School naken in Amsterdam B|j Archiefnieuws S Door Jos de Jong 24 Taken Rijksarchiefinspectie 070-3315436 070-3315555 070-3315436 070-3315448 070-3315563 070-3315538 Voortgang Federatie In september begon de laatste lichting studenten aan de Archiefschool in Den Haag. Juist voor het jaar 2000 komt een einde aan een kleine traditie van dertig jaar opleiden tot archivaris. Herinneringen blijven. Aan het stagejaar op een rijks- of gemeentearchief, aan de werkweken in de bossen van Woudschoten, aan het regelmatige gezwoeg op de teksten voor paleografie, aan het archief dat beschreven moest worden, aan Muller, Feith en Fruin en aan het toppunt van het vak: de klassieke inventaris. R ivpti- Vanaf 1996 is een aanvang gemaakt met de nieuwe acade mische opleiding in de Archiefwetenschap aan de Univer siteit van Amsterdam en er is een beroepsopleiding in de archivistiek aan de Hogeschool van Amsterdam. In 1999 komen de eerste studenten van de nieuwe opleidingen op de arbeidsmarkt. Wat doen ze daar in Amsterdam? Verdwijnt de glans van ons vak? Leren ze daar wel inventariseren? Moeten wij onze nieuwe mensen straks zelf gaan opleiden? Hebben die lui ooit een archief van binnen gezien? Wordt de kwaliteit nog bewaakt als er geen staatsexamens meer zijn? Nieuwe woorden: modulen, leerroutes, blokboeken, snuf felstages, participerende stages. Gaat het niet te hard? Archiefwetenschap? Tijd voor een blik op de nieuwe opleidingen in Amsterdam. Leerroute IDM: diploma archivistiek B In september 1996 zijn de eerste studenten aan de Hoger- school van Amsterdam begonnen aan de leerroute in de archivistiek, die wordt verzorgd door de opleiding IDM. Die afkorting staat voor InformatieDienstverlening en -Manage ment. 'Informatie staat centraal en niet meer de informatie drager en de omgeving waar men een functie gaat uitoefe nen' aldus het 'beroepsopleidingsprofiel' van de nieuwe opleiding. Bibliothecarissen, die door zo'n boekje bladeren zullen weinig herkennen van hun oude opleiding. Voor archivarissen zal het niet anders zijn. De informatietechno logie heeft gezorgd voor fundamentele wijzigingen in de manier, waarop de oude beroepen worden uitgeoefend. Wie in zijn zaterdagkrant kijkt bij de personeelsadvertenties ziet de verschillen: informatiespecialist, informatiekundige, documentalist, informatie-analist, information manager zijn gevraagd. Wie op zijn werk rondkijkt ziet dat de klassieke functies als in-ventariseren, dossiervormen, bibliotheek beheer en beschikbaarstellen van informatie afbrokkelen. De Hogeschool probeert aan te sluiten bij die stormachtige ontwikkelingen door het verzorgen van een brede opleiding, die afgestudeerde studenten geschikt maakt om direct inzetbaar te zijn voor functies, die informatievoorziening als primair produkt hebben. Op het eerste gezicht lijkt de archivaris in die algemene poel van informatie weg te zakken. De leerroute archivistiek houdt ons op het droge. Eind 1994 hebben de Archiefschool en de Hogeschool van Amsterdam een samenwerkingsovereenkomst gesloten om gemeenschap pelijk vorm te geven aan de leerroute archivistiek binnen de opleiding IDM. Eind 1995 is het "Tijdelijk besluit oplei dingen en diploma's archivistiek in werking getreden. Het besluit is vier jaar van kracht en geldt tot en met het studie jaar 2003-2004. Op basis van dit besluit kan de Minister van OC&W opleidingen aanwijzen voor de verkrijging van het diploma archivistiek B. Dat gebeurt op basis van een onderwijsinhoudelijk oordeel en met behulp van ingewonnen adviezen. Er moeten voldoende archieftechnische vakken worden aangeboden door deskundige docenten. Op verzoek van het College van Bestuur van het Hogeschool Amsterdam heeft de staatssecretaris van OC&W in april 1996 de opleiding IDM aangewezen voor het geven van een opleiding in de archivistiek B. Onderwijs in modulen De leerroute leidt de studenten in vier jaar op naar het diploma archivistiek B. Het hele onderwijs is verdeeld in blokken, 'modulen' in moderne onderwijstaal. Elk studiejaar is verdeeld in vier perioden, die worden afgesloten door tentamens. Binnen zo'n studieperiode moeten nauw omschreven blokken met onderwijsstof zijn aan-geboden, waarvoor een bepaalde studiebelasting is berekend. Als de leerstof door studenten is verwerkt worden een bepaald aantal studiepunten toegekend. Alle studenten van de opleiding IDM moeten een aantal verplichte vakken volgen, die worden verzorgd door docenten van de Hogeschool. Docenten van de Archiefschool zijn aan de Hogeschool gedetacheerd voor het verzorgen van de modulen, die betrekking hebben op het onderwijs in de archivistiek en vakken als document-analyse en archiefmanagement. Studenten, die in het bezit willen komen van het diploma Archivistiek B moeten alle blokken hebben gevolgd, een stage hebben gelopen en een afstudeerscriptie hebben geschreven, in de vorm van een inventaris of een onderzoek In het gekleurde katern van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland worden berichten opgenomen die de vereniging onder de aandacht van leden en vakgenoten wil brengen. Berichten voor dit katern kunt u zenden naar het bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. Kopij die vóór de 5e van de maand wordt ingeleverd zal in de regel aan het eind van de betreffende maand te verschijnen nummer van het Archievenblad kunnen worden opgenomen (met uitzondering van de maanden juli-augustus). De Rijksarchiefdienst heeft per 1 september 1997 zijn toe zichthoudende taak ondergebracht in een nieuw organisatie onderdeel: de Rijksarchiefinspectie. De inspectie krijgt daarmee een nieuw en herkenbaar gezicht binnen de Rijks archiefdienst. Over enige tijd zal een folder verschijnen waarin taken en werkwijze van dit onderdeel nader worden toegelicht. Hierbij wordt reeds gewezen op enkele belang rijke punten. De Rijksarchiefinspectie is een landelijk werkende afde ling, die rechtstreeks valt onder de algemene rijksarchivaris. Deze afdeling is belast met het toezicht op het archiefbeheer bij de instellingen van het rijk en bij de instellingen als be doeld in art. 41 van de Archiefwet'1995. Dit toezicht heeft in de nieuwe opzet een tweeledig karakter. Enerzijds zal worden getoetst of overheidsorganen zich aan de verplichtingen van de Archiefwet 1995 houden. Daar naast is er veel aandacht voor onderzoek op het terrein van archiefbeheer, niet exclusief gericht op individuele overheids organen. Te denken valt daarbij aan de stand van zaken met betrekking tot de digitalisering of de wijze waarop over heidsorganen bij re-organisaties voorzieningen treffen voor het archiefbeheer. De inspectie richt zich daarbij vooral op het 'monitoren' van de ontwikkelingen. Door onderzoek naar en rapportage over ontwikkelingen hoopt de Rijksar chiefinspectie tijdig aan te kunnen geven waar beleids maatregelen bij zorgdragers en/of wetgever gewenst zijn. Een en ander vindt ondermeer zijn neerslag in een jaarlijks verslag aan de Tweede Kamer, rapportage en aanwijzingen aan betrokken overheidsorganen en advisering aan de minister. Overigens verandert er voor overheidsinstellingen weinig in de contacten en het relatiebeheer met de Rijksarchiefdienst. Voor advisering, het maken van afspraken over bewerking en overbrenging van archieven alsmede (betaalde) dienstver lening, kan als voorheen, een beroep worden gedaan op het Algemeen Rijks-archief (en dan met name de afdeling Bronverwerving en Toezicht/PIVOT) en de rijksarchieven in de provincie. Ook hier kunt u terecht als het gaat om de ontwikkeling en vaststelling van selectielijsten en het aan vragen van machtigingen voor vervanging en vervreemding. Voor vragen of opmerkingen kunt u zich wenden tot de Rijksarchiefinspectie: Rijksarchiefinspectie Prins Willem Alexanderhof 20 Postbus 90520 2509 LM Den Haag algemeen nummer: fax: e-mail: mw P.T.M. van Hezik dr L. Hovy prof. dr F.C.J. Ketelaar R. Kramer P.C. Smis rai@euronet.nl 070-3315448 (alleen do. en vr.) Voor meer informatie wordt verwezen naar de eveneens in het groene katern van de Koninklijke Vereniging van Archi varissen in Nederland opgenomen mededeling betreffende de Rijksarchiefinspectie. Op 3 december jl. vond op uitnodiging van de KV AN en het ministerie van OC&W in Den Haag een bijeenkomst plaats waarin de 'federatiegedachte' verder werd uitgediept. De aanwezige vertegenwoordigers van de KVAN, de NvBA, de vereniging SOD, het LOPAI, CANNet en de Stichting Afchiefschool tekenden een intentieverklaring om te komen tot samenwerking in de vorm van een federatie. De KALO was verhinderd maar zal op zijn eigen vergadering van 17 december de intentieverklaring bespreken. Wij gaan er van uit dat ook de KALO hier positief tegenover staat. In het januarinummer van het Archievenblad leest u meer over deze bijeenkomst en de inhoud van deze intentieverkla ring.

Archievenblad | 1997 | | pagina 13