Inter actief Lite ratuur Litera- Het mannetje m/v) van de radio 32 Brabanders gezocht. Gids voor stamboomonderzoek in Noord-Brabant. Eindredactie Adri P. van Vliet, redactie Leo Adriaenssen en Rob van Drie. Uitgave 1995. Geldersen gezocht. Gids voor stamboomonderzoek in Gel derland. Eindredaktie Pieter van Wissing, redaktie Rob van Drie en Peter Wouters. Uitgave 1996. 33 De redactie nodigt u uit te reageren op in het Archievenblad versche nen artikelen. Reacties kunt u voortaan lezen in de nieuwe rubriek Interactief. Plaatsing van uw inzending betekent niet automatisch dat de redactie uw mening deelt; wel behoudt zij zich het recht voor bijdragen in te korten of -met opgave van redenen- te weigeren. Het juni-nummer van het Archievenblad ging over PIVOT, de officieus tot norm verheven methode om cultureel erfgoed te waarderen. Eigenlijk was het een special over selectie, waarbij langzamerhand ook andere informatiedragers voor beoordeling aan de beurt komen en andere organisaties dan de rijksarchiefdienst modellen ontwerpen. Ook bij de oplei dingen zou ik wensen dat archivarissen-in-spe discussiëren over selectie-methodieken en alle interpretatieve valkuilen, die kleven aan het gebruik van (secundaire) bronnen. Het opvallende bij de selectie-discussie zoals die sinds een tiental jaren wordt gevoerd onder archivarissen -en gelukkig de laatste jaren met historici- is, dat het vrijwel uitsluitend gaat om papier, met een oplettend vingertje dat we moeten nadenken over selectie en behoud van de digitale opvolger(s) in de administratie. De informatiedrager is veranderd, maar het is eenzelfde soort bron waaruit - verwachten archivaris sen - historici van de toekomst zullen putten. Over bijna een eeuw andere bronnen voor historisch onderzoek wordt nau welijks gerept. De exclusiviteit van 'het' archief voor de reconstructie van het verleden is sinds midden jaren vijftig van de vorige eeuw al afgebrokkeld met de komst van kranten. Voor geschied schrijving over de twintigste eeuw zijn nog meer, andere bronnen te bedenken zoals radio en vervolgens televisie. Voor grote delen van de bevolking de enige bron van infor matie. Het beheren - dat specifieke eisen stelt aan opslag-, de selectie-criteria bij acquisitie van av-materiaal en bij uit stek het (doen) benutten zou mijns inziens meer aandacht dienen te krijgen bij de taakuitvoering van RAD, KALO- en CANNet-instellingen evenals bij particuliere archiefvormers. Daar is op 25 juni jl. toch het Nederlands Audiovisueel Archief (NAA) te Hilversum voor opgericht? Dat is juist, maar dit heeft een nationale taak. Een vergelijking: het be staan van het ARA ontslaat de rijksarchieven in de provin cie evenmin van hun taak als hoeder op te treden van het erfgoed op provinciaal niveau. Er zou een dekkend net moe ten komen van provinciale of regionale Av-depots. Dat brengt me erop, dat als we het hebben over AV-mate- riaal, het dikwijls de V uit dit woord betreft: bewegend beeld (film, video, televisieopnamen). De A van audio (Latijn voor ik hoor), krijgt welhaast de minste aandacht bij discus sies over behoud van historische bronnen. Hoe te selecteren in een papiermassa met een omvang van honderden verhuis dozen, ontstaan als gevolg van een audio-bron? Dat is de vraagstelling, die Paul Koedijk in zijn publicatie 'Hier is de radionieuwsdienst...' Rapport over de culturele en wetenschappelijke waarde van de collectie bulletins van de Radionieuwsdienst ANP (in 1996 in opdracht van de voormalige Stichting Film en Wetenschap te Amsterdam vervaardigd; 96 p. prijs 17,50). Laat diegenen die hierover oordelen zich realiseren, dat het vijf decennia cultuurgeschiedenis voor allemans oren bestemd be helst, inclusief de exclusieve handgeschreven doorhalingen en aantekeningen van de nieuwslezer erop. Zoveel samengebalde kennis van ruim vijftig jaar media- en cultuurgeschiedenis (1938-1989) in een secundaire bron krijg je nooit meer! Geluidsarchieven mogen we niet aan onze aandacht laten ontsnappen. Het feit dat in de jaren dertig tot en met vijftig van deze eeuw mensenmassa's aan de radio gekluisterd zaten -en tegenwoordig in ontwikkelingslanden nog steeds aan de transistortjes- maakt dat we de mogelijkheden tot herbele ving van de sensatie verkregen via het zintuig gehoor niet moeten vernietigen. Transcripties of conversie naar compacte informatiedragers zijn in deze een noodzakelijk hulpmiddel om de inhoud te begrijpen, maar zij kunnen nooit de authenticiteit van het geluid vervangen. Bijvoorbeeld dé stem van de VPRO, het sonore geluid van de enige maanden geleden overleden Cor Gales. Het gesnor van de machinale weefgetouwen van Van Heek uit Enschede; is dat bedrijfs proces overigens vastgelegd voor het nageslacht? Graag roep ik aktief sweet memories op bij het horen van de zondagmid dag voetbaluitslagen in de jaren zestig op de radio: het 'nul- nul' van Frits van Turenhoudt. Ook de mens van de eenen twintigste eeuw moet in een netwerk van archieven een flinke hoeveelheid audio materiaal aantreffen, al was het alleen al vanwege de impact toen op het leven van de Twintigste eeuwer. hen Winkelman, Amsterdam RECENSIES (Centraal Bureau voor Genealogie, Den Haag, ISBN 90-70324-74-1 en Rijks archief in Noord-Brabant,'s Hertogenbosch, ISBN 90-7437-07-N.) Prijs 34,30. Een Gelderse familie omstreeks 1900 (Centraal Bureau voor genealogie, Den Haag, ISBN 90-70324-88-1 en Rijks archief in Gelderland, Arnhem, ISBN 90-800921-7-7.) Prijs 34,30. In 1995 verscheen de gids voor stam boomonderzoek in Noord-Brabant genaamd 'Brabanders gezocht' en in 1996 werd de gids voor stamboom onderzoek in Gelderland, genaamd 'Geldersen gezocht' gepubliceerd. De eerste hoofdstukken in beide gidsen zijn een handleiding voor beginnende stamboomonderzoekers. De bevol kingsregistratie krijgt zeer ruime aan dacht: aktes van de burgerlijke stand, naamsaannemingsregisters, bevol kingsregisters, de doop-trouw- en be- graafboeken. Beide gidsen zijn royaal geïllustreerd met foto's van aktes, familieannonces, familieportretjes en prenten uit de desbetreffende archie ven. Na de beschrijving van de primai re bronnen gaan de gidsen in op de minder vaak gebruikte bronnen, waar toch een schat aan familiegegevens uit te voorschijn kan komen, zoals migra tie, verkiezingen, het kadaster en de hypotheekbewaring. Er wordt een dui delijke uitleg gegeven over de geschie denis van de rechterlijke archieven van vóór 1811, die voor de beide provincies verschillend zijn. Aansluitend volgt de rechtspraak van na 1811, met daarbij de archieven van de gevangenissen en huizen van bewaring. Voor de meer gevorderde genealoog wordt de registratie van het onroerend goed besproken van vóór 1815, de Do meinen, het leenstelsel met de leenka mers, voor Gelderland dan ook nog de Tijnsen en de Marken, terwijl voor Bra bant de Cijnsboeken apart worden be handeld. Voorts zijn er hoofdstukken voor Defensie, Onderwijs, Belastingen, Kerkelijke zaken en Familiewapens. De gids voor Gelderland heeft extra hoofd stukken over de Waterstaat, de sociale zorg, de nijverheid, familie- huis- en heerlijkheidsarchieven en de gedrukte media. Het belang van kranten en tijd schriften is voor genealogisch onderzoek vaak onderschat. Behalve familie-annon ces en advertenties van bedrijven die hun waren aanprijzen of personeel zoeken, werden locale gebeurtenissen opgetekend. Na ieder hoofdstuk staat een literatuur opgave. De bibliotheken van de archie ven en de stadsbibliotheken bezitten uit gebreide boekwerken waarin meer te vinden is over het leven en werken van onze voorouders. Al met al beveel ik deze twee gidsen van harte aan. Ze zijn ideaal om zich thuis voor te bereiden op het onderzoek dat men in een van de provincies wil gaan doen. Ik zie met belangstelling de vol gende archiefgidsen tegemoet, waarvan die van Overijssel de eerst volgende zal zijn. Een kleine kanttekening is dat ze niet echt voor de prille archiefonderzoekers be stemd zijn. Weliswaar zijn de eerste hoofd stukken voor beginners geschreven, maar ik denk dat er meer en iets anders voor no dig is om iemand met een eerste belang stelling voor genealogie over de drempel van het archief te helpen en hem een 10- jarentafel in de hand te laten nemen. Agnes Dunselman, genealogisch correspon dent van de Archiefdienst Kennemerland. Zij geeft cursussen paleografie en genealogie in Haarlem. 100/7 SEPTEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 19