Archiefnieuws REGM%^H^ D EN H BElirhHOWELL ÜI fuji film Gewijzigde agenda voor de voorjaarsver- Agenda gadering op 23 april 1998 1. Opening 7e Dag van het Document: samenwerking met de KVAN 2800D DIGITALE READER LASERPRINTER gerechtvaardigd dat een ongewijzigde uitvoering van de plannen van staatssecretaris Netelenbos zal leiden tot een afbraak van het geschiedenisonderwijs in deze schoolsoorten. In dat geval zullen de meeste jongeren in ons land vanaf hun veertiende jaar geen geschiedenis meer krijgen. Daarom heeft de VGN een voorstel gedaan om, analoog aan de situatie in de bovenbouw van havo en vwo, ook in het gemeenschappelijke deel voor vbo en mavo een combina tievak geschiedenis, staatsinrichting en maatschappijleer voor alle leerlingen verplicht te stellen. De tweede fase Voor de (enkele) leerlingen, die dan nog in het vmbo het vak geschiedenis en staatsinrichting kiezen, zal het maken van een werkstuk zeker één van de eisen zijn. Net als bij de basisvorming moeten deze leerlingen zelf enig onderzoek doen, zodat ook hierbij het archief een rol kan spelen. Wat betreft de bovenbouw van havo (klas 4 en 5) en vwo (klas 4, 5 en 6) zullen enkele scholen per 1 augustus 1998 beginnen met de zogenaamde tweede fase. De overige scholen moeten op 1 augustus 1999 de tweede fase hebben ingevoerd. De veranderingen zijn hier ingrijpend. De vrije pakketkeuze zoals wij die kenden vanaf de invoering van de Mammoetwet in 1968, wordt losgelaten. Alle leerlingen moeten nu een gemeenschappelijk deel volgen. Verder worden vier profielen ingevoerd: natuur en techniek, natuur en gezondheid, cultuur en maatschappij, maatschappij en economie. Tenslotte bestaat daarnaast nog de mogelijkheid vakken te kiezen in de zogenaamde vrije ruimte. Geschiedenis en staatsinrichting wordt een combinatievak met maatschappijleer en zal in het gemeenschappelijke deel worden gegeven aan alle leerlingen. Verder is het vak verplicht in de profielen cultuur en maatschappij en maat schappij en economie. In de examenprogramma's voor de profieldelen wordt wederom het doen van een historisch onderzoek geëist. Over de inhoud van het combinatievak is nog overleg gaande en ik heb het gevoel dat dit wat moeizaam verloopt. Daarnaast weet geen vak zo de aandacht van de media te trekken als geschiedenis en staatsinrichting. Als gevolg daarvan heeft de staatssecretaris een commissie ingesteld die dient te onderzoeken wat 'de samenleving', maar ook het vervolgonderricht, verwacht van het geschiedenisonderwijs. Deze commissie heeft inmiddels haar advies uitgebracht. Ik hoop dat dit zeer summiere overzicht duidelijk maakt dat er zeer zeker mogelijkheden zijn tot samenwerking tussen archivarissen en docenten in het voortgezet onderwijs. Zowel in de basisvorming als in de tweede fase moeten leerlingen zelf aan de slag en wordt van hen gevraagd onderzoek te doen. Het archief kan hierbij een grote rol spelen. Het wordt tijd dat archivarissen en leraren elkaar vinden Oud-voorzitter van de VGN j1 Onderdeel van: KgJm Exclusief distributeur van: ié! - Micrografie is niet klein te krijgen: de systemen gaan moeiteloos met hun tijd mee. B en H Microdata Systemen bewijst dit met de introductie van een digitale reader/ laserprinter: de 2800D. Een unieke nieuwe machine in het B en H-totaaf programma voor micrografie en digitale archiefsystemen. De 2800D digitale reader/laserprinter leest alle microfilmtypen, met keuze uit diverse zoomlenzen. Afdrukken doet de 2800D met moderne laserprint- technologie op A4 of A3-formaat, met een resolutie van 400 dpi. Probleemloos en razendsnel. Wilt u meer weten? Bel ons op (030) 289 78 78. B en HMicrodata Systemen B.V. Ravenswade 98A, 3439 LD Nieuwegein, Telefoon (030) 289 78 78. Fax (030) 289 96 46 In het gekleurde katern van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland wor den berichten opgenomen die de vereniging onder de aandacht van leden en vakgenoten wil brengen. Berichten voor dit katern kunt u zenden aan het Bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag; faxen kan ook: 070-382 57 90. De deadline voor aan te leveren kopij is de vijfde van de maand voor het Archievenblad dat in het begin van de daaropvolgende maand verschijnt. 2. Mededelingen voorzitter U bent hartelijk welkom tijdens de voorjaarsledenvergade- 3. Jaarrede voorzitter ring en de studiemiddag over wetenschap en archieven van 4. Notulen ledenvergadering 20 november 1997 de KV AN op donderdag 23 april 1998. De bijeenkomst zal 5. Jaarverslag en financiën 1997 plaats vinden in Zalencentrum Den Haag CS in zaal 5. Het 6. Instelling nieuwe kascommissie Zalencentrum bevindt zich boven het Station Den Haag CS 7. Samenstelling bestuur en is bereikbaar met de roltrap naast de NS-loketten in de 8. Federatie en strategisch plan 1998-2001 stationshal. 9. Voorstel tot oprichting van de Sectie Particuliere Leden ontvangen het (financieel) jaarverslag 1997 en het Archieven (SPAre) strategisch plan 1998-2001 automatisch. De ledenvergade- 10. Ethische Code ring duurt van 11.00 uur tot 12.15 uur. Aansluitend kunt u 11. Wat verder ter tafel komt en Rondvraag gebruik maken van de lunch. 12. Sluiting P Op 19 en 20 mei 1998 zal De Ree horst in Ede voor de zevende keer haar deuren openen voor vele archivarissen, mediathecarissen, bibliothecarissen, information managers, documen talisten, uitgevers en webmasters. Ook dit jaar zal de Dag van het Document de nieuwste ontwikkelingen in het vakgebied laten horen én laten zien in de vorm van een congres, beurs, workshops, productpresentaties en voor het eerst de zogenaamde Proeftuin. In deze ruimte toont TNO enkele bijzondere, soms zelfs baanbrekende innovaties van bedrijven en onderzoeksinstellingen. Korting voor KVAN-leden De Dag van het Document is uitgegroeid tot één van de belangrijkste evenementen op gebied van document- en informatiebeheer. Een intensievere samenwerking met een aantal belangrijke branchverenigingen lag dan ook voor de hand. Dit jaar wordt de Dag van het document voor het eerst officieel gesteund door de KVAN. Voor leden van de KVAN betekent dit een korting op de congresprijs. De KVAN zal zelf ook aanwezig zijn op de 7e Dag van het Document. Programma Trefwoorden in de samenstelling van het programma: kwaliteit, objectiviteit, diversiteit en volop ruimte aan daad werkelijk vernieuwende projecten en technologische ontwik kelingen. Een greep uit de onderwerpen die aan de orde zullen komen: Project Digitale Volkstellingen 1795-1971 Digitale archivering, een technisch of een organisatorisch probleem Openbaarheid krijg je niet cadeau De openingslezing zal worden verzorgd door Marleen Stikker, directeur van de maatschappij voor Oude en Nieuwe Media. Zij zal met haar eigen visie op de informa tiemaatschappij ongetwijfeld zorgen voor een prikkelende start van de 7e Dag van het Document. Voor meer informatie: Projectbureau Creutzberg, tel. 050-3189950, fax 050-3132500, email: projectbureau.creutzberg@wxs.nl

Archievenblad | 1998 | | pagina 11