tien Nederlandse ai- - Mensen Archivarissen Top Nieuws Door Dirk Kortlang 32 Wat te doen met het archief Lippmann Rosenthal? Zevende Dag van het Document, 19 en 20 mei 1998 Stichting Nederlands Archief Grafisch Ontiverpers Rijksarchiefinspectie 33 De redactie van het Archievenblad vroeg mij om een top tien van invloedrijkste archivarissen in 1997 samen te stellen voor het laatste nummer van dit jaar. Al een aantal jaren stel ik deze lijst samen voor het interne ARA-perso- neelsblad Nostrara. De methodiek is simpel, ik tel het aantal vermeldingen in de Almanak. De archivaris met de meeste vermeldingen is de winnaar van dat jaar. De lijst is wat onevenwichtig, in die zin dat iemand tal van nevenactivitei ten kan hebben die niet in de Almanak staan. De archiefin specteur van Overijssel bijvoorbeeld, wees mij al eens op zijn talrijke functies in het kerkelijk archiefveld. Toch heb ik besloten deze niet mee te nemen. Dergelijke nevenactivitei ten en bestuursfuncties zijn moeilijk te achterhalen en je moet ergens een streep trekken. Dat betreft ook het aantal buitenlandse reizen of bezoeken aan internationale archiefconferenties, wat ook een indicatie van invloed zou kunnen zijn. Immers, de betrokkene kan blijkbaar beschikken over een aanzienlijk reisbudget en ontmoet collega's van over de hele wereld. Anderzijds is mij nooit gebleken dat deze conferenties het doen en laten van het archiefwezen in Nederland wezenlijk beïnvloeden of dat de globetrotters onder de archivarissen met meer gezag kunnen spreken als ze tussen de bedrijven door ons land aandoen. Een hele sterke indicator is natuurlijk het inkomen. Daar heb ik echter, buiten de Rijksarchiefdienst, geen goed overzicht van. En over inkomsten uit nevenactiviteiten al helemaal niet! Misschien een idee voor een volgende Alma nak om bij elke naam het bruto-inkomen op te geven. Andere graadmeters in de vorm van financiële of statistische cijfers, zoals omzet, winst (oei!), budget, hoeveelheid archief, aantal bezoekers en bezoeken, vierkante meters studiezaal en depot etc. vergt te veel tijd om te achterhalen en zijn in sommige gevallen onbetrouwbaar en onvergelijkbaar. Resteert het aantal ondergeschikten of werknemers waaraan leiding wordt gegeven. Dit is aan de hand van de Almanak wel goed te achterhalen, maar steekproeven wezen uit dat sommige archiefdiensten ook de namen van vrijwilligers, stagiaires en zeer tijdelijke krachten vermelden of een medewerker, die in deeltijd verschillende functies uitoefent, meerdere keren opneemt. Al met al te onevenwichtig om als objectieve maatstaf te gebruiken. Vandaar maar weer de oude vertrouwde lijst. Top 10 1997 1. J.H.M. Wieland (Rijksarchief Flevoland) 8 2. M.R. Hermans (Gemeentearchief Zutphen) 7 A.J.M. den Teuling (Provinciale Archiefinspectie) 7 J.N.T. van Albada (Gemeentearchief Dordrecht) R.H.J. Egeter van Kuyk (Rijksvoorlichtingsdienst) F.J. Hulst (Streekarchief De Markkant) 6 6 6 4. mw. J.A.M.Y. Bos-Rops (Rijksarchief Noord-Brabant) 5 H.J. Eijssens (Gemeentearchief Den Haag) 5 mw. M.H. van de Heuvel-Habraken (Provinciale Archiefinspectie) 5 F. Keverling Buisman (Rijksarchief^Gelderland) 5 mw. W. Chr. Pieterse (Gemeentearchief Amsterdam) 5 T.N. Schelhaas (Gemeentearchief" Leiden) 5 H.J.M. Winkelman (NEHA) 5 Runners up: mw M.J.G.A. Barthels (RA Utrecht) J.F.J. van den Broek (GA Groningen), T.J. de Bruijn (GA Dordrecht), C.J. van Heel (Prov. archiefinspectie) P.J. Horsman (RAD), R.L. Koops (RA Zeeland), mw J. Leguijt (GA Utrecht), mw A.H. Netiv (GA Leiden), mw J. Steenhuis (Nederlandse Spoorwegen) Wie dus gedacht of gevreesd mocht hebben dat de moloch Rijksarchiefdienst in het Nederlandse archiefwezen de lakens uitdeelt, komt bedrogen uit. Erkende giganten als prof. dr. F.C.J. Ketelaar (ex-RAD), dr. M.W van Boven (Algemeen Rijksarchivaris) of dr. J.E.A. Boomgaard (directeur Alge meen Rjksarchief) komen in de lijst niet eens voor! Nee, het zijn de gemeentearchieven (met name Dordrecht en Leiden) die hun invloed in diverse gremia doen gelden. Extra ver melding verdient A.J.M. den Teuling die er nu al voor de zesde achtereenvolgende keer in is geslaagd de top drie te bereiken. Opvallend is verder dat dat vertegenwoordigers van kleinere archiefdiensten hoog eindigen. Trendmatig is de verbreding van de top, steeds minder zie je echte uitschieters. Een andere trend is de voorzichtige en relatieve verjonging van de toppers. De baby-boom generatie gaat het langza merhand rustiger aan doen. Tenslotte zien we een toenname van vrouwelijke archivarissen. Quizvraag: Drie van bovenstaande toppers zijn actieve beoefenaars van een sport die goed schijnt te zijn voor je netwerk en waarvan de portee is dat je zo weinig mogelijk slaat, anders heb je een grote handicap. Wie zijn het? "Joods archief gevonden in leeg Amsterdams pand' kopten vele kranten op 3 december jl. Het ging om een deel van het archief van de Duitse 'roofbank' Lippmann Rosenthal. Dit 'LiRo-archief bevat kaarten waarop staat aangegeven welke bezittingen joden in de Tweede Wereldoorlog bij deze bank hebben ingeleverd vlak voor hun deportatie naar Wester- bork. In het betreffende pand was tot 1979 een Agentschap van het ministerie van Financiën gevestigd geweest. Een gedeelte van het archief was in handen van het weekblad De Groene Amsterdammer geraakt, het andere gedeelte werd door een kraakwacht gevonden. Voorlopig blijft deze vondst bij het Joods Maatschappelijk werk. Daarna vindt overleg plaats waar deze vondst thuishoort: het RIOD of het Algemeen Rjksarchief. Sinds 1976 beschikt het ARA over een gedeelte van het ar chief van de Raad voor het Rechtsherstel en van het Neder lands Beheers Instituut (NBI). Een deel hiervan bestond uit het directie-archief van de beheerders/vereffenaars van de Liquidatie Verwaltung Sarpahtistraat (LVVS), (de LiRo was tijdens de oorlog op de Sarphatistraat gevestigd). In 1980 volgden de zogenaamde beheers- en bewindvoeringsdossiers. Het NBI benoemde bewindvoerders om onbeheerde vermogens te beheren totdat de eigenaar was teruggekeerd of was vast komen te staan dat deze was overleden. Vermo gens konden variëren van een spaarbankboekje tot hele bedrijven of huizen, boscomplexen of andere onroerende goederen. Het hoe en waarom van de activiteiten van de roofbank LiRo is niet meer uit dit archief zelf te traceren, omdat het feitelijke directie-archief al in 1944 opzettelijk is vernietigd. Het RIOD beschikt nog over enige archiefbescheiden over deze bank. Het nu gevonden kaartsysteem is een goede aanvulling op de archieven van de liquidateurs van de LiRo en van het NBI omdat het vooral persoonlijke waardeartike- len vermeldt. Vaak staat er zelfs bij aan wie deze zijn verkocht. Wederom in Congrescentrum De Reehorst in Ede, vindt deze zevende editie van de Dag van het Document plaats. De opzet wijkt nauwelijks af van die van voorgaande jaren. Dit keer is er extra aandacht voor ontwikkelingen op het gebied van document- en informatiebeheer, internet, multimedia en onderwerpen op juridisch/organisatorisch terrein. Wie aan het programma een nuttige bijdrage denkt te kunnen leveren in de vorm van een lezing of workshop is van harte uitgenodigd een korte samenvatting van de inhoud op te sturen. De uiteindelijke keuze is in handen van een congrescomité. m Reacties graag naar Projectbureau Creutzberg, postbus 41140, 9701 CC Groningen, tel. (050) 318 99 50, fax. (050) 313 25 00, e-mail projectbureau.creutsberg@WXS.nl. Het archief van filmer, fotograaf, schilder, criticus en grafisch ontwerper Jan van Keulen (1913-1994), dat momenteel nog in zijn vroegere atelier ligt, wordt binnen kort bewerkt en toegankelijk gemaakt door de Stichting Nederlands Archief Grafisch Ontwerpers (NAGO). Het archief gaat daarna naar het Nederlands Persmuseum in Amsterdam. Het NAGO werd in 1992 opgericht met het doel om de archieven van Nederlandse of in Nederland woonachtige grafische ontwerpers onder te brengen, te conserveren en te ontsluiten. Het NAGO brengt twee maal per jaar een nieuwbrief uit en heeft een eigen website onder de kolom 'te gast' van de BNO: http:/www.bno.nl. Met ingang van 1 september 1997 heeft de Rjksarchief- dienst zijn toezichthoudende taak ondergebracht in een nieuw organisatie-onderdeel: de Rjksarchiefinspectie. De inspectie krijgt daarmee een nieuw en herkenbaar gezicht binnen de Rjksarchiefdienst. De Rijksarchiefinspectie is een landelijk werkende afdeling, die rechtstreeks valt onder de algemene rijksarchivaris. De Rjksarchiefinspectie is belast met het toezicht op het archiefbeheer bij de instellingen van het rijk en bij de instellingen als bedoeld in art.4l van de Archiefwet 1995. Het toezicht heeft in de nieuwe opzet een tweeledig karak ter. Enerzijds wordt getoetst of de overheidsorganen zich aan de verplichtingen van de Archiefwet 1995 houden. Daar naast is er veel aandacht voor onderzoek op het terrein van archiefbeheer, niet exclusief gericht op individuele overheids organen. Te denken valt bijvoorbeeld aan de stand van zaken van de digitalisering, of de wijze waarop overheidsor- 100/10 DECEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 19