De Hogeschool heeft ons overtuigd van het nut van blokboeken en onze docenten hebben het met enthousiasme omarmd 25 een geslaagde mix. Tijdens de twee dagen hadden alle presentaties een voortdurende aanloop van gëinteresseerden. De sfeer was goed over de twee dagen. Deze studiedagen worden door veel collega's gebruikt om oude contacten weer op te halen en nieuwe te maken. Dit moet gelukt zijn want op vrijdagmiddag kon men maar met moeite een eind maken aan de geanimeerde gesprekken om de Reehorst te verlaten. Ik wil iedereen die een bijdrage heeft geleverd aan het slagen van de studiedagen bedanken: de sprekers en workshophou ders voor hun inspiraties, de voorzitters van de sessies voor hun discipline, de deelnemers voor hun aanwezigheid en goede bijdragen aan discussies, de Morrenstichting voor de borrel op de donderdag, de bedrijven voor hun presentaties, het personeel van de Reehorst voor de goede zorgen en de leden van de commissie permanente educatie van de KVAN voor hun onvermoeibare inzet. Josje Valenbreder op een archivistisch terrein. Daarnaast kunnen alle studenten van de opleiding IDM een of meer modulen van de leerroute archivistiek als keuzevak kiezen. Suzanne Maarschalkerweerd-Dechamps is coördinator aan Archiefschool voor het archiefonderwijs. "Het onderwijs aan de archiefschool-oude-stijl, is al sinds het studiejaar 1991-92 georganiseerd in modulen. Die modulen kunnen nu mooi in het programma van de Hogeschool worden ingeschoven. Het leerprogram ma van de Archiefschool wonlt nu uitgesmeerd over vier studiejaren. Onze docenten werken het programma af, zoals dat de afgelopen jaren vorm heeft gekregen. Het eerste jaar is een algemeen oriëntatiejaar en de Archief school is alleen zijdelings betrokken bij introductiemodulen. Studenten worden in dat jaar wel naar buiten gestuurd. Een aantal archiefdiensten heeft al kennis gemaakt met de snuffelstage In een korte periode van maximaal veertien dagen maken de studenten dan kennis met verschillende werkplekken: bibliotheken, archieven en informatiediensten. Suzanne Maarschalkerweerd: "het eerste jaar mag niet onder schat worden. Wij moeten studenten motiveren om te kiezen voor de leerroute archivistiek. Kennismaking met het openhaar archiefwezen is heel belangrijk. De meeste studenten hebben nog nooit een voet over de drempel gezet bij een archiefdienst. Afgelopen maand september is het tweede studiejaar van starr gegaan met de introductiemodule "Archivistiek, uit gangspunten Een groep van 33 studenten heeft gekozen voor de om te starten met de leerroute archivistiek. In de modulen "Archiefvorming 1 en 2" vervullen studenten korte studieopdrachten bij dynamische archieven bij bedrij ven en instellingen. In deze modulen wordt de leerstof aangeboden, die de Archiefschool vroeger organiseerde rondom de "registratuurstage". De modules "archiefbewer king" geven onderricht in het ontsluiten, beschrijven en ontsluiten van archieven. Een onderdeel daarvan is het maken van archiefinventarissen. Hoe kunnen studenten leren beschrijven en inventariseren als er geen archief bij de hand is? Suzanne Maarschalkerweerd: "In goede samenwerking tussen het Haags Gemeentearchief, het Amsterdams Gemeentearc hief, en het Algemeen Rijksarchief zijn een aantal archieven ter beschikking gesteld, die in workshops onder leiding van onze docenten ivorden beschreven en geordend. Ik zou erg blij zijn als er uit de regio Amsterdam voor de komende studiejaren ook een aantal kleine archieven ter beschikking ivorden gesteld voor ons onderwijs. Wij zorgen ervoor dat onze studenten een archiefbewerkingsplan kunnen maken en getraind zijn in het daadwerkelijk ontsluiten van archieven, voordat zij aan hun stage beginnen. Een nieuw fenomeen is het begrip "blokboeken", dat de docenten van de Archiefschool hebben overgenomen van de Hogeschool van Amsterdam. Suzanne Maarschalkerweerd: "lang heeft de Archiefschool rondgelopen met het idee om een nieuw handboek te maken of om een Engelstalig leerboek in gebruik te nemen. De Hogeschool heeft ons overtuigd van het nut van blokboeken en onze docenten hebben het met enthousiasme omarmd. Een blokboek bevat de leerstof, die de docent in een module aanbiedt. Het bestaat uit teksten van de docenten zelf, artikelen uit de vaktijdschriften, onderdelen uit buiten landse leerboeken en studieopdrachten. De inhoud van de blokboeken kan snel worden aangepast aan nieuwe inzichten en ontwikkelingen in tegenstelling tot leer- en handboeken. "Archiefdiensten, die willen iveten welke kennis aankomende sta giaires hebben opgedaan, zouden vooral eens een aantal blokboeken moeten doorkijken. De blokboeken zijn de nieuwe ruggengraat voor ons archiefonderwijs. Daarin zijn leerdoelen, inhoud, leermiddelen, werkvormen en de toetsing van de leerstof gedefinieerd, ledereen is bij mij welkom om er kennis van te nemen. Bel eens of schrijf een briefje naar de Archiefschool" De participerende stage In september begon het derde studiejaar met een "participe rende stage". Studenten zijn dan fulltime voor een halfjaar werkzaam bij een bedrijf, dienst of instelling. Participerend wil zeggen dat de studenten moeten kunnen deelnemen aan alle activiteiten binnen een organisatie. In deze periode werken de studenten aan een concrete opdracht, die door de organisatie, die de stageplaats aanbiedt, moet zijn geformu leerd. Suzanne Maarschalkerweerd: "Onze studenten zoeken stageplaatsen bij het openbaar archiefwezen. Zij hebben echter een ruime keuze uit een aanbod van bedrijven en instellingen, die al jaren gewend zijn om op deze manier bij cle IDM stagiaires te werven. Archiefdiensten moeten leren om aan trekkelijke opdrachten te formuleren, want daaruit kiezen de studenten. Daarnaast moeten zij leren concurreren met bedrijven, informatie- en documentatiediensten. Studenten verwachten ook een onkostenvergoeding. Die stageopdrachten kunnen betrekking hebben op inventarisatie van archieven,het schrijven van een acquisitieplan, maar ook op het maken van tentoonstellingen of het schrijven van bezoekersgidsen. De tweede helft van het derde studiejaar en het vierde studiejaar wordt vrijwel geheel besteed aan het volgen van de aanvullende modules archivistiek en geschiedenis en het schrijven van een scriptie. Boek- en informatiewetenschap: Archiefwetenschap en Archivistiek A. Eind 1994 is de Archiefschool ook een samenwerkings overeenkomst aangegaan met de Universiteit van Amster dam. Binnen de opleiding Boek- en Informatiewetenschap aan de Faculteit der Letteren is een postpropedeutische afstudeerrichting van drie jaar in de Archiefwetenschap ingericht. De opleiding Boek- en Informatiewetenschap 100/10 DECEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 15