s h -cr> s n Een digitale kluis in de praktijk Buren- 2 ffl W H X -til! e Oo In het bedrijfsleven is het beheer van electroni sche informatie veel eerder op de agenda van het management gezet dan bij de overheid ihmne Kap. Poellplein 1 (jq 5046 GV Tilburg Tel. (013) 536 83 55 door Bert Looper 19 Mijn laatste boek verschijnt eind van dit jaar en heeft als titel 'Narcoticabri gade'Naast mijn ervaringen met de bestrijding van verdovende middelen heb ik voor dit boek ook weer veel archiefonderzoek gedaan." Op onze speciale textielafdeling worden vaandels, paramenten en andere textiele objecten vakkundig geconserveerd. Resultaten nieuw onderzoek in boekvorm, maar geen hond die reageert ga ik wel na of mensen nog leven. Toch heb ik vijfentwintig jaar na de moord op het toen 12-jarige meisje Rinie Wielheesen (1970) contact ge- - archiefrestauratie/massaconservering - behandeling van brandschade - kunstvoorwerpen-restauratie - vacuüm-vriesdrogen - textielconservering zocht met de ouders om aan te kon digen dat ik er over had geschreven. Kindermoorden zijn de ergste geval len. Ik heb stage gelopen in Chicago toen ik zelf nog nauwelijks moordon- derzoek had gedaan en vroeg aan de rechercheurs daar of je aan moord op kinderen ooit went. Nee, dat went nooit. Zeker nadat je zelf kinderen heb gekregen. In een bespreking van mijn laatste boek door de Volkskrant, werd geopperd dat moord op een politie man bij mij het zwaarst zou wegen. Dat is niet zo. Het spreekt mij zeer aan, doodgewoon omdat het een col lega is. Dat zijn ongelooflijke trage dies. Bij moord op kinderen moet de onderste steen boven komen, om de dader te pakken. Je moet wel oppassen dat je niet met z'n allen de verkeerde richting op holt, omdat je zo verdomd graag wilt, dat hij het is. is volstrekt onafhankelijk, ik doe het uit liefhebberij. Ik vond dat ik een stuk geschiedschrijving moest schrijven, omdat er in Nederland op het gebied van feiten wat betreft de politie in de misdaadsfeer nauwelijks iets is." Ook voor aankomend rechercheurs zou het nuttig zijn archiefonderzoek te doen en Blaauw's boeken kunnen ze ker een bijdrage leveren aan de me thode van het recherche-onderzoek. Lezen over wat anderen over het vak hebben geschreven zet aan het denken. Door concreet te zien waar het scheef is gegaan en herkenning in de verhoor situaties. Dat is leerzaam. Zou je zijn verhalen in een fictieboek tegenkomen, dan zouden ze overdreven lijken. Toch beperkt Blauw zich tot de feiten en zal nooit be-ginnen aan fictieschrijven. Afgezien van de vraag of hij het zou kunnen, interesseert het hem niet. De werkelijkheid is veel spannender. bleven. Dat is voor die moeder ver schrikkelijk geweest. Daar heb ik het dus niet over. Ik laat ook bewust de vermelding van bepaalde familie relaties achterwege, of hoeveel kinde ren er waren. En hoewel ik over 't algemeen geen contact zoek, Kindermoorden "Ik verwerk echter niet alle feiten. Zo is de moord op het meisje Lijntje Huizer zestien jaar onopgemerkt ge- h-. i-t Nederlands bedrijf beheert 'wereldwijd' digitale gegevens In de sfeer van de overheid is er duidelijk het streven om vanuit een eenduidige probleemdefinitie het vraagstuk van de digitale duurzaamheid op centrale en gestandaardiseerde wijze aan te pakken. Het bedrijfsleven kiest vaak voor een meer pragmatische aanpak. Zo maken vanuit de hele wereld ondernemingen gebruik van de 'digitale' diensten van het in het Drentse Tynaarlo gevestigde bedrijf Industrial Security Archiefbeheer. Een gesprek met de directeur, de heer K. Brands. Enkele jaren geleden besloot de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) tot uitbesteding van beveiligingsacti viteiten aan een uit haar eigen schoot voortgekomen bedrijf: Industrial Security. Het beveiligingsconcept van de NAM beperkte zich niet tot de spreekwoordelijke slagboom, maar strekte zich ook uit over het datamanagement. Brands: 'U moet zich voorstellen dat de olie- en gasindustrie al in een vroeg stadium - we hebben het dan over een periode van 20 tot 30 jaar geleden - voor succes of falen grotendeels afhankelijk was van electronische gegevens, namelijk de ontelbare magneetbanden met seismi sche gegevens. U begrijpt dat aan beheer en behoud van deze digitale databestanden vanaf het begin grote prioriteit is gegeven. Het archiefbeheer voor de NAM vormde het begin van onze activiteiten. We zochten vervol gens nieuwe markten en op dit ogenblik leveren we onze diensten aan ondernemingen uit de gehele wereld. We doen dat onder de naam Industrial Security Archiefbeheer (ISA), een zustermaatschappij van Industral Security." Handlings op verzoek de onderzoeksresultaten. Wij leveren dus 'raw material' aan de betreffende rekencentra. Het komt ook voor dat de klant ons vraagt een onderzoek uit te voeren in zijn data. Zo kan een bedrijf uit Azië ons opdracht geven een bepaalde set gegevens uit een groot bestand te selecteren om vervolgens die specifieke set door te sturen aan een relatie in Amerika. Natuurlijk bieden we ook allerlei technische faciliteiten. We 'reconditioneren' informatie op inmiddels 'onleesbaar' geworden oude magneetban den; we converteren informatie van het ene naar het andere medium en we passen daarbij vaak de modernste compressietech nieken toe. Op dit ogenblik zijn we bijvoorbeeld bezig de informatie van 180.000 oude tapes over te zetten op 2000 tapes van de modernste soort." Kwestie van leven of dood Een gesprek met Brands doet de archivaris beseffen hoeveel parallellen er lopen tussen de problematiek die in het ar chiefwezen onder de noemer 'digitale duurzaamheid' valt en de problematiek die in het bedrijfsleven onder de vlag van 'beveiliging' vaart. Wel is duidelijk dat in het bedrijfsleven juist door de benadering vanuit beveiligingsoogpunt het "In principe beheren we alle soorten archieven, maar we hebben ons gespe cialiseerd in het beheer van omvang rijke digitale databestanden. U moet daarbij vooral denken aan databanken van high-tech-industrieën. Wanneer de archieven hier in huis zijn, kunnen er op verzoek van de klant verschillende 'handlings' volgen. Vaak leveren wegedeelten van bestanden weer uit aan de klant die bijvoorbeeld zelf een analyse wil verrichten met op magneetband of andere dragers vastgeleg- 100/7 SEPTEMBER 1997 beheer van electronische informatie veel eerder op de agenda van het management is gezet dan bij de overheid. Zoals hier boven al aan de orde is gesteld, is in de olie- en gasindustrie

Archievenblad | 1997 | | pagina 10