Archiveren 1 Restauratie-Atelier Helmond B.V. Archief school oude stijl Buren- 3 Door Jo an van Albada I met stuurbekrachtiging y<, Het behalen van het radicaal Archivistiek A of B, Hoger of Middelbaar Archiefambtenaar, of Archief ambtenaar der Eerste of Tweede Klasse heeft iets van het verkrijgen van een sacrament. Je raakt het nooit meer kwijt voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Vrijblijvende offertes Vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenwea 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55 39 90 Fax: 0492 - 55 24 42 18 19 positief, al blijkt wel dat het publiek snel verwend is. Als de snelheid van het systeem ook maar even iets te wensen overlaat of als er andere pro blemen zijn, om welke reden dan ook, wordt dat onmiddellijk opgemerkt. Wij horen dat graag, omdat we elke klacht of suggestie opvatten als een gratis advies. Iedereen die ons een reactie stuurt, krijgt per omgaande antwoord. Sommige vragen kunnen wij echter niet beantwoorden, zoals die van een mevrouw uit Alkmaar: 'Waarom doen niet alle archieven van Nederland hieraan mee?'. Het internet-adres van de Digitale Stamboom is www.archief.delft.nl In een goed archief vindt u probleemloos wat u zoekt. Stop daarom uw zoektocht en neem contact op met Lundiflex. Alle statische en verrijd bare Stamag stellingen van Lundiflex functioneren perfect en zijn ijzersierk, terwijl met het QHË| ||||j ruimtebesparendc L# Full Space-systeem i|H p mjL uw archief ook nog I ||y f 1 7^ cc lis op rolletjes |J|R bekrachtiging zor- W j gen de vakmensen 1 11 li van Lundiflex. Zij staan garant voor maatwerk indclingsvoorstellcn en een solide montage van de stellingen. Bel voor meer informatie: 0315-244141. L U N D 11/f ex Archief- en Stellingsystemen B.V. Gcsinkkampstraal 2 Postbus 101 7050 AC Varsscveld tel.0315 - 24 41 41 fax.0315 - 24 40 22 De b a a voor ruimtelijke ordening. Bespiegelingen hij de opening van het laatste schooljaar en over ontwikkelingen in het archiefwezen Een bijzondere dag, die 27ste augustus 1997. We vierden de binnenkomst van de laatste klassen bij de Archiefschool oude stijl. Daarmee brak het laatste jaar aan van een opleidingssysteem dat enigszins vergelijkbaar is met het gildewezen met leerlingen, gezellen en meesters. Een systeem waarin de meesters beslissen over de toelating en de examinering van de leerlingen en waarin meestal de gezellen de opleiding verzorgen. Niet alleen zorgde het voor een zeker "esprit de corps", ook wel "wij-gevoel" genoemd, maar ook voor een nestgeur die weieens letterlijk adembene mend overkomt. Zeker in een klimaat waarin -uitzonderin gen daargelaten- leerlingen hun plaats dienden te kennen. Waarin honkvastheid eerder als een positieve dan een nega tieve kwaliteit wordt gewaardeerd. Chargerend kan ik zeggen dat in het oude systeem de afgestudeerde leerling de zwakste partij is en zich geheel moet voegen naar het archief dat hem of haar goedgunstig een werkplaats biedt. In het nieuwe opleidingssysteem is zij of hij eerder de sterkste partij die kan kiezen welke instelling voordeel mag putten uit zijn of haar aanwezigheid. Waarin het archiefwezen moet concurreren met bibliotheken, documentatie instellingen, werkgeversverenigingen, bedrijfsleven, etc. om de gunst der leerlingen en dat zal niet meevallen. Toch bekruipt mij een zekere nostalgie. Er komt een einde aan een school met een grote traditie, die vele jaargroepen heeft opgeleid met daarin goede en fijne collega's. Ik hoop dat de nieuwe opleiding erin zal slagen iets van dat esprit de corps", te handhaven. Het behalen van het radicaal 100/10 DECEMBER 1997 Archivistiek A of B, Hoger of Middelbaar Archiefambtenaar, of Archiefambtenaar der Eerste of Tweede Klasse heeft iets van het verkrijgen van een sacrament. Je raakt het nooit meer kwijt. Eerste stappen in archiefwezen Ikzelf trad het archiefwezen bij toeval binnen. Begonnen in Delft in 1963, vertrok ik de ochtend na het eerstejaarsbal - aan de leuke dingen moet je meedoen- naar Groningen. Geschiedenis; in 1970 haalde ik m'n doctoraal. Ik studeerde af bij prof. Baudet, curator bij de Archiefschool, die het archiefwezen wel wat voor mij vond. Ik minder. Na drie scripties met onderzoek in het Rijksarchief in Groningen en in het Algemeen Rijksarchief, had ik nu niet direct een warm gevoel aan het archiefwezen overgehouden. Toch vond de toenmalige algemeen rijksarchivaris mij wel geschikt. Ik kreeg een stageplaats en een aanstelling in ambtelijke dienst daarna. Niet slecht. De rijksarchivaris in Groningen werd mijn mentor en baas, maar dr. Formsma, de oud-rijksarchivaris, was mijn werkelijke opleider. Een warm gevoel begon te ontstaan. In het gebouw van het Rijksarchief woonde het Gemeentearchief in. Die relaties waren niet zo warm, integendeel. Het is nu bijna onvoorstelbaar dat ik in 1972, in opdracht van een ziedende rijksarchivaris, een medewerker van het gemeentearchief de hamer uit de hand moest rukken toen hij op het punt stond een spijker in een rijksmuur te slaan. Met gemeentelijk vervolg Als gemeentearchivaris van Tilburg heb ik een prima tijd gehad, met een goede opleider, namelijk burgemeester Cees Becht, bijgenaamd Cees de Sloper. Terugkijkend valt mij op hoe mensen als Formsma en Becht, met weinig omhaal van woorden, meesters waren in het trainen van een leerling, later gezel. Tegenwoordig heet dat coaching, wat onderdeel

Archievenblad | 1997 | | pagina 10