Een verfrissende kjjk werkplekinrichting op R D E X K A Nooit weerom Alleen al de aan het elektriciteitsbedrijf uitstaande schuld overtreft in ieder federaal archief ruimschoots het jaarbudget Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 41 75 54 Telefax 0348 Meer doen met minder ruimte Hoe efficiënt is de opslag van uw dossiers, ordners en kan toorbenodigdheden? Bent u klaar voor de toekomst ais het gaat om optimale benut ting van kostbare vierkante meters en productiviteit van uw medewerkers? Bekijk deze zaken eens door de bril van Kardex en ontdek dat u wellicht op minder vierkante meters meer én efficiënter op kunt slaan. Onze kracht Is het leveren van uitgekiende, uiterst gebruikersvriendelijke opslagsystemen. De Lektriever: een opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Opslag vindt verticaal plaats. De elek tronische besturing, al dan niet aangesloten op een com puternetwerk, brengt het gevraagde binnen enkele seconden op werkhoogte. Frontale en laterale hang- en sta-mappen, ordners, tapes, enz., voor ieder op te bergen product heeft Kardex het juiste interieur. De Lektriever is uiterst bedrijfszeker en gebruikersvriendelijk. Uit ergono misch én economisch oogpunt een hoogstandje! Verrijdbare stellin gen: een ingenieus opbergsysteem op maat met verrijdbare kasten. Het voordeel schuilt in het aantal loopgangen. kaartbestanden Bij vaste stellingen heeft ieder rek een loopruimte, of deze wordt gebruikt of niet. Met Kardex verrijdbare archiefstel lingen heeft u steeds maar één loopgang, meer heeft u niet nodig. Uw winst: vele vierkante meters! Ruimtewinner: een standaard verrijdbare stellin- genkast. Toepasbaar in elke kantoorruimte. In vergelijking met een traditionele kasten- opstelling heeft u met de Ruimtewinner slechts 50% van de oppervlakte nodig voor dezelfde opslagcapaci teit. Kan op iedere vloer geplaatst worden. Times IVro: Een kast die zowel aan de voor- als achterzijde bruikbaar is. Dit levert al snel een ruimtebe sparing op van meer dan 50%. Plaatsing door de muur, tegen de muur, als schei dingswand, alles is mogelijk. Times Two geeft uw kantoor een ordelijk en efficiënt aanzicht. Vele bedrijven en organisaties gingen u al voor. Zij kozen voor ruimtebesparing en tijdwinst, dus voor Kardex-syste- men. Stuk voor stuk kwali teitsproducten van een professionele organisatie. Wilt u exact weten wat de voordelen voor u zijn, bel dan 0348 - 41 75 54. Wij informeren u graag. Door Jaap Kloosterman 13 A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG 41 43 91 LEKTRIEVER® RUIMTEWINNER TIMES TWO® VERRIJDBARE STELLINGEN De kranten hebben gemeld hoe het verder is gegaan met het Russische wetsontwerp over de nationalisatie van de cultuur schatten die tengevolge van de Tweede Wereldoorlog naar het gebied van de Russische Federatie zijn overgebracht Nadat Boris Jeltsin zijn veto had uitgesproken, vonden de voorstanders zowel in de Duma als in de Federatieraad een meerderheid om dit weer ongedaan te maken. De president kan nu nog slechts beroep aantekenen bij het Hooggerechts hof. Voorlopig is het lot van de Nederlandse archiefcollecties in Moskou beslecht: ze blijven. De laatste stemming in de Federatieraad viel nagenoeg samen met Jeltsins vertrek naar Duitsland. Om de pil te vergulden had de Russische delegatie een deel van de papieren van Walter Rathenau als geschenk voor Helmut Kohl meegebracht of, om precies te zijn, 11 dossiers Rathenau en 24.000 microfilmopnamen uit het Moskouse archiefbestand van de Oostduitse communistische partij. Althans, dat schreef de Russische pers. Maar de microfilms zijn nog steeds niet in Duitsland - waar ze misschien ook niet vreselijk worden gemist, omdat de Duitsers zelf de originelen hebben. En de dossiers waren niet van Rathenau, maar bevatten papieren over hem, uit het archief van het Russische ministerie van Buitenlandse zaken. Rathenau's papieren liggen nog steeds rustig in het Bijzon dere Archief dat de Russische veiligheidsdienst kort na de oorlog door Duitse krijgsgevangenen liet bouwen om ze er onder te brengen. Ook de presidentiële aanpak heeft dus nog weinig restitutie bewerkstelligd. Geen man... De kranten hebben ook al veel geschreven over het enorme tekort op de lopende Russische begroting, dat voor een flink deel wordt veroorzaakt door het ernstige tekortschieten van de belastingdienst. De regering probeert het probleem op te lossen door links en rechts grote delen van het overheidsbud get te bevriezen (sekvestr is de term). Het ministerie van Cultuur heeft te horen gekregen dat het zeker 55% minder middelen zal krijgen dan voor 1997 waren toegezegd. Het heeft de staatsbibliotheken reeds meegedeeld dat er nu niet alleen geen geld meer is voor buitenlandse kranten en tijdschriften, maar evenmin voor Russische abonnementen. Rosarchiv, de Russische archiefdienst, die ook min of meer als een ministerie functioneert, gaat een nog somberder toekomst tegemoet. Hier werd in mei gesproken van een te verwachten korting van 72%. De regering had de medede ling vergezeld doen gaan van het advies het personeelsbe stand van de federale archieven te halveren. Het zal moeilijk anders gaan. De betreffende instellingen ontvangen al jaren uitsluitend geld voor personele kosten. Water, electra en telefoon, of zelfs papier en potlood, worden niet door de werkgever betaald. Alleen al de aan het elektriciteitsbedrijf uitstaande schuld overtreft in ieder federaal archief ruim schoots het jaarbudget. Er kan dus uitsluitend op personeels uitgaven worden bezuinigd. Nu is het een bekend feit dat Russische archiefinstellingen voor Nederlandse begrippen ongehoord veel werknemers in dienst hebben. Het vroegere Centrale Partijarchief (CPA), dat ten behoeve van een te verwaarlozen aantal bezoekers een afgesloten collectie beheerde waaraan nauwelijks nog ordeningswerk werd verricht, had een staf van meer dan 200 man. De voorloper van Rosarchiv was een monsterlijk lichaam. Rosarchiv zelf werd al snel tweemaal zo groot, hoewel het bestreken terrein na 1991 toch sterk was in gekrompen. Hoe tragisch ontslag voor de betrokkenen ook mag zijn, de organisatie zelf zouden er misschien niet slechter van hoeven te worden. ...En geen cent... Toch is de zaak ingewikkelder dan het lijkt. Wie wel eens de ingewanden van het CPA heeft aanschouwd, moet op een gegeven moment tot de slotsom komen dat de Partij het gebouw min of meer autarkisch had ingericht. Vermoedelijk om redenen van veiligheid en geheimhouding was alles zo geregeld dat men maar heel zelden een beroep op de buitenwereld zou behoeven te doen. Mede als gevolg hiervan werd werkelijk al het onderhoud in huis verricht. Het archief beschikte over een eigen brandweer, eigen liftmonteurs, eigen schoonmakers en wat dies meer zij. De klimatiserings- installatie, thans een fraai staaltje industriële archeologie, was in handen van een team gepensioneerde marine-offi cieren (onder wie een admiraal, een schout-bij-nacht en een commandant van een kernonderzeeër). Die situatie is niet veranderd en ook moeilijk te veranderen. De dienstensector is in Moskou nog steeds niet hoog ontwikkeld, zodat het uitbesteden van werk soms bijna niet mogelijk is. Maar was het dat wel, dan ontbrak toch altijd het geld. Mechanisatie en automatisering zijn vaak verbluffend afwezig. Bij het bestaande arbeidsloon is dat ook weinig verwonderlijk. Voor de maandelijkse loonkosten van een nederlandse archivist kan men een behoorlijke computer kopen. Voor de prijs van diezelfde computer kan men talloze Russische archivisten een maand aan het werk zetten. Het 100/7 SEPTEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 7