Directeur Bert Lever trof zelfs de typefouten die op de systeemkaartjes stonden weer aan in de geautomatiseerde catalogus, wat ons het vertrouwen gaf dat er één-op-één zou worden ingevoerd Sommige vragen kunnen wij niet beantwoor den, zoals "Waarom doen niet alle archieven van Nederland hieraan mee?" Het plan 16 17 als Exact Software en Gist-Brocades. Er kwam geld beschikbaar voor pro jecten die voldeden aan zoveel moge lijk van de volgende voorwaarden: inzet van moderne technologie, schep pen van werkgelegenheid, verbeteren van de dienstverlening en bevorderen van samenwerking tussen gemeente lijke diensten onderling of met andere instellingen en bedrijven. De GAD ontwikkelde een plan om de meest gebruikte bronnen voor genea logisch onderzoek geautomatiseerd te ontsluiten en via het internet raad pleegbaar te maken. De 'werktitel Digitale Stamboom dekte de lading niet echt, maar was in het besluit vormingstraject zo snel ingeburgerd dat het strategisch onmogelijk was geworden een andere naam te intro duceren. In november 1996 ging de gemeenteraad accoord, zodat het project begin 1997 van start kon gaan. Het projectplan Digitale Stamboom behelsde het maken van een geauto matiseerde toegang op de DTB en de burgerlijke stand, zodat deze basisge gevens via het internet raadpleegbaar worden. Om dit doel te bereiken zijn drie zaken nodig: inhoudelijke kennis van de bronnen en van de onderzoeks vragen, vaardige automatiseerders en veel invoercapaciteit. Het eerste heeft de GAD zelf in huis, de rest is uitbe steed. Voor de techniek is het Delftse bedrijf Radical in de arm genomen en de invoercapaciteit wordt geleverd door de gemeentelijke Dienst Combi- Werk, de sociale werkvoorziening. Door samen na te denken over wensen en mogelijkheden, kwamen we tot afspraken over principiële zaken als de op te nemen gegevens en de te leveren functionaliteit van het systeem. Zo werd besloten voor de DTB-gegevens uit te gaan van de bestaande klappers op systeemkaartjes en voor de burger lijke stand te werken vanuit de ori ginele registers. Er wordt uitdrukkelijk geen volledige, bronvervangende informatie geboden, maar basisinfor matie met een goede verwijzing naar de bronnen. Uitbreiding, bijvoorbeeld met images van de bronnen, kan altijd nog. Proefondervindelijk werd bepaald hoeveel tijd er gemoeid was met de invoer en zo kon CombiWerk een reële offerte uitbrengen voor het totale invoerwerk. Er is sprake van een Een presentatie van de vooronders op de digitale snelweg tijdens een van de VAN-studiedagen substantieel werkgelegenheidsproject de Digitale Stamboom levert dertig mensjaren werk voor mensen die zijn aangewezen op de sociale werkvoor ziening. Omdat het hele karwei in twee jaar moet worden geklaard, betekent dit dat hiermee vijftien mensen voltijds bezig zijn. De kosten van deze arbeidsplaatsen zijn relatief beperkt, omdat het gaat om zwaar gesubsidieerd werk en omdat er geen BTW hoeft te worden berekend. Voor uitbesteding van het invoerwerk is overigens geen reëel alternatief voor handen: zelfs als we zouden werken met vrijwilligers, moeten we fors investeren in ruimte en apparatuur, want zoveel kennis en kunde heb je als archief niet in huis. Er moest namelijk nogal wat gebouwd worden: invoer- schermen (voor elke bron anders), controlemodules (bijvoorbeeld voor matching van inventarisnummer en jaartal), een centrale database in Sequel Server, transferprogramma's, een gebruikersinterface met slimme zoek functies (ook op spellingsvarianten), een webpagina, een bestelmodule en een intranet voor het aanbrengen van correcties en het afhandelen van bestellingen. En dan is deze lijst nog niet eens compleet. Tenslotte moest de nodige hardware worden aangeschaft: een webserver, publieksterminals voor de studiezaal, een extra printer, bekabeling etcetera. En wat te denken van de communi catiekosten? De webserver heeft een permanente open-lijnverbinding met het internet en het gebruik van de publieksterminals brengt telefoon kosten met zich mee. Ervaringen onderweg De invoer door mensen die zijn aan gewezen op de sociale werkvoorziening loopt fantastisch. Nu had CombiWerk ook al wel de nodige ervaring met zogenaamde data-entry. Eén van de vele invoerprojecten die door deze dienst zijn uitgevoerd, betrof de biblio theekcatalogus van het Centraal Bureau voor Genealogie. Directeur om maar te zwijgen over de organisa torische aspecten van het werven, motiveren en begeleiden van een grote groep onbetaalde krachten. Ook voor het uitbesteden van de tech nische klussen bestaat geen alternatief, Bert Lever trof zelfs de typefouten die op de systeemkaartjes stonden weer aan in de geautomatiseerde catalogus, wat ons het vertrouwen gaf dat er één- op-één zou worden ingevoerd. Het laatste wat je kunt gebruiken bij het verwerken van historische bronnen is dat mensen niet intypen wat er staat, maar wat zij denken dat er had moeten staan. Het opzetten van een complex auto matiseringsproject is een bijzondere ervaring. Wij hebben ervoor gekozen om niet in zee te gaan met een grote, anonieme kolos, maar met een kleine groep jonge enthousiastelingen. Zij stellen er een eer in om dit project in onderlinge samenspraak met ons en CombiWerk te doen slagen. Zij denken permanent mee en verzinnen foefjes waar wij zelf niet op zouden komen. Bovendien staan zij onmiddellijk klaar als er vragen of problemen zijn, wat een essentiële voorwaarde is. Dat geldt te meer als je besluit een systeem dat nog in ontwikkeling is al beschikbaar te stel len aan het publiek. Af en toe moeten we dan ook rekenen op clementie van de digitale bezoekers, want wanneer er wat moet worden verbouwd of verbeterd is het systeem soms even wat trager of geheel uit de lucht. Op 13 juni 1997 is het eerste deel van de Digitale Stamboom in gebruik genomen. Die dag kwam de index op de doopregisters (1575-1811) beschik baar op het internet. In september volgden de (onder)trouwregisters en in december wordt de DTB voltooid met de begravingen. Dan zijn 300.000 inschrijvingen ingevoerd, wat resul teert in een database met bijna 1.000.000 personen. Velen hiervan zullen dubbel voorkomen, bijvoorbeeld omdat zij in Delft zijn gedoopt, ge trouwd en begraven, en ook nog eens optraden als getuige bij een doop. Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling dat wij mensen gaan identificeren: dat blijft de taak van de onderzoeker. De snelheid van het systeem geeft alle reden tot tevredenheid, en dat terwijl het toch om een forse database gaat. Bovendien is er een zware zoekoptie beschikbaar in de vorm van 'klinkt als', waarmee kan worden gezocht op spellingsvarianten. Wie dan Lely intikt krijgt ook de treffers Lelij en Lelie. Patroniemen worden behandeld als achternamen, dus wie zoekt op 'Adriaanse' krijgt zowel Jan Adriaensz van Adrichem als Willem Adriaense. Gratis raadplegen Wij hebben er bewust voor gekozen de Digitale Stamboom gratis raadpleeg baar te maken, omdat ons eerste doel verbetering van de dienstverlening is. Wij gaan er van uit dat een deel van de kosten wordt terugverdiend in de vorm van efficiency-winst, al valt die natuurlijk nier exact te becijferen. Daar staat echter tegenover dat je be taling voor raadpleging ook zou moe ten organiseren, wat flinke kosten met zich meebrengt, zeker bij betalin-gen vanuit het buitenland. Een argu-ment vóór betaling is dat de onder-zoeker zich reiskosten kan besparen door eerst de Digitale Stamboom te raadplegen, en dat je die besparing dus kunt afromen. Dit is echter betrekkelijk, al is het maar omdat je de besparing daar mee (ten dele) ongedaan maakt en dus je doel voorbij schiet. En bovendien: waarom zou je iemand laten betalen voor iets wat hij in de studiezaal gratis kan doen? Voor de Delftse burgers, die al meebetalen aan het systeem via de gemeentekas, zou het helemaal wrang zijn om nog eens in de beurs te moeten tasten voor de raadpleging van hun Digitale Stamboom. Een voorziening die je maakt met gemeenschapsgeld, moet als het even kan gratis beschikbaar zijn. Tijdwinst voor onderzoeker Wij zijn benieuwd of de Digitale Stamboom een waarneembaar effect op de bezoekcijfers van de studiezaal zal hebben. Op voorhand zijn de gevolgen moeilijk te voorspellen. De ene poten tiële bezoeker komt tot de conclusie dat hij zich een waarschijnlijk vergeefse reis naar Delft kan besparen, omdat hij in de DTB niets van zijn gading aan treft. Maar de ander vindt misschien onvermoede gegevens via het internet en komt vervolgens de originele bronnen raadplegen. Wel direct merkbaar is de tijdwinst voor de onderzoeker. Wie in de studie zaal genealogisch onderzoek wil komen doen, kan zijn bezoek voorbe reiden door via de Digitale Stamboom de gewenste bronnen vast op te zoe ken. Wie geen tijd of zin heeft om naar Delft te reizen, kan tegen beta ling readerprints van de originele bronnen bestellen via de knop kopie Alvorens een zoeksessie af te sluiten, dient de raadpleger de bestelling te bevestigen door naam, adres en woonplaats in te vullen. Hij krijgt dan te zien hoeveel kopieën er zijn besteld en welk bedrag moet worden overge maakt op onze girorekening onder welk bestelnummer. Op grond van de binnengkomen betalingen werken wij de bestellingen verder af. Deze proce dure is ook voor ons veel sneller en minder arbeidsintensief dan de tot nu toe gehanteerde, waarbij iemand na schriftelijke bestelling eerst een rekening kreeg en pas na betaling de gewenste stukken ontving. Waarschijnlijk start binnenkort een proef met betaling via de chipkaart, zodat de procedure nog korter wordt: wij kunnen dan via het intranet zien welke bestelling al betaald is en dus per omgaande de kopieën maken en verzenden. Verwend publiek In oktober 1997 werd de Digitale Stamboom bezocht door 1374 mensen. Zij gaven samen ruim 38.000 zoekop drachten. Twintig procent van de raadplegers kwam uit het buitenland, vooral uit de traditionele emigratie- landen Australië, Canada, Nieuw- Zeeland en de Verenigde Staten. De reacties van de bezoekers zijn bijzonder 100/10 DECEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 9