Nieuws van Archieven MLG, wat kun je ermee? Reglement van de sectie Particuliere Archieven (SPArc) van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Indien u uw jaargang wilt completeren is dit uw kans. In de maand april 1998 zijn oude nummers van het 'Nederlands Archievenblad en Nieuws van Archieven gratis af te halen bij het bureau van de KV AN (gevestigd in het Algemeen Rijksarchief). Graag vooraf even contact opnemen met het bureau, tel. 070-3478656. Indien het artikel 'Een digitale doe-bijeenkomst' van Ma rianne Loef Archievenblad102/2) uw aandacht heeft getrok ken, leest u dan ook het rapport van het randstedelijke MLG-project met digitale gegevensbestanden en beleidsaan bevelingen. Het rapport heet Digitale Diagnose, naar een remedie ter voorkoming van digitaal geheugenverlies bij de randstad provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht en is verkrijgbaar bij de Provinciale Archiefinspectie in Zuid- Holland, tel. 070-4416487, fax 070-4417813. Voorstel tot oprichting van de sectie Particuliere Archieven tijdens de ledenvergadering op 23 april 1998. Naam Artikel 1 De sectie is genaamd: Sectie Particuliere Archieven van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (SPArc). Doel en middelen Artikel 2 De sectie heeft ten doel de behartiging van de belangen van het particuliere archiefwezen. De sectie richt zich op alle particuliere archieven, ongeacht of deze door particulieren dan wel door overheidsinstanties worden beheerd. Artikel 3 De sectie tracht dit doel te bereiken door: het bieden van een forum voor de leden van de sectie; deskundigheidsbevordering van de leden van de sectie, onder meer door het onderhouden van contacten met onderwijsin stellingen; het organiseren van bijscholingscursussen; het organiseren van (studie)middagen en workshops; het opstellen van algemene richtlijnen voor het dagelijks beheer; veiligstellen van particulieren archieven voor historisch onderzoek, onder meer door het bevorderen van de openbaarheid van particuliere archieven; het onder de aandacht brengen van de waarde van historische archieven bij archiefvormers en anderen; het bevorderen van de registratie van particuliere archieven; te fungeren als aanspreekpunt en informatiepunt voor zorgdragers/beheerders van particuliere archieven en anderen; het initiëren en stimuleren van overige activiteiten. Leden Artikel 4 1 Leden kunnen zijn: personen belast met het beheer van particuliere archieven en personen die anderszins bemoeienis hebben met particuliere archieven. 2 Om lid te worden moet men zich schriftelijk aanmelden bij het sectiebestuur, dat beslist over de toelating. 3 Om te kunnen worden toegelaten tot de sectie moet men lid zijn van de Koninklijke VAN. 4 Bij weigering van de aanmelding kan de kandidaat schriftelijk in beroep gaan bij het bestuur van de Koninklijke VAN. Artikel 5 1 Het lidmaatschap eindigt door: a beëindiging van het lidmaatschap van de Koninklijke VAN; b schriftelijke opzegging door het lid; c schriftelijke opzegging door het sectiebestuur; d ontzetting krachtens besluit van de ledenvergadering. 2 Opzegging door het lid is slechts mogelijk tegen het einde van het kalenderjaar en met inachtneming van een opzegtermijn van ten minste één maand. 3 Opzegging door het sectiebestuur kan plaatsvinden wanneer een lid zijn verplichtingen tegenover de sectie niet nakomt en wanneer van de sectie redelijkerwijze niet kan worden gevergd dat het lidmaatschap voortduurt. Tegen zulke opzegging kan het lid gedurende een maand in beroep gaan bij het bestuur van de Koninklijke VAN. 4 Ontzetting uit het lidmaatschap kan geschieden door een besluit van de ledenvergadering als een lid handelt in strijd met het reglement of besluiten van de sectie, of als een lid de sectie in aanmerkelijke mate benadeelt. Geldmiddelen Artikel 6 1De geldmiddelen van de sectie bestaan uit: a. een evenredige bijdrage van de Koninklijke VAN, jaarlijks door de algemene ledenvergadering van de Koninklijke VAN vast te stellen; b. buitengewone bijdragen door het bestuur van de Koninklij ke VAN aan de sectie verleend; c. andere inkomsten. 2. De geldmiddelen van de sectie maken deel uit van die van de Koninklijke VAN. 3. Het boekjaar is gelijk aan het kalenderjaar. Bestuur Artikel 7 1Het bestuur van de sectie bestaat uit ten minste drie en ten hoogste zeven leden, die uit de leden worden gekozen door de ledenvergadering van de sectie. 2. Kandidaat-bestuursleden worden voorgedragen door het zittend bestuur of door ten minste vijf sectieleden. 3. Op de jaarlijkse ledenvergadering van de sectie treedt ten minste één lid af volgens een door het bestuur op te stellen rooster. Een aftredend bestuurslid is maximaal één maal herkiesbaar. Een zittingsperiode duurt vier jaar. 4. De ledenvergadering van de sectie kan een bestuurslid te allen tijde ontslag verlenen. Het bestuurslidmaatschap eindigt als het lidmaatschap van de sectie wordt beëindigd. 5. Bij een vacature in het bestuur benoemt de eerstvolgende ledenvergadering van de sectie een opvolger. 6. De voorzitter wordt door de ledenvergadering van de sectie in functie gekozen; de overige functies, waaronder die van secre taris en penningmeester, worden door het bestuur onderling verdeeld. 7. De voorzitter van de sectie is lid van het bestuur van de Koninklijke VAN. 8. Bestuursbesluiten worden genomen bij meerderheid van stemmen. Bij het staken der stemmen is de stem van de voorzitter doorslaggevend. 9. Van de bestuursvergaderingen wordt verslag gelegd, waarvan binnen twee weken na de vergadering een exemplaar wordt gezonden aan het bestuur van de Koninklijke VAN. Artikel 8 1. Het bestuur is belast met het besturen van de sectie. 2. Het bestuur onderhoudt externe contacten. Wanneer daarbij belangen van de Koninklijke VAN mede betrokken kunnen zijn, wordt vooraf overleg gepleegd met het bestuur van de Koninklijke VAN. 3. Voor het financieel beheer is het bestuur verantwoording schuldig aan het bestuur van de Koninklijke VAN. Daartoe houdt de penningmeester een boekhouding bij. Goedkeuring door het bestuur van de Koninklijke VAN van de door de ledenvergadering van de sectie vastgestelde jaarrekening strekt het bestuur tot décharge. Artikel 11 1. Het bestuur roept alle sectieleden ten minste twee weken tevoren schriftelijk op voor de ledenvergadering onder vermelding van de te behandelen onderwerpen. 2. Bestuursleden van de Koninklijke VAN zijn gerechtigd de ledenvergadering van de sectie bij te wonen. 3. De voorzitter van het sectiebestuur of diens plaatsvervanger zit de ledenvergadering voor. 4. De secretaris van het sectiebestuur stelt het verslag van de ledenvergadering op en draagt zorg voor de verzending van dit verslag aan het bestuur van de Koninklijke VAN. 5. Tenzij in de statuten van de Koninklijke VAN anders is voor geschreven, worden alle besluiten genomen met meerderheid van stemmen. Elk lid heeft één stem. Bestuursleden van de Koninklijke VAN, voor zover geen sectielid, hebben een adviserende stem. 6. Over zaken wordt mondeling gestemd; over personen wordt gestemd met ongetekende briefjes, tenzij de ledenvergadering eenstemmig goedkeurt dat mondeling wordt gestemd. 7. Blanco stemmen en getekende briefjes zijn ongeldig. 8. Wordt bij benoeming van personen in eerste stemming geen meerderheid behaald, dan volgt een tweede stemming. Wordt wederom geen meerderheid behaald, dan wordt gestemd tussen de twee personen die in de vorige stemmingen de meeste stemmen hebben gekregen. 9. Bij staking van stemmen over zaken is het voorstel verworpen. Bij staking van stemmen over personen beslist het lot. Commissies Artikel 12 Voor het verrichten van een bijzondere opdracht kan het sectie bestuur of de ledenvergadering besluiten tot het instellen van een commissie. Wijziging van het reglement Ledenvergadering Artikel 9 1. Jaarlijks wordt ten minste één ledenvergadering van de sectie gehouden op een door het sectiebestuur te bepalen plaats en datum. In deze vergadering wordt ten minste voorzien in de bestuursvacatures en worden jaarrekening en jaarverslag van het afgelopen kalenderjaar vastgesteld. 2. De ledenvergadering behandelt voorts de voorstellen gedaan door het bestuur of voorstellen door één of meer leden, die dit voorstel ten minste veertien dagen voor de vergadering schrif telijk bij het bestuur indienen. Artikel 10 Behalve het gestelde in artikel 9 worden ledenvergaderingen gehouden: a. als het bestuur zulks noodzakelijk acht; b. als ten minste vijf sectieleden dit schriftelijk aan het sectiebestuur verzoeken met opgave van redenen. In dit geval dient de vergadering binnen vier weken na het verzoek te worden gehouden. Is dit niet gebeurd, dan kunnen de leden zelf een ledenvergadering bijeenroepen; c. als het bestuur van de Koninklijke VAN zulks uitdrukkelijk Artikel 13 Dit reglement kan slechts worden gewijzigd door een besluit van de ledenvergadering van de Koninklijke VAN op voorstel van het sectiebestuur, de algemene ledenvergadering van de Koninklijke VAN of het bestuur van de Koninklijke VAN. Opheffing Artikel 14 1. Tot opheffing van de sectie kan slechts worden besloten door de algemene ledenvergadering van de Koninklijke VAN. 2. Het archief van de sectie wordt gedeponeerd bij het bestuur van de Koninklijke VAN, indien de sectie wordt ontbonden. Slotbepaling Artikel 15 In gevallen waarin de wet, de statuten van de Koninklijke VAN of het reglement van de sectie niet voorziet, beslist het sectiebestuur na overleg met het bestuur van de Koninklijke VAN.

Archievenblad | 1998 | | pagina 12