HMDI in Woerden. Praktijkgericht en innovatief Buren I" 1 Tenslotte 26 Door Marijke Bruggeman en Jos de Jong 27 biedt geen propedeutisch programma aan. De studenten kunnen die elders volgen. Elk propedeutisch examen van iedere universiteit in Nederland geeft toegang tot de opleiding. In hun tweede studiejaar kunnen zij het onder wijsprogramma gaan volgen, dat wordt verzorgd door de vakgroep Boek- en Informatiewetenschap. "Het onderwijs en onderzoek van de vakgroep zijn gestructureerd rond de drie kernen die tot uitdrukking komen in de leeropdrachten van de hoogleraren: Bibliotheek- en Documentaire Informatiewetenschap, Boek- en Bibliotheekgeschiedenis en Archiefwetenschap"aldus de studie gids, die is uitgegeven door de Faculteit der Letteren. In september begon Prof. dr. F.C.J. Ketelaar met zijn werk in de vakgroep, nu leerstoel-groep geheten. Vanaf het studiejaar 1996-97 heeft een tiental studenten gekozen voor de afstudeervariant "Archiefwetenschap". De opzet van het studieprogramma heeft veel overeenkomsten met die aan de Hogeschool van Amsterdam. De studenten dienen een aantal verplichte vakken te volgen, waaronder archivistische, historische vakken en vakken op het terrein van de documentaire informatiekunde. Docenten van de Archiefschool zijn gedetacheerd bij de Universiteit en verzorgen modulen op het gebied van de Archiefweten schap. Suzanne Maarschalkerweerd: Docenten van de Archiefschool verzorgen zowel het onderwijs aan de Universiteit, als aan de Hogeschool. Wij zorgen voor onderlinge uitwisseling en inzetbaarheid van docenten. De inhoud van de archieftechnische modulen komt bij beide onderwijsinstellingen zoveel mogelijk overeen". De wetenschappelijke benadering en het stimuleren van onderzoek zal vooral moeten gaan plaatsvinden in het Doctoraal Werkcollege, onder verantwoordelijkheid van de hoogleraar Archiefwetenschap en bij de keuze van het onderwerp van de scriptie. Traditioneel besteedt de Univer siteit minder aandacht en tijd aan stages. Docenten geven wel studieopdrachten, die uitgevoerd moeten worden bij archiefbeherende instellingen. Voor het archiefondenvijs vormen stages een elementair onderdeel van het leerplan. In het kader van de modides Archief bewerking wordt dit jaar nauw samengewerkt met het RIOD. aldus Suzanne Maarschalkerweerd. In de zomer en herfst van 1998 en het voorjaar van 1999 kan de laatste lichting studenten van de Haagse Archief school examens afleggen. Tot die tijd blijft de Archiefschool gebruik maken van de faciliteiten in Den Haag. In de loop van volgend jaar hoopt men op nieuwe vast en herkenbare huisvesting in de Leeuwenburg, vlakbij het Amstelstation in Amsterdam. Vanaf de zomer van 1999 komen dan de eerste afgestu deerde studenten uit Amsterdam op de arbeidmarkt. Na een opleiding van vier jaar met het diploma Archivistiek B van de Hogeschool van Amsterdam of met het diploma Archivistiek A van de Universiteit. In Woerden begon op 2 september een eerste lichting van 40 studenten aan de opleiding van de Hoge school Management Documentaire Informatievoorziening (HMDI). Waarom is deze nieuwe hogeschool nodig? Wat houdt de opleiding in? Wat wordt er van studenten en docenten verwacht? Vragen die wij voorlegden aan mw. drs. Betty Lutke Schipholt, directeur van SOD en opleidingsmanager van de HMDI. Wie werkzaam is in de documentaire informatievoorziening wordt vandaag de dag geconfronteerd met veel nieuwe ontwikkelingen. Vooral op het terrein van de informatie technologie gaan de veranderingen heel snel. Zo wordt er in toenemende mate digitaal gearchiveerd. Dit heeft als voordeel dat iedere gebruiker tegelijkertijd kan beschikken over dezelfde informatie. Het gebruik van internet en intranet zal een hoge vlucht nemen. Daarnaast bestaat het bekende probleem van het leesbaar houden van oude digitale informatiedragers. Ook stellen mensen hogere eisen aan de HMDI De Bleek 1 Postbus 544 3440 AM WOERDEN 41 M 'S mevrouw drs. Betty W. Lutke Schipholt opleidingsmanager Telefoon: 0348-429913 Fax: 0348 - 429910 Opleidingsmanager Betty Lutke Schipholt: kweken van goede groepssfeer maakt toekomstig netiverken gemakkelijker kwaliteit van de informatie die ze verstrekt krijgen. Uit grote hoeveelheden gegevens moet de "informatiemakelaar" efficiënt de juiste informatie halen en die presenteren op een manier waarmee de klant aan het werk kan. Het is dan ook van het grootste belang goede ontsluitingsmethoden te ontwikkelen. Nieuwe regels, nieuwe studie Door toenemende decentralisatie en het feit dat steeds meer informatie via e-mail wordt uitgewisseld, voldoen bestaande procedures en regelingen met betrekking tot de poststromen niet meer. De informatiemanager zal nieuwe moeten ontwikkelen, ervoor moeten zorgen dat ze binnen de organisatie worden geaccepteerd en dat medewerkers zich eraan houden. Er bestond dan ook behoefte om naast SOD I en II een opleiding op h.b.o.-niveau te starten. Afgestudeerden van deze school zouden de uitdagingen op het gebied van de documentaire informatievoorziening moeten aankunnen. Opleiding in deeltijd De afgelopen jaren is er hard gewerkt om de opleiding gestalte te geven en te voldoen aan de formele door het ministerie van OC&W gestelde criteria. Dit gebeurde in overleg met de inspectie van het hoger onderwijs. Na een positief advies van de Onderwijsraad kreeg de school een h.b.o.-erkenning en kon hij van start gaan, ondergebracht in een afzonderlijke stichting. De opleiding is in deeltijd en duurt vier jaar. Op 2 september zijn twee groepen van zo'n twintig studenten begonnen. Zij volgen eenmaal per twee weken een dag colleges en worden geacht per week ca. 20 uur aan hun studie te besteden. Het jaar is verdeeld in trimesters. In de propedeutische fase bestaat elk trimester uit twee modulen. Hoofdgebieden en aandachtsvelden De nieuwe opleiding wil informatiemanagers toerusten voor de zes hoofdgebieden van hun beroepsuitoefening. Zij moeten in staat zijn leiding te geven aan een afdeling. Daarnaast is het onderhouden van interne en externe contacten van belang om de informatiebehoeften te on derzoeken, te analyseren en te structureren. Een belangrijke taak is het opslaan c.q. digitaliseren van documentaire gegevens. Tenslotte moeten afgestudeerden in staat zijn te 100/10 DECEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 16