overhandigen aan een wethouder van cultuur of onderwijs. Het is zowel voor school als archief een aardige manier om in het nieuws te komen. Afhankelijk van de mogelijkheden zou een archiefambtenaar ook een rondlei ding of gastles (bijvoorbeeld over de instelling van de burgerlijke stand) kunnen verzorgen. Een Friese huwelijksvoltrekking: alweer een akte voor het lespakket bestuderen van 1850 t/m 1864. De leerlingen gaan nu aan de slag met de vier (of minder) onderzoeksopdrachten. Voor het onderzoek van de gemiddelde huwelijksleeftijd noteert ieder duo de leeftijd van bruid en bruidegom op een formu lier. Vervolgens rekenen zij de gemiddelde huwelijksleeftijd in het door hen onderzochte jaar uit. Een klas die gezamenli jk de periode 1850 -1864 onderzoekt kan deze jaarcijfers combineren en een lijngrafiek maken van de gemiddelde huwelijksleeftijd in de onderzochte gemeente. Met behulp van landelijke gegevens uit het leerlingenboek kan de klas constateren of de huwelijksleeftijd in de onderzochte gemeente afwijkt van het landelijk gemiddelde. Samenwerking met het archief Voor ieder onderzoeksduo moet er een setje van 10 huwe lijksakten gekopieerd worden door medewerkers van het Gebruikservaringen Tijdens de testfase werd het lespakket geïntroduceerd op de didaktiekconferentie van de VGN (Vereniging van Geschie denisdocenten in Nederland). Daar kreeg het lesmateriaal een zeer goede ontvangst. In januari en begin februari van dit jaar gebruikten leerlingen van de OSG Sevenwolden uit Heerenveenis de gedrukte versie voor het eerst. Dat de staatssecretaris het antwoord op zijn uitdaging waardeert blijkt uit zijn toezegging om naar Heerenveen te komen. Daar zal hij het lespakket in ontvangst nemen en presente ren de scholieren die het onderzoek hebben uitgevoerd hun resultaten. J— U kunt het lespakket bestellen bij de Rijksarchiefdienst, Prins Willem-Alexanderhof20, 2595 BE Den Haag. t.a.v. Mw. L. Bogtstra. Op 9 maart jl. bood het Haags Historisch Museum zijn eerste lesbrief aan aan de Haagse wethouder Anke van der Kamp. Deze lesbrief had als titel: 'De ooievaar en de leeuw'. Naast het Haags Historisch Museum en twee scholen, heeft ook het Gemeentearchief van Den Haag hieraan een bijdrage geleverd. Uit de School Geklapt Ook in dit kader -de versteviging van de contacten tussen scholen en hun culturele omgeving- stond de landelijke manifestatie 'Uit de school geklapt' op 23 maart jl. in het Vredenburg te Utrecht. Die dag konden de bezoekers diverse projecten bekijken van geslaagde samenwerking tussen scholen en culturele instellingen; er bestond speciale aandacht voor mavo/vbo leerlingen en scholieren met een allochtone achter grond. Ook praktische vragen kwamen er aan bod, zoals financiële regelingen, waar vraagt het onderwijs eigenlijk om en (voor diegenen buiten het onderwijs) wat betekenen al die afkortingen in het onderwijs? Uit de School Geklapt werd georganiseerd door het ministerie van OCenW en was bestemd voor collega's van scholen voor voortgezet onderwijs en middelbaar beroepsonderwijs en van culturele instellingen uit het hele land. T-— Bodemonderzoek zonder gedegen historisch vooronderzoek is weinig meer dan ezeltje prik. Ondanks dat is vooronderzoek regelmatig een sluitpost op de begroting en wordt volstaan met een telefoontje naar de gemeentelijke milieuambtenaar. Maar zelden worden archieven betreden. Het ministerie van VROM streeft naar normering van het onderzoek. Wat vindt een commerciële klant als het Historisch Onder zoeksbureau ReGister uit Groningen belangrijk bij het raadplegen van de archieven en wat betekent de normering voor het archiefonderzoek? Historisch Onderzoeksbureau ReGister is in 1992 opgericht. Kwalitatief goed onderzoek naar de geschiedenis van voormalige bedrijfsterreinen en andere 'verdachte' lokaties bleek een gat in de markt. In de afgelopen zes jaar voerde ReGister 95 van dergelijke projecten uit. Daarvoor bezocht het bureau circa 200 gemeentearchieven, rijksarchieven, diverse waterschapsarchieven en Kamers van Koophandel. Ook ontwikkelde het twee soorten producten: het zogenaamde BIO-bestand (Bijzonder Inventariserend Onderzoek, veelal door provincies. Gericht op lokaties waar mogelijk bodemver ontreiniging heeft plaatsgevonden) en het onderzoek gericht op een lokatie of cluster van lokaties. ze zijn een onmisbare bron bij het opzetten van bodeminformatiesystemen en worden in de diverse onderzoekspro tocollen als de belangrijkste informatie bron bij het vooronderzoek beschouwd. bleek belangrijke informatie in het recente verleden te zijn vernietigd of op een vernietigingstermijn te zijn gezet. Slechts enkele milieuambtena ren bleken op de hoogte te zijn van de mogelijkheden van hun eigen gemeen tearchief voor bodemonderzoek. Dat vernietigen gaat overigens wel allemaal volgens het boekje, in dit geval de 'Handleiding opbouw bestuursarchief gemeente'. Zo mogen hinderwetvergunningen nog altijd een jaar na de datum van vervallen worden vernietigd. En dat terwijl de informatie die daaraan kan worden ontleend een van de pijlers is onder het bodembeleid: Een interessant project van ReGister is het onlangs voor de provincie Fryslan uitgevoerde onderzoek 'Archieven en informatie bodemsanering'. Doel van het onderzoek was in beeld te brengen welke informatie in de gemeentear chieven aanwezig is, hoe het gesteld is met de toegankelijkheid van de ar chieven en in hoeverre bij de uitvoe ring van het archiefbeheer rekening wordt gehouden met de problematiek van de bodemverontreiniging. Milieu ambtenaren werd gevraagd naar hun ervaringen met het gebruik van archieven en het beheer daarvan. Tankslag Een ander voorbeeld is de informatie over de in het begin van de jaren tachtig in de gemeenten uitgevoerde acties 'Tankslag'. De folders en de briefwisseling over de opzet van de actie zijn meestal keurig bewaard, om historici de kans te geven achteraf het Archiefbeheerders en milieuambtenaren Een verwachte uitkomst was dat de archieven schatten aan informatie herbergen, hoewel dikwijls niet mak kelijk toegankelijk. Van afstemming tussen archiefbeheer en het milieube leid is echter nog steeds zelden sprake. In lang niet alle gemeenten zijn de archiefbeheerders op de hoogte van het belang van bepaalde informatie voor de uitvoering van een adequaat bodembeleid in hun gemeente. In maar liefst de helft van de gemeenten Begin jaren '80 voerden de gemeenten de actie 'Tankslag' uit, vaak met foto's gedocumenteerd. Informatie over de sanering van opslagtanks blijkt in voorkomende gevallen vernietigd te zijn. 102/3 APRIL 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 14