JEZET INTERNATIONAL BvbA CONSERVATION ENGINEERS Verkoopadres: SIMBA ALUMINIUM B.V. - Postbus 235 - 4730 AE OUDENBOSCH Telefoon 0165-320242/44 - Fax 0165-320262 "PLANORAMA"® Archiefkasten en -modules. - Deze archiefkasten en -modules worden geproduceerd van onderhoudsvrij, geanodiseerd aluminium, in elke breedtemaat (max. 6 mtr.), dieptemaat (max. 2.5 mtr.) en hoogtemaat! - De laden van deze kasten en modules zijn verkrijgbaar in de hoogtematen: 10, 20, 30, 42, 53, 64, 75, 86, 97, 108, 119, 130, 174, 218, 262, 306, 350, 526 en 570 mm. Voor meer informatie hierover kunt U kontakt met ons opnemen. wmmmmmm - Ook voor de bodems van deze laden kunt U een keuze maken uit diverse diktes en inerte materialen. TT Restauratie Paul Peters T f T Zojuist verschenen de POP-Gids Personen Op Papier DE VRAAG: HET ANTWOORD: J.L. de JagerArm en rijk kunnen bij mij hun inko pen doen. De geschiedenis van Albert Heijn en Ko ninklijke Ahola uitgeverij Tirion te Baarn ISBN 90-5121-559- 2) ALBERT HEIJN Van katoentjes tot persoon lijke lening. Geschiedenis van de Twentsche bank 1861-1964 uitgave van ABN 39 Atelier esei km eerbeek 1 TEL. (03Y 3) 65 44 66 WEVERWEG 9, FAX (0313) 65 SS 82 o-V rri A zy OV <a> ry In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering «aanvezelen van papier «verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten charter- en zegelrestau ratie opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal Bezit het Algemeen Rijksarchief informatie over personen? Ja, héél veel! De POP-Gids somt duizenden archiefbestandjes op die unieke informatie over persoons- en beroepsgroe pen bevatten. En niet alleen over ambtenaren en mili tairen, om maar gelijk de grootste groepen te noe men, maar ook over oorlogsmisdadigers, arbeiders, bosnegers, tandartsenkinderen, kiezers en ketelma kers, en vele andere groepen. Concrete namen bevat de gids niet; het eigenlijke archiefonderzoek hiernaar doet u zelf. Maar de gids reikt u wel de inventaris nummers aan van archiefbestandjes die veel per soonsnamen bevatten en die voor uw persoonshisto- risch onderzoek van groot belang kunnen zijn. Omvang van de gids: 700 pagina's. De gegevens in de gids zijn geordend op persoons- en beroepsgroepen. Onmisbaar daarbij is de zeer uit voerige index achterin het boek. De verkoopprijs bedraagt 39.50. Nadere inlichtingen en boekbestel- ling: Archiefwinkel Algemeen Rijksarchief (070- 3315487) of Jan H. Kompagnie (tel. 070-3315446). van deze eeuw beroemd met zijn mu tatietheorie, waarin hij stelde dat op grond van zijn observatie van de Grote Teunisbloem, nieuwe soorten organis men plotseling, sprongsgewijs uit oude soorten kunnen ontstaan. Hij ontwik kelde de theorie in een periode waarin men vrij algemeen aan de geldigheid van Darwins evolutietheorie twijfelde. Die twijfel was ondermeer ontstaan omdat men, overigens ten onrechte, aannam dat de wereld niet oud genoeg was om de evolutie van organismen, zoals die volgens Darwin had plaats- gevond, te verklaren. De Vries' theo rie, die veronderstelde dat evolutie snel kon verlopen, leek dit bezwaar van tijdgebrek te ondervangen. Hoewel later onjuist gebleken, stimuleerde de mutatietheorie zowel hernieuwde be langstelling voor de evolutietheorie als genetisch onderzoek. De archieven van Hugo de Vries, van zijn leerling en opvolger Th.J. Stomps en van enkele andere figuren en instel lingen op het gebied van de Amster damse biologie zijn nu toegankelijk gemaakt. Alle inventarissen worden voorafgegaan door een uitgebreide inlei ding en verantwoording van de inventa risatie. De bewerker constateert dat De Vries veel van zijn archief heeft vernie tigd. Hij ruimde regelmatig op en be waarde slechts die stukken die nog van nut konden zijn of waaraan hij goede herinneringen bewaarde. In het archief van Stomps is echter veel aanvullende informatie over De Vries te vinden. Al met al biedt De wereld van Hugo de Vries een goede toegang op deze archieven die een belangrijke periode uit de ge schiedenis van de Nederlandse botanie en genetica documenteren. Voor het beschrijven van de in de kluis aangetroffen archieven is gebruik ge maakt van een database programma. Daarmee kan in de Bibliotheek Biolo gisch Centrum ook op aan de beschrij vingen toegekende trefwoorden ge zocht worden. Een lijst van trefwoor den bevindt zich in de inventaris. Panla Velthuys-Bechthold, medewerkster weten schapsarchieven Rijksarchief in Noord-Hollancl Albert Heijn (1865-1945) nam in 1887 cle winkel van sinkel in Oostzaan van zijn vader over. Hij veranderde de JiOEDERj DAAR IS general store van zijn vader, waar allerlei goederen werden verkocht, in een gespecialiseerd kruideniersbedrijf. In 1895 begon hij aan de expansie van zijn bedrijf en richtte het eerste filiaal op. Hij en zijn nazaten wisten het bedrijf uit te bouwen, eerst tot een winkelketen en later tot een multi national. In Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen (een uitspraak van de oprichter) wordt de geschiedenis verteld over de ontwikkeling van de kleine kruidenierszaak opgericht in 1887 tot het wereldconcern Ahold in 1993. Voor zijn boek heeft De Jager naast kranten, literatuur en tijdschrif ten, het ongeordende archief van het Aholdconcern gebruikt. Jaarverslagen, notulen van vergaderingen van com missarissen en de directie, het perso neelsblad Flitsen van Albert Heijn en dossiers die in het archief werden aan getroffen en een gedenkboek uit 1947 zijn de voornaamste bronnen van on derzoek. Een enkele keer raadpleegde hij ook het archief van Unilever, dat in het gemeentearchief Rotterdam berust. Daarnaast interviewde De Jager oud medewerkers, de raad van bestuur en leden van de familie Heijn. De auteur heeft vooral de eerste periode uit de geschiedenis van Albert Heijn op een onderhoudende wijze geschreven. (AMvB) A AI R O Historisch Archief, Amster dam, 50 p. Ter gelegenheid van de presentatie van de inventaris op het archief van de Twentsche Bank in november 1996 verscheen een korte geschiedenis van de bank. Het boekje is gebaseerd op het archief van de Twentsche bank, dat zich in het Rijksarchief van Overijssel bevindt. In 1861 richtte B.W. Blijdenstein samen met acht Twentse fabrikanten de Twentsche Bank Vereniging op te Amsterdam. In de beginjaren werden de naaste me dewerkers en commissarissen gerecru- teerd uit de kring van de families van de oprichters en vennoten. De bank was vooral een handels- en financie ringshuis voor de Twentse textielin- 100/7 SEPTEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 22