Art Conservatio documentenWacht Het \Archiefvan de Tekenkamer Werk in mailprofs* Oq ADVISEREN archief medewerkers (m/v) uitzendbureaux Door Derk Jan Prins 13 Diepgevroren natte boekwerken, de huidige toestand is letterlijk bevroren Mailprofs Uitzendbureaux is op zoek naar: Wie is Mailprofs? Mailprofs Uitzendbureaux opereert landelijk. Wij zijn een samenwer kingsverband van PTT Post en Vedior Inter national en gespecialiseerd in het opleiden en uitzenden van postkamer-, repro-, couver teer- en archiefmedewerkers. Welke mensen zoeken wij? Voor onze ar chiefopdrachten zijn wij op zoek naar men sen die in het bezit zijn van een SOD-I, SOD- II, WA diploma en/of de opleiding Rijks- archiefschool gedaan hebben. Wilt u graag aan de slag, bent u op zoek naar een afwis selende baan en bent u flexibel ingesteld? Dan bent u voor ons de juiste kandidaat! Wat bieden wij? Diverse opdrachten voor zowel lange als korte perioden, zowel full- als parttime. Geïnteresseerd? Wilt u meer informatie of wilt u weten waar bij u in de buurt een filiaal van Mailprofs Uitzendbureaux gevestigd is? Dan kunt u contact opnemen met Mailprofs Uitzendbureaux, via telefoon (077) 3520840. RESTAURATIE* CONSERVERING VAN KUNSTVOORWERPEN KON. WILHELMINAHAVEN ZZ 19 3134 KG VLAARDINGEN TELEFOON 010 234 02 91 06 529 758 79 06 539 468 40 TELEFAX 010 460 34 37 24-uurs calamiteitenservice, invriezen en drogen van documenten, massa-desinfectie en ontzuring, collectie inspectie en klimaatonderzoek. Mede door onze ruime ervaring en het voorhanden hebben van de juiste materialen en equipment kunnen wij eventuele schade aanzienlijk en onmiddellijk beperken Documentenwacht is een initiatief van Restauratie atelier Sterken vof. Atelier voor conservering en restauratie van papier en perkament zoals boeken prenten, (wand)kaarten, charters zegels, etc. De Cloese 7 - 9 - 7339 CM Ugcheien (Apeldoorn) Telefoon: 055 - 5 42 31 47 Fax:055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Calamiteitennummer: 06 - 59 28 48 55 E-mailadres: sterrest@pi.net Selectiecriteria en het Groninger project werktekeningen I Wat doen we met de tekeningen? Tout a l'égout? Alles in het riool? Onder die titel verscheen in maart 1994 in het Nederlands Archievenblad een artikel over selectie en vernietiging door het Nederlands Architectuurinstituut (NAi).' Tout a legout? Voorzichtig! Selectie vindt bij het NAi plaats in een samenspraak van archiefvormer, archivaris én wetenschapper. Voor de selectie van de gemeentelijke tekenkamer werd zo'n samenspraak door het Groninger gemeentearchief georganiseerd en is in 1997 afgerond. Hoe ziet de theorievorming er tot nu toe uit2 en wat zijn de werkwijze en criteria van het Groninger project? stelt: 'Tekeningen vormen bescheiden, waarvan uitsluitend de oorspronke lijke bij de besluitvorming en/of reali sering gediend hebbende exemplaren, veelal als zodanig gewaarmerkt, bewaard blijven of vernietigd worden met de overige bescheiden van de zaak, waartoe zij behoren. Detail tekeningen, overbodig voor de kennis van de zaak; 10 jaar naafdoening/ verwezenlijking'. De nieuwe neemt tekeningen niet meer als aparte categorie op, hooguit zal bij de verschillende functies in bepaalde gevallen een aantekening worden geplaatst. Een administratieve benadering met nadruk op waar merking, die het zicht op de teken kamers kan belemmeren. Schets voor een nieuwe gevelivand aan de oost- en noordkant van de Grote Markt grenzend aan de Martinitoren. De schets is ongesigneerd, ongetiteld en ongewaamierkt. De tekening is gemaakt door het Adviesbureau voor de Wederopbouw onder leiding van Granpré Molière. Het enige Nederlandse boek over het beheer van tekeningenarchieven is het in 1965 verschenen 'Doelmatig tekening - enbeheer'.3 Aandacht voor 'historische doeleinden' en driehoeksoverleg bij vernietiging is een belangrijk punt in dit werk. Pogingen om het te actualiseren zijn tot nu toe niet gerealiseerd; alleen B.A.B. Schmitz, één van de pleitbezor gers voor actualisering van 'Doelmatig Tekeningenbeheer', schreef een bijdrage over dit onderwerp in 'Archiefbeheer in de praktijk'.4 Daarin behandelt hij het uitdunnen van 'artikeltekeningenbe- standen' en de problematiek van de keuze van 'het' archiefexemplaar; gebruik speelt daarbij een rol. Ook wijst hij op een nieuwe cursus teke ningenbeheer (vanaf 1994) bij de Stichting GO, een cursus die ongetwij feld zal voorzien in de leemte die er in de opleidingen was voor het beheer van dynamische tekeningenbestanden. Categorie 2.17 Een belangrijk baken in de benadering van tekeningenarchieven door registratuurafdelingen is de Vernie- tigingslijst gemeentelijke en inter gemeentelijke organen 1983. Die lijst Verzameling als extra dimensie Een aardig exposé over de praktijk van de gemeentelijke tekenkamers schetste de Rotterdamse archief inspecteur M.A. Bakker in 1988 in OD? Tekenkamerarchieven bestaan vaak naast correspondentiearchieven en kennen een geheel eigen ordening. Heel even stipt Bakker het verschil in beschrijvingen aan.6 Hij onderscheidt twee groepen tekeningenverzame- 100/4 juni 1997

Archievenblad | 1997 | | pagina 7