Je wordt er helemaal ondergedompeld in het archiefwezen. Een soort Eourdes-ervaring 6 i [1 Verenigde Bed rijven I Jansen - Wijsmuller Beuns B.V. Jansén-Wi Prof. dr. F.C.J. Ketelaar (foto: Henk Thomas) bekend. De historici zijn zich onvol doende bewust geweest dat op basis van de wetgeving de gecreëerde archiefbestanden aan selectie onderhe vig waren. Dit is ook de archivarissen te verwijten. De vergaderingen van de archivarissen waren altijd gesloten en werden eigenlijk ook afgeschermd. Maar aan de andere kant is het wel zó dat in de Archiefraad altijd 6 hoog leraren zitting hadden. Ze kunnen zich dus niet beroepen op Wir haben es nicht gewusst. En er is toch wel wat ver anderd in de afgelopen vijf jaar. We zijn steeds een stukje opgeschoven in de discussie. We moeten niet vergeten dat we het eerste land in de wereld zijn waar de selectielijsten publiekelijk ter inzage liggen". Aan de andere kant van de tafel In april werd Ketelaar geïnterviewd door het Amsterdamse universi teitsblad Folia. In dat interview deed hij een opmerkelijke uitspraak over zijn toekomstige rol in het selectie- vraagstuk: "We zullen vanuit de archiefwetenschap testen - misschien dat men in het archiefwezen nog eens zal kreunen over mijn benoeming tot hoogleraar - of de huidige selectie criteria wel goed zijn". Op mijn vraag of die uitspraak impliceert dat de toekomstige hoogleraar toch niet zo zeker is van de lijn die afgelopen jaren mede door hem is uitgezet, antwoordt hij dat hij straks aan de andere kant van de tafel zit. "Als wetenschapper heb je een andere verantwoordelijkheid en dien je onafhankelijk te zijn. Dan is de methode van selectie van archieven object van informatiewetenschappelijk onderzoek. En kritiek daarop is natuurlijk mogelijk. Ik kan me voorstellen dat we eens gaan onder zoeken wat de waarde is van het materiaal dat overblijft na selectie op basis van de Pivot-methode". Hoe kan de methode wetenschappelijk getoetst worden? Een selectie maak je slechts één keer, daarna is het materiaal weg. Welke methoden van vergelijking zijn er? "Je zou bestanden uit gelijk soortige archieven, bijvoorbeeld rechterlijke archieven, kunnen nemen. Het ene bestand van rechtbank 1 wordt via de Pivot-methode bewerkt, het gelijksoortige bestand van rechtbank 2 wordt volgens de bestaande methode bewerkt. Op die manier krijg je inzicht in de waarde van het residu". Landelijke inspectie Ketelaar blijft na zijn benoeming tot hoogleraar in Amsterdam met een been in het archiefwezen staan. Vorig jaar besloot het Convent van Rijks archivarissen tot de oprichting van een landelijke rijksarchiefinspectie. Op verzoek van het Ministerie gaat Ketelaar deze inspectietaak vorm geven. "Het zal een klein flexibel team worden, dat thematisch gaat werken en landelijk opereert. Je zou het kunnen vergelijken met de werkwijze van de Rekenkamer. In het ene jaar zal de aandacht gericht zijn op archieven uit de onderwijssector en in het volgende jaar bijvoorbeeld op de archieven uit de gezondheidssector". Ketelaar zegt niet bang te zijn voor de mogelijke tegenstelling tussen de opvattingen van de hoogleraar en de gehanteerde methodiek van de rijksarchiefinspecteur. Op laconieke wijze vertelt hij dat in de kamer van de rijksarchivaris in het oude algemeen rijksarchief op de schouw de spreuk "In alles overwint de waarheid" stond te lezen. Dat geldt ook hiervoor. "En daarnaast is het onzeker of de combi natie een permanente zal zijn. Ik ben hiervoor gevraagd door het Ministerie. Men vond het jammer om de ervaring en het gezag dat ik bij de diverse ministeries heb opgebouwd zomaar overboord te zetten". Research-agenda Dat Ketelaar staat te popelen om te beginnen blijkt uit het enthousiasme waarmee hij zijn plannen voor de toekomst uit de doeken doet. Eind juni vertrekt hij voor vijf weken naar Michigan waar hij gedurende een fellowship aan de Berkley Historical Library veel ideeën hoopt op te doen die de moeite van het onderzoeken waard zijn. "De bedoeling is om tijdens de fellowship een research-agenda te ontwikkelen op basis van trends in de informatiewetenschap. Het zou mooi zijn als ik met iets terug kom waarmee we de komende vijf jaar vooruit kunnen. Sommige zaken uit de informatiewetenschap zijn 1 op 1 te gebruiken in de archiefwetenschap, terwijl van andere onderwerpen bepaalde elementen bruikbaar zijn, zoals bijvoorbeeld de vele vormen van gebruikersonderzoek in archieven". Eind augustus is Ketelaar nog enkele dagen in Chicago om er de Society of American Archivists te bezoeken. "Hiervan zijn slechts twee Nederlandse archivarissen lid, Joan van Albada en ik, maar eigenlijk zou iedere archivaris an zuurvrije P EN HAN v karton, gf LPolypropoleen :ferd met calcïumcarbi trverings Ons uitgebreide leveringsprogra op aanvraag gaarne toe. 'atierm ialen sturen vyij nma zuurvrijs com Groothandel in Boekbinders-, jRtggnratteagaÉ Conserv-aticinaterialeri en Zellklévc-11ri(.--MÉM Telefoon: 075- Telefax: 075-] Postbüs 166--' 1530 AD Wöri Veerdiifejil 1531 MS Wor f Beuns B.V is eén zustei minstens een maal in zijn leven zo'n meeting moeten bezoeken. Je wordt er helemaal ondergedompeld in het archiefwezen. Een soort Lourdes- ervaring". Ketelaar houdt van de internationale kanten van het vak. "Het schept de nodige afstand tot de dagelijkse dingen. Je leert erdoor met enige afstand naar je vak te kijken. In 1985 was ik voor het eerst bij een bijeenkomst van de Society of American Archivists in Texas. Ik raakte daar sterk onder de indruk van de wijze van congresseren. Tijdens de VAN-studieda- gen vertelde degene die een voordracht hield hoe het moest, terwijl in Amerika de spreker een stelling poneerde waarover vervolgens gediscussieerd werd. De bijeenkomsten werden er in parallelsessies met workshops gehouden. Sindsdien zijn de VAN-studiedagen ook op die manier georganiseerd". Ketelaar somt moeiteloos tal van onderwerpen op die de moeite van het onderzoeken waard zijn. Wat hem interesseert zijn vragen als hoe worden de archieven gebruikt, welke elementen (cultuur van organisaties) zijn bepalend voor archief vorming, de problematiek van de elektronische archieven, contextvragen en de ethiek van de archivaris. Wapenfeiten Tot slot de vragen op welk wapenfeit Ketelaar trots is en van welke hij spijt heeft. De eerste vraag had hij verwacht. Hij haalt zijn aantekenboekje tevoor schijn en noemt een aantal onderwerpen op: de Archiefwet, de verzelfstandiging van de rijksarchiefdienst, de reorgani satie van het algemeen rijksarchief en het op de Europese agenda geplaatst krijgen van het archiefbeleid. Springt daar ook iets uit? "Bij mijn aantreden wilde ik de algemene rijksarchivaris van de gehele rijksarchiefdienst zijn. De vorige algemene rijksarchivarissen waren heel sterk de beheerders van het rijksarchief in Den Haag. Waar ik trots op ben is dat ik, als ik bijvoorbeeld in Gelderland tijdens een werkbezoek rondloop, van een medewerker een compliment krijg omdat ik altijd iedereen ken. Dat we met 400 mede werkers iets hebben weten te bereiken". Om een antwoord te kunnen geven op de vraag wat hij, als hij het over mocht doen, geheel anders zou aanpakken, moet Ketelaar wat langer nadenken. Maar hij is in zijn uiteindelijke antwoord heel stellig. "Wat betreft ons selectie beleid hadden we ons er van bewust moeten zijn dat communicatie over de methode veel meer aandacht had moeten krijgen. We hebben hieruit echter ook geleerd want hieruit ont stond wèl de afdeling marketing communicatie van de rijksarchief dienst." Als geen ander in Nederland beschikken wil over een onj vangri serverings- èn restauratiemateri|len, zopls: ZUURVRIJE S|OFMAPPf N, DOSSlERMAjPPEN, Uit 100% houtvrij cellulosesvervaardjgd zuuif/rij grijs/blau pH-waardo 7,51 8, gebufferd met céciumcaï-bonaat, enijzins natvast. - Voldoen geheet aan de CL-kwaliteitseis nr. CLICKBINDINGEN ten behoeve van dor en en han„ Bestaande uit drie onderdelen, t.w;: de zwarte beugel vervaardigd u cfe witte beugel uit Polyethyleen SslKilE Voldoen geheel aan de CL-kmliteitsei^nT. 2 (parl^ pt| V* Z ZELFKLÉ^ENUE LABËllS IN ARDHIEFKWALITEI ieder type printer (ook voor barcode) 80 gr/m2 tetoenjintérpapier, pHrwaarde ca 8,5, gebu aan de Clini voor Vervaardigd uil D$ lijm voldoet

Archievenblad | 1997 | | pagina 4