B H Archiefnieuws EN Wij werken niet met een eigen gestandaardiseerd systeem, maar gebruiken de door een klant geleverde standaard. BELLfHOWELL Ül FUJI film Ledenvergadering Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland op 20 november 1997 te Ede Aanmelden voor KV AN-Studiedagen nog beperkt mogelijk! Stage technique international d'archives 1998 2800D DIGITALE READER/ LASERPRINTER Micrografie is niet klein te krijgen: de systemen gaan moeiteloos met hun tijd mee. B en H Microdata Systemen bewijst dit met de introductie van een digitale reader/ laserprinter: de 2800D. Een unieke nieuwe machine in het B en H-totaal programma voor micrografie en digitale archiefsystemen. De 2800D digitale reader/laserprinter leest alle microfilmtypen, met keuze uit diverse zoomlenzen. Afdrukken doet de 2800D met moderne laserprint- technologie op A4 of A3-formaat, met een resolutie van 400 dpi. Probleemloos en razendsnel. Wilt u meer weten? Bel ons op (030) 289 78 78. «BÉ* Onderdeel van: Exclusief distributeur van: MICRODATA SYST E M EN B en H Microdata Systemen B. V. Ravenswade 98A, 3439 LD Nieuwegein, telefoon (030) 289 78 78. Fax (030) 289 96 46 tiek die ook bij electronische overheidsinformatie speelt- voor de hand. Vergeleken met de overheid is er overigens bij het bedrijfsleven een enorme terughoudendheid in het ver nietigen van data. Ook hierin speelt de vrees voor juridische procedures een rol, maar nog belangrijker is de overweging dat sluimerende databestanden -denk maar weer aan de seismische gegevens- ieder moment actualiteit kunnen steeds meer worden bewaard, maar vraag niet welke eisen dat stelt aan de capaciteit van de hardware. Ik begrijp dat binnen de archiefwereld het streven bestaat data zoveel mo gelijk naar gestandaardiseerde systemen te transporteren om vervolgens allerlei zoekacties 'dwars door het materiaal' mo gelijk te maken, maar de grenzen zullen snel worden bereikt. Wij hebben natuurlijk te maken met de situatie dat we per bedrijf, per klant en meestal per databank werken en niet allerlei dwarsverbanden tot stand hoeven brengen. Wij werken dus niet met een eigen gestandaardiseerd systeem, maar gebruiken de door een klant geleverde standaard." krijgen en met nieuwe onderzoeksvragen bestookt moeten kunnen worden. Wij voeren geen archiefselectie uit zoals dat in de archiefwereld gebeurt. Zoals gezegd selecteren wij wel, maar dan gaat het om de samenstelling van nieuwe sets gegevens die betrekking hebben op een specifieke vraag." Klant levert standaard Raken we hier het probleem dat velen in de archief- en his torische wereld ook bezighoudt: alles bewaren omdat we niet weten wat we ooit nog willen vragen? Brands: 'Natuurlijk kan er digitaal met de moderne high-density-technieken Industrial Security Archiefbeheer, een high-tech-bedrijf in Tynaarlo dat op geavanceerde wijze digitale bestanden uit de gehele wereld beheert en bewerkt. Natuurlijk zijn belangen, plichten en interesses van bedrijfsleven en overheid verschil lend, maar beide delen enkele essentiële uitdagingen in het realiseren van digitale duurzaamheid en betrouwbaarheid. Het zou het archiefwezen -en dus de overheid- goed doen meer gebruik te maken van kennis en ervaringen uit het bedrijfsleven. In ieder geval zal de discussie een belangrijke impuls ondervinden. Van grote waarde lijkt mij de lering die we kunnen trekken uit de snelle en adequate wijze waarop de overgang van theorie en concept naar concrete oplossing en aanpak wordt gemaakt. In het gekleurde katern van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland worden berichten opgeno men die de vereniging onder de aandacht van leden en vakgenoten wil brengen. Berichten voor dit katern kunt u zenden naar het Bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag. Kopij die vóór de 5e van de maand wordt ingeleverd, zal in de regel in het aan het eind van de betreffende maand te verschijnen nummer van het Archievenblad kunnen worden opgenomen (met uitzondering van de maan den juli-augustus). Het Verenigingsbureau is in de regel bereikbaar op maandag, dinsdag en donderdag (tel. 070- 3478656, fax 070-3825790). Aan het begin van de komende KVAN-studiedagen op 20 en 21 november a.s. zal op donderdag 20 november van 10.45-11.30 uur de najaarsledenvergadering van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland gehouden worden. Ook KVAN-leden die niet aan de studiedagen deelnemen zijn natuurlijk van harte uitgeno digd om deze najaarsledenvergadering bij te wonen. Tijdens de ledenvergadering staan naast de vaste punten als mededelingen, notulen van de vorige ledenvergadering (10 april 1997) en rondvraag onder meer de volgende agenda punten ter bespreking: Begroting 1998 Voorstel contributieverhoging Nieuw Huishoudelijk Reglement Redactiestatuut Archievenblad De definitieve agenda voor deze najaarsledenvergadering en de bijbehorende stukken zullen in het nieuwskatern van het volgende nummer van het Archievenbladdat eind oktober uitkomt, gepubliceerd worden. Aanmelding als deelnemer aan de KVAN-studiedagen Klant in beeld op donderdag 20 en vrijdag 21 november in congrescentrum De Reehorst te Ede is in principe nog mogelijk tot 1 oktober a.s. Het maximum aantal deelne mers bedraagt 250 personen. Het volledige programma van deze studiedagen (incl. inschrijfformulier) was bijgesloten bij het juni/julinummer van het Archievenblad. Als u zich nog wilt aanmelden, dienen wij uw - volledig ingevulde - inschrijfformulier per omgaande te ontvangen. Denkt u er vooral ook aan dat uw inschrijving pas geldig heid verkrijgt, zodra de betaling voor het door u gekozen arrangement is binnengekomen op postgiro 84767 t.n.v. KVAN-bureaurekening te Den Haag. Wie van 20 op 21 november in De Reehorst wenst te overnachten, dient zelf een kamer te reserveren (tel. 0318-641188) Van april-juni 1998 bestaat weer de mogelijkheid deel te nemen aan de door de Direction des Archives de France georganiseerde Stage technique international d'archives. Deelname staat open voor archivarissen die op het moment van hun aanmelding werkzaam zijn in het archiefwezen. Zij dienen de Franse taal in voldoende mate te beheersen. Aan het eind van de stage wordt een getuigschrift uitgereikt. Deelname aan de stage is gratis, maar de deelnemers betalen wel een bedrag voor een in het programma opgenomen studiereis. De verblijfskosten zijn voor eigen rekening. Er zijn enkele studiebeurzen beschikbaar. Aanvragen daarvoor dienen zo spoedig mogelijk gericht te worden aan de Service Culturel van de Franse Ambassade, Smidsplein 1, 2514 BT Den Haag, tel. 070-3560606, fax 070-3561459, t.a.v. Michel Monsauret, attaché linguistique (E-mail: bcle@euronet.nl). De inschrijvingstermijn loopt tot 31 oktober 1997. Bij het aanmeldingsformulier dienen een curriculum vitae en een brief met motivatie, alsmede een aanbevelingsbrief van het diensthoofd te worden gevoegd. Het aantal plaatsen is beperkt. Een kopie van het inschrijvingsformulier is even tueel te verkrijgen via het KVAN-bureau. Ook kan men zich rechtstreeks wenden tot de Direction des Archives de France, Bureau des Formations, Stage international, 60 rue des Francs-Bourgeois, F-750141 Paris Cedex 03, tél. 00.33.1.40.27.67.23 (of: 40.27.61.90), fax 00.33.1.40.27.63.65 (E-mail: a.masson@culture.fr). Hieronder volgt nog enige informatie in het Frans betreffen de de stage: La prochaine session du stage technique international d'archives commencera début avril aux Arhives nationales a

Archievenblad | 1997 | | pagina 12