y karmac Twee i maal Europa fU& Zoekt U ook een organisatie die verstand heeft van: documenten digitaliseren tekeningen digitaliseren het indexeren en ontsluiten van informatie én die over DIS/workflow-software en -hardware kan adviseren? .Wij als concernarchief van de ABN AMRO hebben in Karmac de juiste partner gevonden. Wilt u ook een partner die met u meedenkt? Bel dan 0320-286969 en vraag naar Maarten van der Klis of Bennie Broenink. Door Charles Noordam Van analoog naar digitaal: de heer G. Verspoor van ARN AMRO Concernarchief Holland Media Groep Bronsweg 7, 82 I I AL Lelystad Telefoon 0320 - 28 69 69 Fax 0320 - 24 90 94 Microfilm Scanning Telefoon 0320 - 28 69 60 Fax 0320 - 28 69 66 E-mail: info@karmac.mcs.nl http://www.karmac.mcs.nl Nederland maakt deel uit van twee Europa's: de Europese Unie en de Raad van Europa. Beide Europa's doen ieder vanuit een eigen optiek hun invloed gelden op de Nederlandse archiefpraktijk. Soms is die invloed marginaal, maar hij kan ook uiterst ingrijpend zijn. De status van verdragen Om de invloed die uitgaat van beide Europa's te begrijpen, heb je enige kennis nodig over de status van internationale verdragen. Omdat verdragen tussen staten sterk aan waarde zouden inboeten als nationale regelgeving ze zouden kunnen doorbreken, hebben zij een speciale status. Op grond van de artikelen 93 en 94 van de Grondwet hebben verdragsbepa lingen voorrang boven nationale voorschriften. Indien een artikel uit een Nederlandse wet (zelfs de Grondwet) in strijd is met een verdrag, dan dient de Nederlandse wetstekst buiten toepassing te blijven. De belangrijkste Europese verdragen die door Nederland zijn afgesloten liggen in het bereik van de Europese Unie en de Raad van Europa. Door de speciale status van deze verdragen, die bovendien wordt ondersteund door de eigen gerechtshoven van deze insti tuties, kennen beide een vorm van supranationaal gezag. En omdat ze zich, ieder vanuit een eigen optiek -direct of indirect - uitlaten over archieven, is er ook supranationaal gezag ten aanzien van archieven. Commissie van de rechten van de mens te Straatsburg. Deze kan de zaak voor het Europese Hof brengen. Arresten van het Hof zijn bindend en hebben dus een groot gezag. De jurisprudentie van dit Hof heeft aan artikel 8 EVRM ruime invulling gegeven. Oorspronkelijk bedoeld om de integriteit van de huiselijke sfeer ter waarborgen, omvat het thans als het ware een catalogus van uiteenlopende aanspraken die de burger op het gebied van privacybescherming kan doen gelden. Ook op het gebied van openbaarheid van archieven is dit het geval. Zo heeft het Hof bepaald dat wanneer een dossier gegevens bevat over iemands privéleven, het al dan niet toegankelijk zijn van deze gegevens onder de werkings sfeer van art. 8 EVRM valt. Tevens bepaalde het Hof dat in zo'n geval een goede belangenafweging geregeld moet zijn. Afwegingen beperking openbaarheid doorbroken Omdat het EVRM rechtstreekse werking heeft, kan een bur ger uit een verdragsstaat zich voor een nationale rechter rechtstreeks beroepen op bepalingen uit het verdrag. Dit gebeurde bijvoorbeeld enige jaren geleden. Toen wilde een 1 Stichting Moederheil, Breda: belangen tot bescherming persoonlijke levenssfeer verkeerd afgewogen. 2 De kinderafdeling, circa 1932. (foto's: Gemeentearchief Breda) De Raad van Europa; Verdrag van Rome De Raad van Europa is gevestigd in Straatsburg en telt na de recente uitbreiding met voormalige communistische landen ongeveer 40 leden. De belangrijkste activiteiten van de Raad liggen op het gebied van de rechten van de mens en de burger en op cultureel gebied. Het belangrijkste verdrag dat de lidstaten hebben gesloten, is het Europees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamen tele vrijheden (EVRM), ook bekend als het verdrag van Rome (1950). Het bevat belangrijke waarborgen voor de burgers van de lidstaten op het gebied van vervolging en ber'echting, vrijheid van geweten en godsdienst, recht van vergadering en dergelijke. Eén van de artikelen betreft het recht op 'family life' (artikel 8). De burger van een verdragsstaat kan op grond van art. 25 EVRM klachten tegen zijn overheid indienen bij de Europese 100/7 SEPTEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 4