Die samenwerking zie ik dan ook vooral tot uiting komen in bijvoorbeeld één archievenblad, één secretariaat en een federatiedatabase met allerlei gegevens van en voor de leden Binnen de NVBA is inmiddels een Sectie Historisch Archief opgericht met als doel de historische waarde van archieven onder de aandacht van de leden te brengen. Nu de KVAN ook denkt aan een Sectie Particuliere Archieven lijkt het mij zinvol te kijken of er een samenwerking op dat gebied mogelijk is 4 3 het accent op het bedrijfsleven, waar onder ook archieven van stichtingen, verenigingen, instellingen an andere organisaties. Het lidmaatschap is persoonlijk, momenteel zijn er zo'n 350 leden, een optelsom van bedrijfsarchivarissen, SOD ers en KVAN-leden. De vereni ging is springlevend en stelt zich steeds meer open voor wie zich met archieven bezig houden, daar horen niet in het minst ook secretaresses bij. De leden verrichten zelf al het werk en het is geen geringe klus boeken het licht te laten zien en bijeenkomsten te organiseren naast een volledige baan. Gelukkig kunnen we een beroep doen op mensen, waarbij sommigen (zoals ikzelf) iets meer tijd hebben voor de vereniging omdat zij bijvoorbeeld part time werken of vervroegd zijn uitgetre den. In dat kader verwacht ik ook van een Fede-ratie dat veel organisatorisch werk daar kan worden verricht." Wat betekenen de afgelopen vijftig jaar NVBA? Er is veel bereikt. Voornaamste feit is wel dat de bedrijfsarchivaris veel bekender is geworden en dat - in samenwerking met de bibliotheek wereld - een opleidingsinstituut als de Stichting Gemeenschappelijke Oplei ding voor archief, bibliotheek, docu mentatie en informatiebewerking van de grond kwam. Onze uitgave 'Be waartermijnen in een bedrijfsarchief mogen we rustig een bestseller noemen. Ik hoop dat we dat ook van onze nieuwe binnenkort te verschijnen publicatie 'Kwaliteit en Archivering' mogen zeggen." Wat brengt de komende vijftig jaar voor de NVBA? "Groei. Archieftaken komen bijvoor beeld door de toenemende digitalise ring, weer bij de medewerkers op de werkvloer terecht. Daar waar ze oorspronkelijk ook horen, trouwens. In de toekomst blijft een belangrijke rol weggelegd voor de archivaris: als toegankelijkheidsspecialist voert hij de controle over de samenhang die de documenten onderling vertonen en is verantwoordelijk voor een snelle raadpleging. Ook zijn rol als eerst verantwoordelijke voor de documen- tenstroom blijft overeind en is hij de bewaker van de kwaliteit van bijvoor beeld DIS. De toenemende nadruk in het bedrijfsleven op de financiën maken dit beroep niet overbodig, in tegendeel, reductie van kosten op welk gebied dan ook, daar kan een archi varis op zijn gebied aan bijdragen." De lezers van Archievenblad zijn over het algemeen goed opge leide ambtenaren in dienst van een Rijks-, Gemeente- of ander overheidsarchief. Ziet u verschil len tussen hen en bedrijfsarchi varissen? "Nee, ik zie niet zoveel verschillen tussen de bedrijfsarchivaris en de (over- heids)archivaris. Voor mij is er maar één soort archivaris, het verschil zit hem in het feit of die soort werkt bij de overheid of in het bedrijfsleven. Weliswaar heeft de bedrijfsarchivaris niet te maken met de Archiefwet, maar de directie van een bedrijf draagt wettelijk gezien wel de verantwoor delijkheid voor een goed bedrijfs archief, de bedrijfsarchivaris voert deze verantwoordelijkheid uit. Hij beheert het archief, de enige permanente verschijningsvorm van een bedrijf. Die zorgplicht brengt voorwaarden met zich mee: maximale toegankelijkheid op een minimale ruimte tegen verant woorde kosten. In die zin is er geen verschil tussen de archivaris en de bedrijfsarchivaris. Ik bemerk wel een verschil in het aandachtsgebied. Het bedrijfsarchief richt zich meer op de operationele archieven, in tegenstelling tot de overheidsarchivaris die meer aandacht heeft voor wat ik bewaarar- chieven zou willen noemen. In die zin zal het werk dat beiden verrichten wel van elkaar verschillen. Inhoudelijk zou er dan ook veel meer contact tussen de beide 'soorten' moeten zijn. Zelf heb wel eens een presentatie gegeven tijdens KVAN-vergaderingen en (vaker) op SOD-bijeenkomsten. Ik denk dat we bijvoorbeeld op het gebied van DIS (Documentaire Informatie Systemen) en workflow veel kennis in huis hebben, die we graag willen delen." Wat is uw rol als voorzitter in het NVBA Bestuur? "Natuurlijk zit ik de bestuurs- en al gemene ledenvergaderingen voor, waar elk lid zijn zegje kan doen. Daarnaast heeft de voorzitter een hele duidelijke public relations functie naar buiten toe in de omgang met bijvoorbeeld zuster organisaties als de SOD en de KVAN, met de Stichting GO, met name de Opleidingscommissie Bedrijfsarchief- kunde daarvan, en niet te vergeten met de sponsors, want de NVBA is een vereniging die haar eigen broek op moet houden. Sponsoring door bedrij ven in de vorm van het ter beschikking stellen van bijvoorbeeld vergaderfaci liteiten zijn onmisbaar voor een vereniging van deze omvang." Wat betekent het voorzitter schap voor u persoonlijk? "Voor mij is het vooral een instrument om het archief onder de aandacht te brengen van het management. Dat is behoorlijk moeilijk. Het historisch archief bijvoorbeeld, heeft bij vele be drijfsarchivarissen geen hoge prioriteit. Men krijgt hiervoor ook niet de gewenste ruimte van het management, gezien de hoge kosten die zulke archieven met zich meebrengen. Toch zie je onder invloed van verschillende factoren, bijvoorbeeld acquisitie door de RAD en de Gemeentearchieven en de toenemende stroom jubileumboe ken een kentering. Binnen de NVBA is inmiddels een Sectie Historisch Archief opgericht met als doel de historische waarde van archieven onder de aandacht van de leden te brengen. Nu de KVAN ook denkt aan een Sectie Particuliere Archieven lijkt het mij zinvol te kijken of er een samen werking op dat gebied mogelijk is. Het idee voor zo'n sectie speelde al langer bij ons maar heeft bijvoorbeeld door de door het NEHA georganiseer de themadag over particuliere archie ven en de historische collecties in de moderne bedrijfsorganisatie een enorme impuls gekregen. Je ziet dat er bedrijven zijn die worstelen met die geschiedenis." Zoals Fokker? "Het archief van Fokker is een voor beeld van een archief met een blijkbaar grote historische waarde voor bijvoor beeld onderzoekers. De archieven van de meeste bedrijven hebben die waarde niet en zijn voor derden dus niet in teressant. De historische waarde wordt ook niet altijd onderkend. Mijn per soonlijke mening is dat als bedrijven (historische) archieven willen afstoten zij altijd contact op moeten nemen met een rijks- of gemeentearchief. Ook het NEHA heeft zich altijd als een goede gesprekspartner voor deze problematiek betoond." Speelt uw achtergrond als DIS- specialist een rol bij uw functio neren in de vereniging? "Mijn eigen zakelijke activiteiten op het gebied van Documentaire Infor matie Systemen en Workflow Management drukken uiteraard een stempel op mijn perceptie van de NVBA - digitaal is archivaristaai, zeg ik wel eens - maar mogen daar natuur lijk niet de boventoon voeren. Zelf heb ik geen archiefopleiding genoten, ik ben wel specialist op het gebied van archief geworden door bijscholing en praktijkervaring. Ik heb zelfs een hekel aan mensen die denken alleen door hun opleiding alles van het vakgebied te weten, maar die vaak nog nooit in een archief hebben gewerkt. Ik ben meer een generalist op zoek naar ver banden en samenwerkingen. Het is dan ook vooral mijn taak de groei van de vereniging te bevorderen en de leden bijeen te houden in een club die enerzijds functioneert als een netwerk organisatie waarin iedereen bij iedereen aan kan kloppen voor advies en inlich tingen en die anderzijds zelf een plat form is dat activiteiten organiseert." Hoe bloeiend zijn die activiteiten? "Enkele jaren geleden ging het minder goed met de vereniging. Sinds een paar jaar is er weer rust en zien leden weer uit naar de halfjaarlijkse leden vergaderingen die altijd gepaard gaan met informatie-uitwisselingen. Ook de regionale activiteiten zijn goed voor de contacten onderling. Zoals gezegd is de NVBA vooral een netwerkorgani satie, met een groeiend aantal leden, waardoor de regio's alleen maar belangrijker worden." De toekomst is aan de regio? De toekomst is aan de samenwerking, sectarisme past daar niet meer in. Bundeling van krachten vermeerdert de kennis. Wat dat betreft zie ik zo'n gebundelde archiefkennis ook nog eens als een goed exportproduct. Geloof mij, met archieven is nog geld te verdienen." Voor meer informatie over de NVBA- (activiteiten) kunt u contact opnemen met de Secretaris van de NVBA, p/a mevrouw K.C. Laurijssen-van der Kolk, Groeneveld 2, 5653 PC Eindhoven, tel. 040 - 251 33 25, fax: 040- 257 30 01. NVBA In 1947 werd de Nederlandse Documentalistenkring (NDK) opgericht. De naam van deze vereniging werd in 1953 omgedoopt tot Nederlandse Vereniging van Bedrijfs archivarissen (NVBA), daarmee uiting gevend aan haar onafhankelijkheidsstreven ten opzichte van het Nederlands Instituut voor Documentatie en Registratuur (NIDER). Tevens werd daarmee de benaming van de vereniging in overeenstemming met de doelstelling gebracht, zoals een verontrust lid deze in 1949 onder de aandacht van het bestuur bracht, de behartiging van de belangen van het vak en de vakgenoten op het gebied van het bedrijfsarchiefwezen". Ten behoeve van de belangenbehartiging bestaan er verschillende commissies: Commissie Persoonlijke Belangenbehartiging (o.a. vaca turebank); PR- commissie; Commissie Opleidingen Werkgroep Ledenregistratie; Redactiecommisie t.b.v. het NVBA Nieuws in Kantoor Efficiency; Jubileumcommissie; Werkgroep Kwaliteit en Archivering 100/10 DECEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 3