Nieuws if 'Een blik achter de tralies' 28 Voor archivarissen maar nu ook voor stu denten: de F.J. Duparc-prijs Gezocht: nieuxve naam voor Archeion en ABS 29 Studiedag gevangeniswezen in de negentiende en twintigste eeuw Ter gelegenheid van de afronding van de inventarisatie van gevangenisarchieven in Noord-Brabant organiseerde het rijksarchief aldaar een studiedag. Aan het eind daarvan pre senteerde de rijksarchivaris de 'Zoekwijzer' over gevangenissen. Herman Franke en K. de Graaf vertellen in het kort over de ontwikkeling van het gevangeniswezen en het leven in een strafinrichting. Vóór 1850 was het de gewoonte gevangenen gemeenschappelijk in één zaal op te sluiten, waar zij moesten werken en slapen. De omstandigheden waren daar slecht: het was vies en de gedetineerden kregen weinig en slecht voedsel. Het sterftepercentage was hoog, 20%-30% van de gevangenen overleed tijdens gevangenschap. Vanaf 1850 veranderde de situatie. In Nederland werden cellulaire fit 1 Strafgevangenis Breda (1883) naar een ontwerp van J.F. en WC. Metzelaar. 2 Een kap over het hoofd om onderling contact te voorkomen (tweede helft 19e eeuw) gevangenissen gebouwd en men ging over tot eenzame opsluiting. Zowel voor eten, werken als slapen verbleven zij in hun cel. Alleen voor het luchten of een bezoek aan de gevangeniskerk verlieten zij die. Zij kregen dan een kap over het hoofd, zodat zij geen contact met elkaar zouden hebben. Na 1951 zien we een mengvorm voor opsluiting van gevange nen: overdag gemeenschappelijk en 's nachts in hun eigen cel. In 1977 werd de rechtspositie van gevangenen verbeterd en het klachtrecht ingevoerd. Na afloop van de ochtendsessie krijgen de deelnemers aan de studiedag een rondleiding door het Huis van Bewaring in Den Bosch, om kennis te nemen van het leven in een strafinrichting in deze tijd. In dit Huis van Bewarening zijn ruim tweehonderd gedetineerden gehuisvest. Meer dan 50% van de gevangenen is verslaafd aan drugs. Naast de drugs verslaafden vormen gevangenen met een psychische stoornis een apart probleem. Gedrags gestoorden zijn in een aparte afdeling opgesloten, met in- 4 dividuele begeleiding en een eigen programma. De overige gevangenen moeten verplicht één dagdeel, 's morgens of 's middags, werken. Van 12.00-13.00 uur eten zij in hun eigen cel hun middag maal. De gedetineerden heb ben recht op één uur bezoek op werkdagen (niet in het weekend). Op drugsbezit wordt gecontroleerd; één maal per veertien dagen wor den de cellen doorzocht en bezit ervan wordt gestraft. In een benauwde bezoekersruim te zijn speciale maatregelen getroffen om seksueel contact tussen gevangene en bezoeker en het doorgeven van drugs zoveel mogelijk te voorkomen. De strafinrichting maakt een sombere indruk en de meeste deelnemers aan de rondlei ding stappen opgelucht de buitenwereld weer in. Teruggekomen in het rijksarchief toont de kunsthistoricus C.J. van der Peet, verbonden aan het Bureau van de Rijks bouwmeesters, aan de hand van dia's de ontwikkeling van de gevangenisgebouwen. Nico Plomp pleit in zijn bijdrage over genealogisch onderzoek in gevangenisarchieven voor het toegankelijk maken van de bevolkingsregisters van de gevangenissen. In het rijksarchief in Noord-Holland is men hier dit jaar mee begonnen. Willem Goelema besluit de middag met een boeiend verhaal over de inrichtingen te Veenhuizen. Aanvankelijk geen gevangenis, maar een instelling waar bedelaars, wezen en arme gezinnen werden opgevangen en 'heropgevoed'. Aan de hand van dia's toont hij de ontwikkeling van deze instelling. Na de invoering in 1886 van het nieuwe wetboek van strafrecht werd Veenhuizen een rijkswerkinrichting. Sinds 1973 is het een strafgevangenis voor langgestraften. Er bestaan plannen om Veenhuizen tot monument te verklaren. In het archief van de rijkswerkinstelling, dat zich in het Rijksarchief in Drenthe bevindt, zijn 5000 identificatiebewijzen met foto en vingeraf drukken van gevan genen uit 1896-1901 gevonden. Aan het einde van deze interessante studiedag krijgen alle deelnemers de Zoekwijzer 'gevan genissen, gevangenis archieven' uitgereikt. Deze brochure voor onderzoekers van ge vangenisarchieven legt in het kort uit welke strafinstellingen er van 1811 tot nu zijn, hoe je in de archie ven kunt zoeken en waar die te vinden zijn. De Zoekwijzer is te koop bij alle rijksarchieven. Annabelle Meddens-van Borselen Herhaalde oproep Eens in de drie jaar wordt de F.J. Duparc-prijs uitgeloofd. Met deze prijs, groot f 2000,-, wordt de meest waardevolle studie bekroond op het gebied van de archiefwetenschap of het archiefrecht die in die drie jaar is vervaardigd. Tot dusver kon je alleen meedoen als je in het bezit was van het diploma archivistiek A of B, als je dat diploma tenminste niet langer dan tien jaar geleden had behaald. Vanaf dit jaar kun je ook meedoen als je studeert aan een opleiding die van de minis ter de beroepskwalificatie van archivaris mag verlenen. De voorwaarden die aan de inhoud van de werkstukken zijn gesteld, zijn opzettelijk ruim gekozen. Elk onderwerp op het gebied van de archiefwetenschappen en het archiefrecht komt in principe in aanmerking. Niet alleen onuitgegeven studies kunnen worden bekroond, maar ook studies die gepubliceerd zijn binnen drie jaar vóór de afloop van de inzendtermijn en werkstukken en scripties die in die periode in het kader van een archiefopleiding zijn gemaakt. De F.J. Duparc-prijs werd ingesteld in 1972. Aanleiding was het afscheid van dr mr F.J. Duparc, een man met grote ver diensten voor het archiefwezen, van het toenmalige Ministe rie van CRM. In 1973 werd de prijs voor het eerst uitgeloof- d. Sindsdien is hij slechts twee maal uitgereikt; eenmaal kreeg een werkstuk een eervolle vermelding. De jury bestaat uit drs F.J. Duparc, directeur van het Mau- ritshuis en zoon van de naamgever van de prijs (voorzitter), de algemene rijksarchivaris, de hoogleraar in de archief wetenschap aan de Universiteit van Amsterdam, de directeur van de Archiefschool (secretaris), en de hoofdredacteur van het Archievenblad. De jury roept eenieder op, één of meer werkstukken in te zenden aan de secretaris van de jury, drs. T.H.P.M. Tho massen, Archiefschool, Prins Willem Alexanderhof 28, 2595 BE Den Haag. Met hem kunt u ook contact opnemen als u meer inlichtingen wilt of een exemplaar van het reglement (tel. 070 347 55 02). Behalve eigen werk kunt u ook werk van anderen (studenten, medewerkers, collega's enz.) voordragen voor bekroning. De inzendtermijn sluit op 1 november 1997. Al enkele maanden werkt een speciale projectgroep aan de bouw van een nieuw archiefbeheersysteem, dat gebruikt zal gaan worden door een groot aantal archiefinstellingen in binnen- en buitenland. Bij dit project zijn verschillende instanties betrokken: de Rijksarchiefdienst, enkele grote gemeentearchieven en een aantal gebruikersgroepen van bestaande systemen. Mede namens de besturen van de gebruikersgroep Archief Beheer Systeem (ABS) en de Stichting Geautomatiseerde Aanpak van Archieven in het Nederlandse taalgebied (St. GAAN), wil de projectgroep gebruikers en andere geïnteresseerden informeren over de stand van zaken van het project. Een nieuw Archiefbeheersysteem Op dit moment zijn in het Nederlandse archiefwezen twee belangrijke archiefbeheersystemen in gebruik: ABS en Archeion. Het eerstgenoemde systeem vooral bij gemeente en streekarchieven, het tweede in hoofdzaak bij de rijksar chieven en enkele andere grote instellingen. Bij de gebrui kers van beide groepen bestond de behoefte om tot vernieu wing van hun systemen te komen. ABS is aan onderhoud toe, sterker nog, moet geheel herbouwd worden, omdat het gebaseerd is op een verouderd database management systeem. Archeion is gebouwd met Oracle en heeft geen problemen met de ondersteuning. Maar dit systeem zou gebruikers vriendelijker kunnen worden door het in een Windows omgeving onder te brengen. Samenwerking In maart 1997 vonden de eerste besprekingen voor samen werking plaats tussen de initiatiefnemers: Rijksarchiefdienst, KiKi-wtHimiifAvrl 100/7 SEPTEMBER 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 17