Ter inzage legging Folder "Archieven in Groningen" Almanak van het Nederlands Archiefwezen 1998 fax: e-mail: 070-3315436 070-3315555 Publicatie en tentoonstelling ECPA 070-3315436 070-3315448 070-3315563 070-3315538 Bundel Steekproeven als selectiemiddel nog beperkt verkrijgbaar Algemene publieksfolder Klant in Beeld In het kader van de archiefwettelijke procedure tot vaststel ling van selectielijsten (art.4, lid 2 van het Archiefbesluit 1995) ligt de concept-selectielijst betreffende de algemene wetenschappelijke beleidsvoorbereiding, opgemaakt ten behoeve van de selectie van de archiefbescheiden berustende bij het Centraal Planbureau, het Sociaal en Cultureel Planbureau, het Begeleidingscollege van het Sociaal en Cultureel Planbureau, alsmede bij de Wetenschappelijke Raad van het Regeringsbeleid vanaf 1 december 1997 voor een periode van acht weken, tezamen met het bijbehorende rapport van het institutioneel onderzoek en het verslag van het driehoeksoverleg, ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorgdragers, het Ministerie van OC&W en van de rijksarchieven in de provincie, alsmede bij de registratie-balie van het Algemeen Rijksarchief. (voor meer informatie tel. 070-3315409) Algemeen Rijksarchief, Prins Willem-Alexanderhof 20, 2595 BE Den Haag, tel 070-3315400 Zaterdag 22 november werd tijdens de dag der Groninger Geschiedenis te Visvliet de nieuwe uitgave van de pro vinciale folder Archieven in Groningen aangeboden aan de voorzitter van de vereniging Stad en Lande, dr P. Brood, en de burgemeester van Zuidhorn, mr L. Klaasen. Voornoemde folder werd goed ontvangen en de vormgeving als stijlvol geprezen. geweten gewist' in het gebouw van de Koninklijke Neder landse Academie van Wetenschappen (KNAW), Kloveniers burgwal 29 te Amsterdam. Het boekje dat ter gelegenheid van deze tentoonstelling werd uitgegeven heeft als titel 'Weten geweten gewist- Bedreigde wetenschappelijke collecties in archieven en bibliotheken Te bestellen bij het secretariaat. Tot eind januari kunt u op afspraak de tentoonstelling bezichtigen. Secretariaat: postbus 19121, 1000 GC Amste rdam, tel. (020) 551 08 39, e-mail ECPA@bureau.knaw.nl. In het voorgaande nummer van het Archievenblad werd reeds aangegeven dat de mutatieformulieren voor de nieuwe editie van de Almanak van bet Nederlands Archiefwezen onderweg waren. In verband met de snelle verwerking van de gegevens worden alle aangeschreven diensten en instellingen vriendelijk verzocht hun mutatieformulieren met eventuele op- en aanmerkingen vóór 30 december a.s. te retourneren aan het bureau van de KV AN, pstbus 11645, 2502 AP Den Haag. Mutaties in de gegevens zoals die zijn opgenomen in de meest recente uitgave van de Almanak kunt u te allen tijde doorgeven aan het Bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. Van deze wijzigingen wordt mededeling gedaan in het middenkatern van het Archievenblad (met uitzondering van personeelsmutaties). Exemplaren van At Almanak 1997 zijn te bestellen bij het verenigingsbureau De bedoeling van deze provinciale uitgave, die eerdere versies van 1990 en 1993 vervangt, is het aan een breed publiek bekend maken van de bewaarplaatsen waar openbare archieven zijn in te zien. Dit zijn de "Groninger Archieven" in de stad Groningen, 24 gemeenten, drie waterschappen en een tiental musea en organisaties. Naast een adressenlijst worden in de folder een aantal vragen behandeld. Zo wordt ingegaan op-wat er in archieven gevonden kan worden, op welke wijze het archiefmateriaal kan worden ingezien en hoe de werkwijze bij de archiefdiensten is. 2.1 Rijksarchiefdienst Centrale Directie DeRijksarchiefinspectie Prins Willem Alexanderhof 20 Postbus 90520 2509 LM Den Haag algemeen nummer: rai@euronet.nl Exemplaren van de folder Archieven in Groningen kunnen gratis worden opgevraagd bij de provinciale archiefinspectie van Groningen, bereikbaar onder tel. nr 050-3164255 Om aandacht te vragen voor het verval van bibliotheek- en archiefcollecties, richtte in 1994 een groep archivarissen, bi bliothecarissen en wetenschappers de European Commission on Preservation and Acces (ECPA) op. Op dit moment is deze problematiek belicht in een tentoonstelling 'Weten mw P.T.M. van Hezik dr L. Hovy prof. dr F.C.J. Ketelaar R. Kramer P.C. Smis 070-3315448 (alleen do. en vr.) Voor meer informatie wordt verwezen naar de eveneens in dit groene katern van de Koninklijke Vereniging van Archi varissen in Nederland opgenomen mededeling betreffende de Rijksarchiefinspectie. 2.10 Rijksarchief in Utrecht Vanaf 8 december jl. is het Rijksarchief in Utrecht bereikbaar onder telefoonnummer 030 286 66 11 en faxnummer 030 286 66 00. Dit zijn dezelfde nummers als van het Gemeentearchief Utrecht. 5.8.11 Gemeentearchief Schiedam Met ingang van heden heeft het gemeentearchief Schiedam een nieuw adres: Stadserf 1 te Schiedam, 010-2465757, fax 010-2465777, e-mail: archief@schiedam.nl, Postbus 444, 3100 AK Schiedam 5.10.8 Gemeentearchief Tilburg Het hoofd van het gemeentearchief Tilburg, drs. G. Steijns, legt vanaf 1 januari 1998 zijn functie neer. Het plaatsver vangend hoofd drs. W. Reijnders zal hem vervangen. De heer Steijns blijft binnen het gemeentearchief werkzaam als historicus. 10.39 Nederlandse Kastelenstichting In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd heeft de heer H. Mijsberg op 18 november jl. zijn functie van directeur van de Nederlandse Kastelenstichting neergelegd. In afwachting van de aanstelling van een nieuwe directeur neemt de secretaris van de stichting, mr. G.W. van Herwaarden, het directeurschap waar. Van de onlangs als uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland verschenen bundel Steek proeven uit massale archiefbstanden ter wille van het historisch belang onder redactie van prof. dr. Paul M.M. Klep - waaraan op 10 april jl. een studiemiddag werd gewijd - is nog een beperkt aantal exemplaren voorradig. De bundel wil een bijdrage leveren aan het historisch-wetenschappelijke, archivistische en maatschappelijke debat over de bewaring en selectie van overheidsarchieven. In de uitgave zijn acht artikelen van uiteenlopende auteurs opgenomen. De bundel heeft een omvang van 142 bladzijden. De prijs bedraagt 22,50 (incl. verzend- en verpakkingskosten). Afgehaald bij het Algemeen Rijksarchief in Den Haag kost de bundel 15,-. U kunt de bundel - bij voorkeur schrif telijk - bestellen bij het Bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. Bij het Bureau van de Koninklijke Vereniging van Archi varissen in Nederland zijn nog exemplaren te bestellen van de op initiatief van het Topoverleg tot stand gekomen folder Op reis door de tijd. Wegwijs in het archief. De folder is bedoeld om een breed publiek bekend te maken met de openbaarheid van archieven en de mogelijkheden tot het zelf verrichten van archiefonderzoek. Eventueel kan de aandacht op de eigen dienst worden gevestigd door het aan brengen van een adresstempel of sticker op de achterzijde van de folder. De folders zijn gebundeld per 125 exemplaren. Over de afname van een of meer pakjes folders kunt u contact opnemen met het verenigingsbureau: tel. 070-3478656, fax 070-3825790. Studiedagen KV AN 1997 groot succes!! Op 20 en 21 november 1997 zijn de studiedagen van de Koninklijke VAN gehouden in congrescentrum De Reehorst te Ede. Als u er niet bij was dan heeft u wat gemist. Dat de studiedagen voor het eerst sinds lange tijd met in Den Haag werden gehouden bleek geen enkel probleem. Want na een moeizame start op de donderdagochtend (ijzel op de rails, weet u nog) was het aantal deelnemers op de donderdag 225 en op de vrijdag 210 personen. Onder de gasten waren ook vertegenwoordigers van verenigingen van archivarissen in binnen- en buitenland. Ook het Indisch dinerbuffet op de donderdag was goed bezocht. Met 125 personen gingen we aan tafel. Het thema van de studiedagen was 'Klant in beeld': wie is de klant, en waar, hoe, wanneer en zelfs waarom krijgt de klant zijn informatie. De drie plenaire lezingen (aan het begin van de beide dagen en slotlezing) bleken een groot effect te hebben op de luisteraars. Sommigen kwamen er volledig van slag vandaan. Vooral de openingslezing van de heer Mulder heeft veel mensen aan het denken gezet. Maar ook voor de andere sprekers in de paralelle sessies en de workshophouders was er veel waardering. Lezingen waren goed voorbereid en er ontstonden leuke discussies. Van de workshops werden vooral de Internet-workshops en de Inrichting van de studiezaal goed bezocht. Een groot verschil met de studiedagen van twee jaar geleden was het veelvuldig gebruik van Internet. Zowel in de work shops als bij de lezingen en bedrijvenpresentaties werd er heel wat gesurfd. Voor sommigen is Internet een bekend middel tot informatie, voor anderen nog een onbekend fenomeen. Tijdens de slotlezing van de heer Boonzaajer Flees (Vóór u staat een leek!) bleek dat hij zijn roeping als confercier is misgelopen. Niemand kan nu nog bij het bergen van blauwe doorslagen om Oom Piet uit Eindhoven heen. Bij de bedrijvenpresentaties stonden de 'oude' bekende bedrijven naast de nieuwkomers in archievenland. Dat was

Archievenblad | 1997 | | pagina 14