onderwijs nog aan gescmea Wij doen gewoon alles Ons werkterrein: De vrees is gerechtvaardigd dat een ongewijzigde uitvoering van de plannen van staatssecretaris Netelenbos zal leiden tot een ajbraak van het geschiedenisonderwijs in deze schoolsoorten. In dat geval zullen de meeste jongeren in ons land vanaf hun veertiende jaar geen geschiedenis meer krijgen Bedrijfs-archiefservice Joustra Door Drs Hélène Budé-Janssens Gebruiksvriendelij k Het bedieningsgemak was ook een reden waarom wij voor Augias gekozen hebben. Ieder scherm is overzichtelijk opgebouwd en wie al eens met een Windowsprogramma heeft gewerkt, maakt zich snel vertrouwd met Augias. En hoewel het onder Windows draait, blijft de herkomst van een menu-gestuurd DOS-programma ook herkenbaar. Het programma werkt met een structuur van menu's, die doorlopen moeten worden. Zowel Augias-Archiv als Augias-BBV zijn op deze manier opgebouwd. Wie bijvoorbeeld een aanvraag van bezoeker X wil invoeren, moet verschillende velden doorlopen: hoofdmenu, Benutzer, Benutzerdaten, zoekformulier, bezoekersformulier van bezoeker X en zijn themaformulier. Daarna verschijnt eindelijk het archiefstukkenformulier. Enkele van deze stappen zijn niet te vermijden, andere lijken mij overbodig. Een structuur die lastig is voor minder computerervaren medewerkers, of voor wie moeite heeft te onthouden op welk niveau binnen het programma hij zich bevindt. De meegeleverde handboeken zijn uitvoerig en in eenvoudige bewoordingen gesteld. Helaas is de opbouw ervan geschikter voor de meer ingevoerde Augias-gebruiker dan voor de beginner. Aangezien de hoofdstukken de verschillende scher men volgen, is het handboek in eerste instantie een naslagwerk voor wie weet wat hij wil. Een algemene inleiding in het programma ontbreekt. Een andere opbouw, met daarin de verschillende stappen van bijvoorbeeld het inventa riseren of het invoeren van bezoekers- gegevens, zou prettiger zijn. Om daaraan tegemoet te komen biedt de firma Augias-Data cursussen aan. Voor de gebruiker staat er een telefonische hulplijn ter beschikking. Ook via email zijn vragen te stellen. Ik heb hiervan twee maal gebruik gemaakt en ontving beide malen een snel en bevredigend antwoord. Ook verschijnt er regelmatig een Augias-Newsletter met informatie over nieuwe mogelijk heden en tips, gegevens die ook be schikbaar zijn op de Augias-internet- site. Hiervan kun je ook nieuwe releases downloaden. In diverse talen Augias-Archiv is behalve in het Duits ook in Engels beschikbaar. Een Italiaanse versie is in voorbereiding. Een Nederlandse versie bestaat nog niet, maar Augias-Data verzekerde mij dat deze met behulp van een speciale vertaalmodule gemaakt kan worden. Loont dat, een Nederlandse vertaling? Ook voor Nederlandse archieven is de Augias software zeker nuttig. Het is een veelzijdig en gebruiksvriendelijk pakket, dat in de kleinere, zelfstandige archieven in Nederland een plaats kan vinden. Augias heeft als voordeel en als verschil met hetgeen in Nederland beschikbaar is, dat in één pakket ver schillende functies zijn gecombineerd: inventarisatie, keszaalzoeksysteem voor bezoekers, bestandsbeheer, en bezoekersbeheer. Wat zou het mooi zijn als in een Nederlandse versie ook nog de mogelijkheid voor verzamelbe- schrijvingen wordt ingebouwd. Prijzen voor één licentie: Augias-Archiv 6.1 Basismodule (alleen inventariseren) DM 2600 Augias-Archiv 6.1 compleet (incl. Augias- BBV layoutmodule) DM 5500. Vanaf de herfst 1998 is Augias 7.0 beschikbaar. Voor nadere informatie: AUGIAS-Data Espelstrasse 12, D-48308 Bösensell Tel. 02536/341006; Fax. 02536/341007 http: www.augias-data.com - inventarisatie, bewerking herstructurering - selectie, opschoning vernietiging - advisering, detachering vervanging - organisatie-onderzoek, interim-management begeleiden van projecten - bemiddeling bij automatisering, externe opslag historisch onderzoek - werving selectie nieuwe medewerkers Jagerlaan 1a 3701 XG Zeist Tel.: 030-693 32 41 GSM: 06 - 53 38 65 32 - bedrijfs- en ondernemingsarchieven - overheids-archieven - dynamische, semi-statische statische archieven - centrale afdelingsarchieven - beleids - uitvoeringsarchieven - personeelsarchieven - kaarten, foto's en tekeningen Bedrijfs-archiefservice Joustra werkt in geheel Nederland en opereert vanuit zowel Zeist als Groningen. Wij bieden opdrachtgevers een ruime keuze uit contractmogelijkheden en hanteren variabele tarieven. Discretie en flexibiliteit gaan bij ons hand in hand. In de afgelopen jaren veranderde er veel in het Nederlandse onderwijs. Dit betekent overigens niet dat er nu rust aan het onderwijsfront komt, integendeel: ook in de komende jaren zijn nog vele ingrijpende veranderingen te verwachten. Deze ontwikkelingen hebben niet alleen gevolgen voor het geschiedenis onderwijs en voor de docenten die dit inhoud moeten gaan geven. Ze bieden zeker ook mogelijkheden voor meer samenwerking tussen archiefdiensten en het voortgezet onderwijs. tinuïteit, oorzaak en gevolg etcetera. Het historische handwerk krijgt een belangrijke plaats, al moet duidelijk zijn dat de daarmee verworven inzichten alleen verkregen kunnen worden door kennis van de materie. Ook moeten de leerlingen eigen onderzoekjes kunnen doen en hierbij zou een rol weggelegd kunnen zijn voor de archieven. De eerste toenaderingen hebben overigens al plaatsgevonden. Zo heeft op 29 september jongstleden, een gesprek plaatsgevonden in Utrecht tussen vertegenwoordigers van de VGN (Vereniging van docenten in Geschiedenis en Staatsinrichting in Neder- De eerste verandering betreft de onderbouw, klas één tot en met drie. Na jarenlange discussies was men in 1993 zover dat in deze klassen de zogenaamde basisvorming werd ingevoerd, bestemd voor 12-15 jarigen. Het was geen nieuw schooltype maar werd ingepast in de bestaande schoolvor men, te weten het voorbereidend beroepsonderwijs (vbo), het middelbaar algemeen vormend onderwijs (mavo), het hoger algemeen vormend onderwijs) (havo), het atheneum en het gymnasium (samen het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs of vwo). Voor alle vakken was nog slechts sprake van een adviestabel voor het aantal te geven lesuren. Voor geschiedenis en staatsinrichting betekende dit in het algemeen een achteruitgang. Behalve in het vbo; in de onderbouw van het vbo worden meestal 4 wekelijkse lessen gegeven, bij de mavo en de havo is het aantal lessen doorgaans 6 en in de vierjarige onderbouw van het vwo 8. De invoering van de basisvorming had grote consequenties voor het curriculum. Zo kwamen er nu ook voor geschiedenis kerndoelen. Echte keuzes in de te behandelen stof zijn hierbij niet gemaakt, al ligt de nadruk wel sterk op de geschiedenis van de negentiende en twintig ste eeuw. Misschien brengt de herziening van de kerndoelen dit jaar hier enige verandering in. land) en de Rijksarchieven en een volgende gesprek is gepland voor 30 maart. Hopelijk is het mogelijk tot een zinvolle samenwerking te komen. Afbraak geschiedenisonderwijs Eigen onderzoekjes Het belangrijkste in het nieuwe programma is de benade ringswijze. De doorgaans feitelijke behandeling van veelal politieke geschiedenis wordt vervangen door zogenaamde structuurbegrippen en vaardigheden. De leerlingen moeten kunnen werken met begrippen als continuïteit en discon- In de bovenbouw van het voortgezet onderwijs staan ons in de komende periode de meeste en ook zeer ingrijpende veranderingen te wachten. Momenteel wordt er intensief overlegd over nieuwe examenprogramma's voor de boven bouw van het vbo en mavo. Beide schooltypes zullen na 1 augustus 1999 opgaan in het vmbo, het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs. Het voert te ver om hier op alle aspecten die hierbij spelen, in te gaan. Maar de vrees is 102/3 april 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 10