Zo deed zich de bizarre situatie voor dat op een 'eiland' met 100.000 inwoners in een tijdsbestek van zo'n drie jaar door drie verschil lende overheden op drie afzonderlijke lokaties drie archiefdepots gebouwd zouden worden 13 grale herhuisvestingsplannen van beide diensten in het geding zijn, wil men bekijken hoe deze samenwerking of eventuele integratie op een bi-lokatie vorm zou moeten krijgen. Een brug te ver in Flevoland? Aftasten in Gelderland Het Rijksarchief in Gelderland krijgt mogelijk op termijn nieuwbouw. Er Deel van de voorgevel van het Van de Perrehuis, met links net zichtbaar de Brouwerspoortstraks de ingang van het Historisch Centrum Zeeland (foto: S.H.F. Schwartz In de Provincie Flevoland is de rijks archivaris als enige van zijn collega rijksarchivarissen ook provinciaal archiefinspecteur. Op zijn initiatief zijn er besprekingen op gang gekomen tussen het Rijk, de Provincie Flevoland en de gemeenten. De inzet van deze besprekingen is te bezien of in deze jongste provincie de 'bestuurlijke ver nieuwing' niet nog verder zou kunnen gaan door één instelling voor rijk, provincie en de in Flevoland gelegen gemeenten te vormen. Of dit uitein delijk een 'brug te ver' is of het begin van één nationale archiefdienst die uit twaalf op provinciale leest geschoeide geïntegreerde archiefdiensten zal bestaan, moet de toekomst uitwijzen. Afzonderlijke plannen in Zeeland Een blik op de achterzijde van het Van de Perrehuis. Waar nu nog onkruid groeit, zal binnen korte tijd de studiezaal van het Historisch Centrum Zeeland verrijzen. De depots daarentegen zullen zich ondergronds bevinden huidige lokatie van het Rijksarchief in Overijssel kan de Gemeente Zwolle op deze manier tevens de acute huisves tingsproblemen van het Gemeentear chief efficiënt oplossen. Voor rijk, pro vincie, gemeente en archieven, zo schrijven B&W, is dat een unieke kans om de cul turele positie van de archieven te versterken. Men is in Overijssel niet over één nacht ijs gegaan. Aan de basis van de integratieplannen ligt het rapport Zwols verleden in de Toekomst van E.J. Fischer en J. Kloosterman. Bin nenkort zal onder begeleiding van een door de Gemeente Zwolle en het mini sterie van OC&W in te stellen stuur groep een veranderingsproces van start gaan. Het streven is dat, de Gemeen te Zwolle en de Staatssecretaris van OC&W, net als eerder in Utrecht en Zeeland, in de herfst van 1998 een bestuursconvenant tekenen. Evenals in Groningen, Utrecht en Zeeland is deze integratie geen bezuinigingsoperatie: de verwachte efficiency-winst zullen de geïntegreerde diensten kunnen aan wenden om hun taken beter te kunnen uitvoeren. Ook in Zeeland speelden ruimtenood en afzonderlijke herhuisvestingsplan nen van de drie uiteindelijke partners een beslissende rol in het besluitvor mingsproces. Het Rijksarchief in Zeeland kampt al jaren met een tekort aan ruimte. In 1994 werd in overleg met de Rijksgebouwendienst besloten het Rijksarchief in en naast de voorma lige rechtbank in Middelburg te herhuisvesten. Ook de gemeente zijn aftastende besprekingen gaande tussen het Rijksarchief, het Gemeente archief Arnhem en de Bibliotheek Arnhem om de mogelijkheden te on derzoeken voor een nauwere samen werking. Eind 1997 zullen de drie potentiële partners een notitie hierover presenteren. In Friesland bi-lokaal? Ook in deze provincie is het Rijksar chief in bespreking met de Gemeente Leeuwarden om te bezien of en hoe er tussen beide instellingen een intensie vere samenwerking mogelijk is. Evenals in Gelderland wordt een vorm van integratie in de toekomst niet uitgesloten. Aangezien er geen inte- Middelburg is al jaren op zoek naar een oplossing voor het ruimteprobleem van haar archief. Vanaf de vroege jaren negentig zijn er zonder veel resultaat besprekingen gevoerd over gezamen lijke huisvesting van het Rijkarchief en het Gemeentearchief. Blijkbaar was die optie op dat moment niet aantrekke lijk genoeg voor de gemeente Middel burg en het Rijksarchief besloot zijn eigen koers te gaan. In november 1996 was de nieuwbouw gevorderd tot de bestekfase; de aanbesteding zou plaats vinden in januari 1997. Het gebouw zou een depotcapaciteit krijgen van strekkende kilometer en een equiva lent van 5 km in tekeningladekasten ten behoeve van de berging van kaarten, tekeningen en de historisch- topografische atlas. Ieder zingt zijn eigen lied... In diezelfde periode werd de gemeen telijke herindeling op het eiland Wal cheren afgerond. De nieuw ontstane gemeente Veere omvatte vrijwel het dat op een 'eiland' met 100.000 inwoners in een tijdsbestek van zo'n drie jaar door drie verschillende overheden op drie afzonderlijke lokaties drie archiefdepots gebouwd zouden worden. Afwegen van balans Alhoewel in Nederland 'de rijksover heid begint waar de logica ophoudt had ik toch het idee dat dit op een slimmere manier aangepakt zou kunnen worden. Ik liet mij natuurlijk inspireren door de voorbeelden in Groningen en Utrecht. Spoedoverleg met de Algemene Rijksarchivaris en de Directie Cultureel Erfgoed van het ministerie van OC&W leidde tot een aanbod van het Rijk aan de beide gemeenten. Alleen voor de zuivere meerkosten van de benodigde depot uitbreiding konden zij gezamenlijk met het Rijksarchief in Zeeland gaan bouwen. Bovendien bood het minis terie de gemeenten ook een forse tege moetkoming in de inrichtingskosten. gehele Walcherse platteland. De kleine voormalige gemeenten die in de nieuwe gemeente zouden opgaan, hadden ieder voor zich in de afzonder lijke gemeentehuizen geen problemen met de archiefberging. Wel zou na de herindeling in het nieuw te bouwen gemeentehuis een archiefdepot voor drie strekkende kilometer ten behoeve van de nieuwe gemeente gerealiseerd moeten worden. Ook de gemeente Middelburg besloot in oktober 1996 tot de bouw van een nieuw, integraal stadskantoor, inclusief een archief depot voor vier strekkende kilometer. Zo deed zich de bizarre situatie voor Beide gemeenten lieten eerst door onafhankelijke adviesbureaus door rekenen hoe dit aanbod zich verhield tot de bouwkosten van een archiefde pot in de toekomstige gemeentehui zen. Pas daarna aanvaardden zij het aanbod. Convenant tussen rijk en gemeenten In principe had het Rijk de gemeenten het 'Groninger-model' aangeboden: gemeenschappelijke studiezaal en receptie en verder drie afzonderlijke, samenwonende instellingen. De gemeenten mochten niet de indruk krijgen door het Rijksarchief 'opge slokt' te worden. Middelburg echter besloot bij acceptatie van het voorstel van de Staatssecretaris van OC&W tot een tegenvoorstel. Naast gemeen schappelijke huisvesting zou zij ook naar integratie van de drie archief diensten streven. Dit voorstel werd op zijn beurt door het Rijk gehonoreerd en Veere volgde enigszins schoorvoe tend. Als gevolg hiervan en ter bevestiging van de gemaakte afspraken ondertekenden staatssecretaris A. Nuis en de burgemeesters van Middelburg en Veere op 21 april 1997 in Middel burg een bestuursconvenant. Op 15 oktober 1997 kon de gecombi neerde nieuwbouw van het Rijksarchief in Zeeland en de gemeentearchieven van Middelburg en Veere van start gaan. Ontstaan van historisch centrum Hoe het 'Zeeuwse model' van bestuur lijke en organisatorische integratie er precies gaat uitzien is nog onduidelijk. Alle drie de diemsten hebben de intentie afstand doen van een gedeelte van hun eigen identiteit en samen een nieuwe instelling gaan vormen. Deze draagt als voorlopige naam 'Historisch Centrum Zeeland'. De fusiepartners zullen met tenminste één been binnen respectievelijk de Rijksarchiefdienst en de gemeentelijke organisaties blijven staan. De uitgangspunten bij de be sprekingen zijn: de doelmatigheid van de nieuwe instelling, de keuze van een bestuursvorm die latere aansluiting van eventuele andere partners mogelijk maakt en behoud van de rechtspositie van de betrokken medewerkers van de drie diensten. Het zal duidelijk zijn dat, nu ook Overijssel intussen voor integratie koos, deze twee integratie processen op elkaar worden afgestemd. En straks een Zeeuws Centrum voor Cultureel Erfgoed Is dit wat Zeeland betreft het einde? Nee, de Provincie Zeeland zoekt nieuwe huisvesting voor de Provinciale 100/10 DECEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 7