Colu Herschikkingen van activiteiten en eenheden, vinden meestal op het hoogste niveau plaats. De verantwoordelijkheid voor de archieven dient op datzelfde niveau te liggen 24 Door Jan Folkert De kronkelige weg van oude archieven naar nieuwe media en collecties van Douwe Egberts/Van Nelle zijn verspreid over drie lokaties (Joure, Utrecht en Rotterdam). Zijn scenario heeft als kernthema's: het structureel opzetten van één centrale bewaarplaats voor archieven en collecties; exper tise-ontwikkeling; en een commerciële exploitatie (evenwicht tussen kosten en baten), door gerichte publicitaire en promo tionele activiteiten en samenwerking. De voordracht van Ton de Graaf van ABN AMRO, ging over de samenwerking van bancair archivarissen en historici in de 'European Association of Banking History'. Samenwerking van bancair archivarissen op nationale schaal is volgens De Graaf van oudsher al redelijk ontwikkeld, getuige het bestaan van een aparte sectie van bancair archivarissen binnen de NVBA. De doelstellingen van de 'Association' vatte hij samen als: bijeenkomen; publiceren; informeren; en bevorderen van het gebruik van nieuwe technologieën bij het archiveren. De middelen zijn: jaarlijkse symposia, publicaties, opleiding van bancair archivarissen; uitgave van een historisch boekwerk over alle banken in West- en Oost-Europa, uitgave van een tijdschrift; oprichting van een 'Centre for European Business History' tot uitgave van een Europese Bedrijfsarchievengids, naar het voorbeeld van het BARN-project. Een bescheiden bureau in Frankfurt stuurt sinds 1990 de activiteiten aan. In 1998 wordt het jaarlijks symposium in Nederland gehouden, waarbij de 175-jarige ABN AMRO als gastheer optreedt. Elk van de vier bijdragen bevatte een pleidooi voor goede netwerken en een naar buiten gerichte blik. Acht sprekers gaven een toekomstvisie op de plannen van hun instellingen ten aanzien van het industrieel erfgoed. Op nieuw was netwerken en naar buiten treden het verbindend thema. Heel direct was Marjo van Loonwerkzaam bij het Ministe rie van OCenW, die de aanwezige archivarissen opwekte om met het eigen materiaal 'leuke dingen te gaan doen', met als voorbeeld een lespakket Industrieel Erfgoed. Mieke Lauivers van het jonge NAA, belichtte de plannen om een centrale catalogus uit te brengen van av-materiaal van nationale betekenis. Irene Jacobsconservator bij het Maritiem Museum Prins Hendrik te Rotterdam, stond stil bij een project dat sedert 1992 loopt: de historische bedrijfsfotocol- lectie van ruim 54.000 foto's van Nedlloyd conserveren, registreren en digitaliseren. Wil Pietersegemeentearchivaris van Amsterdam, lichtte het Amsterdamse acquisitiebeleid ten aanzien van bedrijfsarchieven toe. Bij de selectie wordt samengewerkt met het NEHA, de inventarisatie van de archieven wordt zo mogelijk op kosten van derden onder nomen. Marjanne Kokverbonden aan het Nederlands Architectuur Instituut (NAI), zei dat dit museum voor de bouwkunst primair is geïnteresseerd in de artistieke neerslag in een architectenarchief, zij het bij voorkeur in de context. Archieven zonder bouwtekeningen zijn niet interessant. Marjo Barthels van het Rijksarchief in Utrecht vertelde dat het BARN-project van het NEHA op de schaal van Utrecht was herhaald. Dat resulteerde vorig jaar in de uitgave van een Bedrijfsarchievengids voor de provincie Utrecht. Spontane archiefaan biedingen hebben zich nog niet voor gedaan. Wilmajenniskens van de NVBA, zette uiteen dat het merendeel van de leden in dynamische archieven werkzaam is, reden waarom in de taakomschrijvingen van de bedrijfsarchivarissen nauwelijks aandacht wordt besteed aan het beheer van bedrijfshistorische collecties. Naar het in zicht van het bestuur zou binnen de NVBA een aparte sectie historische bedrijfsarchieven moeten worden opge richt. Len Winkelman tenslotte, één van de twee personeelsleden in vaste dienst bij het het Nederlands Economisch-Histo- risch Archief (de andere is Jacques van Gerwen), stond stil bij deze geringe personele bezetting en de in verhouding daarmee grote prestaties die geleverd zijn. 'Blijven samen werken en doorgaan' was het geheim dat hieraan ten grondslag lag. In het programma waren twee discussieronden ingebouwd. Daarin kwam onder andere de vraag aan bod of er eigenlijk een EHBOdienst voor bedrijven-in-sanering voorhanden was. Op dit terrein blijkt nog veel ad-hocbeleid te worden gevoerd. Voorzitter Els van den Bentvroeg de jubilerende NVBA of zij over deze materie voorlichtende folder kon uitbrengen; NVBA-voorzitter, Arte Otten wil -mits gespon sord- die taak graag op zich nemen. In tien jaar is ten aanzien van het industrieel erfgoed veel bereikt, zo besloot de voorzitter deze studiedag. Begonnen met plannen voor registratie en bewustmaking en nu de produkten daarvan: selectie-instrumenten, educatieve hulp middelen, de aanzetten van registratie van de av-materialen. Overheidsinstellingen en NEHA profiteren in goede samen werking van eikaars deskundigheid. En toen was het tijd voor de officiële presentatie. Uit handen van Jaap Kloosterman, directeur van het NEHA, ontvingen de voorzitters van het NEHA en de NVBA, Henk Nelleman en Arie Otten, de eerste exemplaren van de NEHA-uitgave: Particuliere archieven en de historische collecties in de moderne bedrijfsorganisatie. Tussen droom en daad staan wetten en praktische bezwaren. Als ergens deze woorden1 waar zijn, dan is het in archiefland. Enkele maanden geleden verscheen ter gelegenheid van het laatste nummer van het Nederlands Archievenblad een CD-rom met daarop een digitaal repertorium op honderd jaargangen van dit vakblad. Een kleine steekproef onder de collega's van rijks-, streek- en gemeentearchieven (van uiteenlopende grootte) leverde een gevarieerd beeld op over het gebruik ervan. Zelf heb ik de CD-rom al regelmatig thuis en op het werk gebruikt, en ik was enthousiast over de gebruiksvriendelijkheid en de snelheid waarmee het juiste artikel kon worden opgespoord. Uit ons telefonische onderzoek bleek echter dat niet alle collega's dit enthousiasme deelden. Van de 20 ondervraagden in het bezit van de CD-rom waren er negen die hem nog niet hadden ontbreken van een PC met cd-romdrive, zowel thuis als op het dan wel hadden gebruikt, was ook de geestdrift niet steeds even gebruikt, vier van de negen vanwege het werk. Maar van de elf collega's die het schijfje groot. Vier van de elf beoordeelden het nieuwe product als matig, de rest als goed. Enigszins vermakelijk waren de antwoorden op de vraag waar de CD-rom werd bewaard: in acht archieven lag het digitale repertorium in de bibliotheek, in twee gevallen 'bij de systeembeheerder', in drie gevallen in een la, en in zeven gevallen in het depot of elders. Het blijkt dus nog niet echt mee te vallen met het praktische gebruik en beheer van 'machineleesbare' gegevensbestanden. De weerbarstigheid van de nieuwe media voor de individuele gebruikers moet kennelijk niet onderschat worden. De vraag is in hoeverre dit ook geldt voor het gebruik - en met name voor het aanbieden van informatie - via internet. Het aantal archiefwebsites groeit langzaam maar gestaag; tevens zien we bij een handjevol archieven ook een verdergaande ontwikkeling van zowel vorm als inhoud van het informatie-aanbod. De nieuwe en vernieuwde websites van de collega's van Delft en Tilburg zijn daar goede voorbeelden van. De rijksarchieven in Friesland en Overijssel en de gemeentearchieven van Delft en Zwolle stellen al grote en kleine gegevensbestanden online beschikbaar. De afstand tot de collega's die zelfs op het werk nog een eenvoudige internet aansluiting moeten ontberen wordt daarbij steeds groter. Delen van kennis en spreiden van informatie op dit terrein - om een groeiende kloof te dichten - zouden in ons vakgebied de komende jaren nog meer aandacht moeten krijgen. Veel archiefbezoekers op het net hebben de weg naar de digitale archieven al ruimschoots weten te vinden. Nu een deel van de collega's nog Links naar alle genoemde archieven en naar de tekst van Elsschot vindt U in de digitale versie van deze column op http:// www.obd.nl/instel/gemarchzw/collega 1 1 Vrij naar Willem Elschot. 'Het Huwelijk' (191-0). Met dank aan Thea Wetsteijn, secretaresse van het Gemeenstearchief Zwolle, die de enquete uitvoerde. 100/7 SEPTEMBER 1997 25

Archievenblad | 1997 | | pagina 15