aa a a a a qOo o 30 Fusie Breddels Vermeulen en ODRP Facilitair Expert Meeting on Electronic Records Nederlands Instituut voor Wetenschappelijke Informatiediensten QD a O O Tabellenrapport Archieven 1995 31 de archiefdiensten van enkele grote gemeenten (Rotterdam, Utrecht, Den Haag) en de gebruikersgroep ABS. Tijdens deze besprekingen werden een stuurgroep en een project groep ingesteld. De stuurgroep wordt gevormd door afge vaardigden van de groepen die kapitaal inbrengen en bestaat uit: de Algemeen Rijksarchivaris, de gemeentearchivarissen van Rotterdam, Utrecht, Den Haag en inmiddels ook Amsterdam. Bovendien is overleg gaande met de gemeente archivarissen van Dordrecht en Leiden. De stuurgroep beslist omtrent budgetten, offertes, oplevering en acceptatie van het eindproduct. De Rijksarchiefdienst fungeert als op drachtgever naar het ingeschakelde softwarehouse. De projectgroep bestaat uit afvaardigingen van genoemde instellingen, alsmede vertegenwoordiging van de Stichting Archief Programmatuur (STAP), ABS gebruikersgroep en St.GAAN. In alfabetische volgorde zijn dit: A. van Bokhoven (GA Rotterdam), R. Braad (GA Heerlen, STAP/ABS), D. M. Bunskoeke (SA Waterland, St.GAAN), P. Horsman (RAD), J. Leguijt (GA Utrecht), Ph. Maarschalkerweerd (GA Den Haag, tevens voorzitter en lid stuurgroep), A. Ollefers (RAD, technisch projectleider), F. J. van Rooijen (RAD, applicatiebeheerder Archeion), F. Smit (GA Amsterdam). Wat kunnen we verwachten? De opdracht die de projectgroep heeft meegekregen luidt: zorg dat er een archiefbeheersysteem wordt ontwikkeld dat qua functionaliteit ABS en Archeion verenigt en qua vorm voldoet aan de eisen en mogelijkheden van deze tijd. De projectgroep werkt nauw samen met de systeemontwer pers. Samen bekijken ze de bestaande systemen en stellen ze de verschillen en overeenkomsten vast. Gebleken is dat er meer overeenkomsten dan verschillen zijn en dat die ver schillen ook goed oplosbaar zijn. De toekomstige gebruikers kunnen dan ook minimaal de mogelijkheden van de oude systemen verwachten. Hier bovenop worden naar verwach ting zelfs enkele reeds bekende wensen gerealiseerd. Let wel: geheel nieuwe functionele eisen zullen pas in de toekomst kunnen worden verwezenlijkt en worden buiten het huidige project en de opdracht gehouden. In augustus wordt een ontwerp afgeleverd waarin de functionaliteiten van beide systemen een plaats hebben. Wat is er nu reeds bereikt? In de maand juni is het software bureau ORIGIN begonnen met het maken van het ontwerp van het nieuwe systeem. Hierbij wordt uitgegaan van de functie- en gegevensstruc tuur van Archeion. In juni en juli is de projectgroep regel matig bijeen geweest om de gewenste functionaliteiten te inventariseren en prioriteiten te stellen voor wat betreft up grading en de uitbreidingen. Deze inventarisatie is vervol gens door de ORIGIN medewerkers gebruikt als uitgangs punt voor een projekthandboek en voor structurering van de werkzaamheden. Op 14 juli en op 22 juli zijn in Den Haag workshops gehou den voor de projectgroep, waarin de wensen en prioriteiten in samenspraak met de software-deskundigen definitief zijn vastgesteld. Door de Rijksarchiefdienst was al een werkgroep in het leven geroepen, die in het kader van Activiteitenplan 2002 werkt aan een model voor het landelijk Archievenoverzicht. Het is duidelijk dat dit raakvlakken heeft met het huidige ABS/ Archeion project, waarin ook de module archievenoverzicht op scherm ter sprake is geweest. De bedoeling is echter om wat betreft deze functie niet vooruit te lopen op de resulta ten van de landelijke werkgroep. Een archievenoverzicht op papier zal in het ontwerp opgenomen worden, voor het archievenoverzicht op scherm (studiezaal/CD-Rom/Internet) wordt gewacht op de resultaten van de het project landelijk Archievenoverzicht. Wat gaat er binnenkort gebeuren? Op 7 augustus ligt er een eerste prototype klaar, dat dan aan de projectgroep wordt gepresenteerd. Dan zal in beginsel duidelijk zijn hoe het systeem er aan de buitenkant uit zal zien: schermopbouw, benamingen en dialoogstructuur. In de maand september is vervolgens een bijeenkomst ge pland voor een grotere groep geïnteresseerden: een wat ruimere afvaardiging uit de achterban van de diverse belanghebbenden. Overleg vast wie uw organisatie gaat vertegenwoordigen, zodra de datum van de bijeenkomst bekend is krijgt u bericht. De naam Er is nog geen naam bedacht voor het nieuwe systeem. We doen hiermee een oproep aan een ieder om zijn/haar ge dachten hierover te laten gaan. Tot nu toe hanteren we de naam 'ABS/Archeion' en ook de naam 'Archeionis geopperd, maar we wachten nog op een, zo mogelijk lumi neus, idee hierover. Graag een berichtje naar één van de projectgroepleden; zij hebben een leuke verrassing voor de bedenker van de uiteindelijke naam. De projectgroep staat open voor vragen en opmerkingen. Het best kunt U hiervoor rechtstreeks de afgevaardigde van uw gebruikersgroep benaderen. Nieuwe eisen in verband met de functionaliteit kunnen voorlopig niet worden gehonoreerd: uitgangspunt is op dit moment het samengaan van de oude functionaliteiten in een gebruikersvriendelijke werkomgeving. Op 1 januari 1998 fuseren Breddels Vermeulen en ODRP facilitair. Door dit samengaan ontstaat een organisatie met meer dan 100 personeelsleden en een jaaromzet van circa 12 miljoen gulden. Daarmee wordt het nieuwe bedrijf markt leider op het gebied van documentaire informatievoorziening in Nederland. De leiding komt in handen van een directie team dat bestaat uit de twee directeuren van Breddels Vermeulen en de directeur van ODRP facilitair. Als vervolg op het in december 1996 in Brussel gehouden DLM-Forum dat tot doel had internationale samenwerking te bevorderen op het gebied van electronic records, werd op 18 juni in Den Haag de 'European Expert Meeting on Electronic Records' gehouden. Deze door de Rijksarchief dienst georganiseerde bijeenkomst onder voorzitterschap van prof. dr. F.C.J. Ketelaar kan zeker succesvol genoemd wor den. Alle vijftien Europese lidstaten waren vertegenwoor digd. Daarnaast waren er afgevaardigden van de Europese commissie en waarnemers van de ICA, Archiefschool en Koninklijke Bibliotheek. Zes sprekers voerden het woord. Hans Hofman, secretaris generaal van de Historische Archieven van de Europese Commissie gaf een overzicht van de huidige stand van zaken binnen de Europese Commissie; Ian Macfarlane presenteerde een model inzake de functionele vereisten van digitale opslag en Peter Horsman een model van een systeem van documen tenopslag. Daarnaast werden twee curricula gepresenteerd. Een verslag van de conferentie is verkrijgbaar bij het Programmabureau Digitale Duurzaamheid: 070-3140239- Het Nederlands Instituut voor Wetenschappelijke Informatie diensten, kortweg NIWI, is druk doende om naamsbekendheid te verwerven. Het instituut, dat op 1 september 1997 van start ging en circa 140 personeelplaatsen omvat, is een samenvoeging van vijf bestaande instellingen op het gebied van wetenschappelijke informatieverzorging: Bibliotheek KNAW te Amsterdam, het Sociaal Wetenschappelijk Informatie en Documen tatiecentrum te Amsterdam, het Nederlands Bureau voor Onderzoek Informatie te Amsterdam, het Nederlands Historisch Data Archief te Leiden en het Bureau voor de Bibliografie van de Neerlandistiek te Den Haag. Het NIWI onderhoudt ondermeer databanken met biografische bestanden en een databank met informatie over lopend onderzoek, experts en onderzoekinstituten in alle weten schapsgebieden. Via classificatie en trefwoorden wordt de gebruiker snel en accuraat geleid naar de informatie waaraan behoefte is. NIWI directeur Wouter van Gils licht in een vraaggesprek in het Akademie Nieuws de doelstellingen van de nieuwe organisatie toe. Veel zaken op het gebied van informatie leverantie worden in Nederland vele malen dubbelop gedaan en dan ook nog vaak op verschillende manieren. De gebrui ker is daarvan de dupe. Ontdubbeling is dan ook een van de belangrijke doelstellingen van het NIWI. "Daarnaast heeft het NIWI" aldus Van Gils, "als centrale doelstelling voor zieningen te maken die zorgen voor een hoog rendement voor de gebruiker. We doen dat trouwens niet met de natte vinger, zo van wij weten wel wat goed voor u is, maar op basis van gedegen gebruikersonderzoek. Tot op het niveau van de ergonomie toe: wat is nu een interface waar mensen lekker mee uit de voeten kunnen, hoe moet een scherm er uit zien, dat soort vragen. De database van lopend onder zoek is al zo opgezet, op basis van onder andere ergonomisch en psychonomisch onderzoek". De officiële opening van het NIWI, dat gehuisvest is in het door de Rijksgebouwendienst gerenoveerde gebouw aan de Joan Muyskensweg 25 te Amsterdam, vindt plaats op 28 maart 1998. Meer informatie over het NIWI is verkrijgbaar bij NlWI-klantenservice: 020-4628628 of www.niwi.knaw.nl. Vlak voor de zomervakantie verscheen het tabellenrapport Archieven 1995 van het CBS. Een rapport dat tot doel heeft cijfermatig inzicht te geven in de Nederlandse archieven die vallen onder de Archiefwet en die worden beheerd door archiefdiensten of secretarieën van gemeenten of waterschap pen. De cijfers worden vergeleken met cijfers uit 1980, 1985 en 1990 en het rapport geeft een goed inzicht in de stand van zaken in het Nederlandse archiefwezen. Het blijkt dat het aantal archiefbewaarplaatsen tussen 1980 en 1995 drastisch is afgenomen, namelijk van 842 naar 473. Deze teruggang is vooral te verklaren uit fusies en gemeentelijke herindelingen. Zo waren er in 1980 nog 517 gemeente- en 240 waterschapssecreatrieën verantwoordelijk voor het archiefbeheer; in 1995 waren de aantallen respectievelijk 300 en 43. Tegelijkertijd valt een toename te constateren van het aantal gemeentelijke archiefdiensten (van 54 naar 84), het aantal streekarchiefdiensten (van 5 naar 14) en waterschapsarchiefdiensten (van 7 naar 11). In totaal beheerden de 842 bewaarplaatsen in 1980 381 strekkende kilometer archieven. In 1995 was dit gestegen tot 596 kilometer. Het gebruik van archieven nam in diezelfde periode ook sterk toe: van 248.000 bezoeken in 1980 tot 484.000 bezoeken in 1995. Het tabellenrapport is verkrijgbaar bij de Sector Cultuur, Toerisme en Recreatie, 070-3375867; e-mail: Infokcr@cbs.nl. 100/7 SEPTEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 18